31 липня 2020, 18:11

У Мінську слухають російських прихильників «Вагнера». Як це пов’язано з Україною

Між Москвою та Мінськом назріває, ймовірно, найбільший скандал за останній час. 32 (за іншими даними - 33) бійці  російської приватної військової компанії «Вагнер» затримані у Білорусі. Мінськ підозрює їх у підготовці дестабілізації обстановці в країні, де 9 серпня, нагадаємо, повинні пройти президентські вибори.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 

Мінськ вимагає пояснень

Передвиборчі перегони в Білорусі проходять на тлі найбільших масових протестів, пов'язаних зі зняттям з виборів трьох головних супротивників діючого президента Олександра Лукашенка.

Йдеться про керівника IT-кластеру Парку високих технологій Валерія Цепкало, банкіра Віктора Бабарику і блогера Сергія Тіхановського. І якщо першому вдалося втекти до Москви від переслідування, то двоє останніх зараз знаходяться за гратами за різними звинуваченнями.

На цьому тему з виборами в Білорусі можна було б закінчити, але місцевий ЦВК, як зараз виявилося, допустив серйозну помилку. Центрвиборчком реєструє замість Тихановського в якості кандидата на пост президента його дружину Світлану, навколо якої згуртувалися реша опозиційного електорату. У Мінську почалися мітинги, наймасовіший з яких пройшов 30 липня. На ньому, за даними правозахисного центру «Весна», зібралося 63 тис. осіб.

Незадовго до цього в Білорусі був арештований відомий політтехнолог Віталій Шкляров. Він із Гомеля (як і Тіхановський). Шкляров заперечує, що повернувся в Білорусь, щоб допомагати йому у виборах. У білоруських спецслужб інша думка.

За тиждень до цих подій, 24 липня, Олександр Лукашенко під час відвідування 5-ої бригади спеціального призначення заявив буквально наступне: «Коли мені довелося визначатися, які Збройні сили нам потрібні, я зрозумів, що треба мати в запасі підготовлених бійців, частини в Збройних силах. Про всяк випадок… Будь-які війни зараз починаються з вуличних протестів, демонстрацій, потім майдани. На майдан, якщо своїх немає, білорусів підтягнуть із боку. Це професійні військові, бандити, які спеціально готуються - в основному в рамках ПВК по всьому світу, - і заробляють великі гроші на провокаціях в тих чи інших державах»,.

І ось на тлі всіх цих мітингів, арештів опозиціонерів та потітехнологов і поїздок президента в бригади спецназу в Мінську затримують тих самих бійців ПВК «Вагнер».

У ЦВК РБ були екстрено зібрані всі кандидати в президенти, де їм було доведено інформацію про можливі кроки, до яких вдасться влада для того, щоб ситуація в країні не дестабілізувалася. Серед цих кроків, зокрема, відключення інтернету в день виборів. Це станеться, за словами голови Радбезу РБ Андрія Равкова, «в разі потреби під час мітингів і зустрічей кандидатів з виборцями».

За інформацією білоруських силовиків, «вагнеровці» вже дають свідчення.

Лукашенко назвав ситуацію «надзвичайною подією» і вимагає від Росії пояснень. Він негайно дав розпорядження перекинути військові сили на кордони, зокрема з Росією.

Москва грає в «несознанку»

У столиці Росії стверджують, що для «вагнеровців» Мінськ був лише перевалочною базою для подальшого переправлення в одну з африканських країн, де вони повинні були виконувати функції «звичайної приватної охоронної фірми».

Офіційну позицію Кремля на даний момент можна побачити за наступним дивним діалогом, який стався між ЗМІ та Дмитром Пєсковим, прес-секретарем президента Росії.

УНІАН: Половина затриманих громадян Росії в Білорусі є в тому числі і громадянами України. Вона вимагає їх екстрадицію і засудження. Яку позицію Москва займе в даній ситуації?

Дмитро Пєсков: Ми не визнаємо їх українського громадянства. Вони - громадяни Росії.

УНІАН: Але, тим не менш, вони є і громадянами України. Якщо їх все-таки видадуть Україні, яку позицію займе Москва?

Дмитро Пєсков: Ну, послухайте, ми спочатку повинні зрозуміти, в чому їх звинувачують.

УНІАН: В участі в боях на Донбасі.

Дмитро Пєсков: Ми не чули про такі звинувачення. Не було жодної заяви на цей рахунок.

УНІАН: Є інформація, що половина людей - з ПВК «Вагнер»...

Дмитро Пєсков: У кого є така інформація?

УНІАН: Білоруські ЗМІ і, власне, білоруська сторона.

Дмитро Пєсков: Білоруські ЗМІ - це теж не першоджерело. І «білоруська сторона» не може бути знеособленою…

УНІАН: Чому в Росії не переслідують ПВК «Вагнер» за участь в боях в Донбасі, оскільки, за російським законодавством, вони є найманцями? Якщо це компанія і відповідно вони отримують за це гроші.

Дмитро Пєсков: А що таке ПВК «Вагнер»? У Росії юридично, де-юре, такого поняття як «ПВК» немає. Що таке ПВК?

УНІАН: Приватна військова компанія.

Дмитро Пєсков: Є приватні охоронні підприємства, ЧОПи. Так? Приватні фірми охоронні. А такого поняття як «ПВК» у російському законодавстві немає.

«Ехо Москви»: Ви сказали, що де-юре немає такого поняття. А за фактом у Росії зараз вже склалася практика приватних військових компаній. В Кремлі не помічають цього явища?

Дмитро Пєсков: Ні, я не маю будь-яких даних про будь-які військові компанії. Мені просто про це невідомо.

«Білоруська сторона», яка, за словами Пєскова, не може бути знеособленою, в обличчі вже згаданого держсекретара Ради безпеки РБ Андрія Равкова, заявила, що «за наявною інформацією, за результатами опитувань цих людей, близько 14 осіб - це ті, які проходили за програмою обліку людей, були зафіксовані в Донбасі».

Київ вступає в гру

Після того, як ЗМІ опублікували фото затриманих бійців, в справу вступив Київ і, за інформацією з Офісу Президента України, вже почав консультації щодо їх екстрадиції в нашу країну.

Водночас білоруська влада звернулися до України з проханням перевірити, чи причетні затримані під Мінськом найманці «Вагнер» до злочинів на Донбасі. Про це повідомило в Facebook посольство України в Білорусі за підсумками візиту тимчасового керівника українського диппредставництва Петра Врублевського в МЗС Білорусі.

«Білоруська сторона поінформувала про ситуацію навколо затримання на території Білорусі російських бойовиків і звернулася до української сторони щодо перевірки причетності затриманих до скоєння злочинів в Україні», - йдеться в повідомленні.

Чи погодиться Мінськ на екстрадицію підозрюваних, які причетні до скоєння злочинів, посольство не уточнює.

Український сайт «Миротворець» провів «впізнання» цих бійців.

«Список затриманих Білоруссю громадян ми отримали, і МЗС Білорусі звернувся до нас з проханням передати зазначений документ компетентним органам України для перевірки на предмет скоєння зазначеними особами злочинів у нашій державі та участі у військових діях», - заявив голова МЗС України Дмитро Кулєба.

За його словами, українські правоохоронці вже активно працюють над списком.

При цьому Кулєба нагадав, що в Україні немає можливості мати друге громадянство і всі, у кого є український паспорт, є громадянами України.

Ось така колізія. Звичайно, усі білорусько-росісько-українські карти зараз у руках Мінська. Якщо Лукашенко дась команду віддати «вагнеровців» Києву, скандал вийде з цього трикутнику, набере справжнього міжнародного розмаху і може стати черговим та важливим козирем у «донбасському кейсі» України.

13925688_10153772104591938_6162117244223472724_o Євген Цибуленко, професор міжнародного права з Таллінна, вважає, що Білорусь може їх судити сама.

Крім цього, теоретично Мінськ може, звичайно, подати до Міжнародного Суду ООН (після виконання ряду формальних вимог) на порушення Росією Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму (що, власне, давно вже зробила Україна), але сумніваюся, що вона це буде робити.

Автор: Костянтин Ніколаєв.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати