Провідні громадські організації, які займаються реформами у сфері правосуддя, пропонують владі план дій для побудови справді незалежного суду в Україні. Чотири головні умови для незалежності суду відобразили у Карті судової реформи.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Справжня судова реформа неможлива без якісного оновлення ВРП, - заява ГО"
Про це йдеться на сайті Transparency International Ukraine.
Так, минулої осені парламент ухвалив законопроект про судову реформу. Проте, як зазначається, жодних змін закон не приніс: спочатку реформу заблокувала Вища рада правосуддя, а в березні Конституційний Суд скасував ключові її положення.
"Зараз в судовій владі бракує близько 2500 суддів, а орган, який мав би їх набрати - Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС), - відсутній. Старі проблеми теж нікуди не зникли:
- у Верховному Суді досі працюють 44 недоброчесних судді;
- Окружний адміністративний суд Києва погруз в корупційних скандалах;
- Конституційний Суд скасовує структурні реформи;
- недоброчесні судді успішно проходять переатестацію, принципові судді ж піддаються тиску.
Через це судам в Україні довіряють лише близько 13% громадян. Після того як реформа була заблокована, ані Офіс Президента, ані фракція "Слуга народу" не запропонувала свій комплексний план виходу з кризи", - зазначають ГО.
Тому Громадські організації Фундація DEJURE, Центр Протидії Корупції, ВГО “Автомайдан”, Центр політико-правових реформ та Transparency International Ukraine сформували чотири умови, без виконання яких незалежного суду в Україні не буде:
- оновлені Вища рада правосуддя та ВККС;
- очищення і оновлення судів;
- нова якість адміністративного судочинства;
- оновлений Конституційний Суд.