13 січня 2021, 15:55

Тенденції шахрайства 2020 р.: результати дослідження YouControl

Скільки випадків шахрайства зафіксували українські компанії у 2020 р., які сфери найчастіше потерпали від атак шахраїв, чому зросла кількість кіберзлочинів, які збитки понесли компанії внаслідок шахрайських дій та які плани щодо перевірки контрагентів мають на 2021 р. — про це говорили 13 січня ц.р. під час онлайн-презентації аналітичного дослідження «Перевірка контрагента: особливості та тренди», організатором якої стала українська ІТ-компанія з бізнес-розвідки YouControl.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Дослідження було розроблене на основі результатів опитування, проведеного у грудні 2020 р. Респондентами стали 498 користувачів системи YouControl, серед яких директори компаній, керівники та співробітники служб безпеки, представники юридичних департаментів та підрозділів, фінансових відділів і бухгалтерій, аудитори, представники органів влади, самозайняті особи.

Піарниця YouControl Катерина Шута привітала учасників заходу та модерувала його хід. Перш за все, вона звернула увагу на тенденції та хроніку шахрайства у 2020 р.: «Рік, що минув, пройшов досить стабільно з точки зору кількості випадків шахрайства. Більше третини респондентів відповіли, що вона залишилася на рівні 2019 р. Про зростання частоти таких негативних ситуацій сказали 20% опитаних, і майже вдвічі менше зазначили, що у їх компаніях кількість шахрайств зменшилась».

У ході дослідження 50% опитаних відзначили, що протягом 2020 р. помітили до 3 випадків шахрайства по відношенню до їх компаній, близько 15% не помітили жодного випадку, а для 16% опитаних кількість таких випадків становила від 3 до 5. 9% компаній помітили від 5 до 10 шахрайств і 10% стикнулися з понад десятком випадків махінацій. Про кількість шахрайств, які перевищили 10 випадків, частіше за інших зазначали компанії, які працюють у сферах: промисловість, медицина/фармацевтика, закупівлі, транспорт/логістика та будівництво/нерухомість.

«Причиною націлення шахраїв саме на ці сфери, перш за все, є поширення коронавірусу. Країна не була готова до виникнення такої ситуації, тому у ці галузі і підключалися шахраї, які могли спекулювати даними, документами тощо. Також важливо зазначити, що у всіх цих сферах не налагоджена система перевірки контрагентів, адже, як правило, на детальну перевірку не вистачає ресурсів, часу чи засобів», — відзначила Катерина Шута.

Компанії, що постраждали у 2020 р. від шахраїв, винними у таких діях частіше за все вважають клієнтів. Так відповіли 40% опитаних. 24% респондентів зазначили, що їх компанії постраждали від шахрайства з боку конкурентів, а майже 19% отримали удар від своїх колег-співробітників. Близько 15% опитаних відповіли, що не помітили ніяких шахрайських дій по відношенню до їх організацій. Трохи менше 1% вбачають винних у представниках влади, а 0,5% повідомили, що їм не вдалося визначити, хто саме причетний до махінацій.

Найбільш поширеними ознаками, які вказували на неблагонадійність партнерів та клієнтів, на думку експертів, були:

11

Для перегляду натисніть на зображення

Що стосується збитків, то респонденти зазначають про різні еквіваленти втрат. Серед найпоширеніших: час, втрата грошей та клієнтів, зірвані угоди, судові стягнення, репутаційні втрати:

22

Для перегляду натисніть на зображення

«Під час проведення дослідження ми звернули увагу також на кіберзлочинність, яка, згідно з результатами опитування, зросла на 66%. Менше 1% тих, хто думає навпаки. Близько 12% говорять, що умови карантину і локдауну ніяк не вплинули на кіберзлочини, і їх кількість залишилася на рівні 2019 р.», — зазначила пані Катерина.

Крім того, YouControl попросили учасників дослідження оцінити за шкалою, наскільки зросла популярність перевірки контрагентів в Україні за останні 5 років. 25% помітили дуже сильне зростання популярності комплаєнсу, натомість тільки 5% оцінили цей процес як мінімальний. Про посереднє зростання популярності перевірки контрагентів в Україні зазначили 37% опитаних.

Катерина Шута додала, що за минулий рік аналітична система YouControl 53 млн разів допомогла користувачам знайти дані українських та іноземних компаній, директорів та власників, декларації, судові документи тощо. Проте сьогодні все ж залишається певна кількість компаній, які не приділяють уваги компаєнсу. До причин відмови у здійсненні перевірки конрагентів у відсотковому значенні опитані відносять:

33

Для перегляду натисніть на зображення

«Але є й позитивна тенденція, адже більшість компаній все ж планують застосовувати комплаєнс-підхід при перевірці контрагентів у найближчому майбутньому. 60% впевнено сказали, що у 2021 р. будуть користуватися послугами аналітичних систем з перевірки контрагентів, 18% організують навчання окремих співробітників, а ще 12% використовуватимуть автоматизацію процесів перевірки (АРІ)», — підсумувала Катерина Шута.

Керівник юридичного департаменту YouControl Данило Глоба зазначив: «Від того, наскільки ризиковим є контрагент, залежить ступінь ризику ділових відносин з ним. Наприклад, якщо контрагент має відношення до підсанкційних країн, ми можемо мати ускладнення зі здійсненням фінансових операцій. Якщо планується будівельний проєкт, а в контрагента немає ліцензії, ми можемо стикнутися з незаконною діяльністю контрагента і в результаті нас можуть звинуватити у сприянні цій діяльності, навіть якщо нам не було відомо про неї. Досить часто можуть виникати податкові негативні наслідки».

Данило Глоба також відмітив, що у фінансовій та податковій сферах бізнес має виявляти обачність, адже значимість «недоліків» контрагента не лише впливатиме на бізнес, а й може мати наслідки для окремих фізичних осіб у компанії. «Держава у багатьох випадках покладає відповідальність на контрагента, тому від ретельності перевірки може залежати наша доля, благонадійність і можливість ведення бізнесу. Аналіз діяльності контрагента є дуже важливим аспектом у господарській діяльності», — сказав пан Данило. До того ж, експерт зазначив, що набуло популярності здійснення перевірок зв’язків контрагентів, а не тільки самих компаній, і такий підхід зможе ефективніше давати інформацію як про контрагента, так і про своїх співробітників.

Експерт з аналізу та візуалізації даних, менеджер з навчання та розвитку YouControl Михайло Кольцов, оцінюючи найпопулярніші шахрайські схеми, відмітив, що по своїй структурі вони не змінилися. Основною тактикою є знайти слабке місце і скористатися ним. «Єдиною зміною є те, що частина шахрайських схем почали з’являтися онлайн. Також з’явилися шахрайські схеми щодо фізичних осіб, а не лише щодо юридичних. Виникло багато схем щодо заміни тендерної процедури прямим зв’язком». Пан Михайло переконаний, що належна перевірка є основою при боротьбі з шахраями, а бізнес має здійснювати належну перевірку як контрагентів, так і внутрішніх працівників. І саме відкриті дані на доступних платформах є базою для таких перевірок.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати