03 лютого 2017, 17:04

У пошуках справедливості: як захистити себе в Європейському Суді

Усім тим, хто вичерпав всі національні засоби юридичного захисту, і залишився при думці, що їх основоположні права були порушені, начальник Головного територіального управління юстиції у місті Києві Станіслав Куценко дає поради, як звернутися до Європейського суду з прав людини.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У зв’язку з тим, що 90 % заяв, які розглядаються судом, складені невірно, на етапі складання скарги потрібно перевірити, чи відповідають ваші звернення до Європейського суду з прав людини (далі Суд) вказаним нижче вимогам:

  • Ваші скарги стосуються порушення одного чи декількох прав, викладених у Європейській конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) та Протоколах до неї;
  • Скарги спрямовані проти держави, яка ратифікувала Конвенцію чи відповідний Протокол;
  • Скарги стосуються порушень, за які несе відповідальність певна державна структура (законодавчий або виконавчий орган, суд тощо);
  • Не розглядаються заяви спрямовані проти приватних осіб чи недержавних організацій;
  • Скарги стосуються фактів чи подій, які мали місце після дати ратифікації державою Конвенції чи відповідного Протоколу;
  • Порушення основоположного права стосується вас особисто і безпосередньо;
  • Ви вичерпали усі національні засоби правового захисту своїх прав;
  • Ви подали до Суду заповнену належним чином заяву протягом шести місяців після дати винесення остаточного рішення на національному рівні;
  • Ваші скарги базуються на достовірних фактичних даних;
  • Предметом скарги є невиправдане втручання у Ваше фундаментальне право;
  • Ваші скарги не були вже розглянуті Судом або іншим міжнародним органом.

Варто зазначити, що офіційними мовами Суду є англійська та французька. Однак не всі знають, що до Секретаріату Суду можна звернутися українською мовою. Така можливість відкрилась у липні 1997 року, коли Верховна Рада України ратифікувала Конвенцію1950 року. Разом з її прийняттям ми отримали доступ до міжнародних інституцій, в які наші громадяни звертаються щодо захисту своїх прав та свобод.

Як подати заяву?

Заповнену належним чином заяву слід надсилати поштою (не факсом) на адресу:

The Registrar

European Court of Human Rights

Council of Europe

67075 STRASBOURG CEDEX

FRANCE

Зауважте, що заява, надіслана факсом, не вважається повною, оскільки Суд потребує заяву з оригіналом підпису. При цьому наголошую, що у заявників немає потреба приїжджати в Страсбург особисто і представляти справу усно.

Формуляр можна завантажити і роздрукувати за посиланням.

Наступний етап – підготовка справи до розгляду. Цей етап передбачає відкриття досьє за заявою, до якого долучатимуться надіслані заявником листи і документи. Це буде зроблено тільки тоді, якщо ви надішлете належним чином заповнений формуляр і супровідні документи.

Перш ніж відправити заяву, обов’язково зніміть з неї копію і залиште собі. Таким чином, якщо Секретаріат Суду визнає заяву неповною, ви будете мати можливість швидко внести правки і подати заяву повторно.

Примітно, що процедура розгляду справи для заявників є безкоштовною, а рішення Суду є обов'язковим для виконання Україною.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати