20 липня 2021, 10:11

Судова практика багатьох країн ЄС свідчить про перевагу національного конституційного ладу над європейським

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД. Найближчі місяці в ЄС можуть стати періодом інтенсивних суперечок між інститутами ЄС і столицями держав-членів щодо питання про те, чи має право ЄС переважну силу над національним законодавством, чи національне законодавство має пріоритет над правом Співтовариства. Юриспруденція багатьох країн ЄС демонструє перевагу національного конституційного ладу над європейським. Єврокомісія дотримується іншої думки.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Casio виграла справу про порушення китайськими виробниками патентних прав на дизайн годинників на суму 8,8 млн юанів"

Дві події, що відбулися минулого місяця, можуть призвести до загострення конфлікту всередині ЄС. Європейська комісія 09.06.2021 р. ініціювала порушення ЄС проти Німеччини за підрив верховенства права ЄС над національним законодавством. Йдеться про рішення Конституційного суду Німеччини у травні 2020 р., в якому він встановив, що Європейський центральний банк (ЄЦБ) з 2015 р. перевищив свої повноваження, скупивши облігації країн Єврозони. На думку німецьких суддів, це частково суперечило конституції Німеччини. Таким чином, Суд Німеччини оскаржив попереднє рішення Суду ЄС, який схвалив покупку облігацій у грудні 2018 р..

Постанова Конституційного суду Німеччини викликала занепокоєння у Європейської комісії, хоча більше ніж рік не було жодної реакції. Несподівано 09.06.2021 р. Єврокомісія запустила процедуру порушення закону ЄС щодо Берліна.

Цікаво, що в той же день Європейська комісія направила листа польському уряду, в якому зажадала, щоб прем'єр-міністр Польщі відкликав свою заяву в Конституційний суд Польщі. У цій заяві прем'єр-міністр попросив Конституційний суд перевірити відповідність польської конституції трьом положенням Договору про Європейський Союз. Вона включала, зокрема, питання про відповідність польської конституції верховенству права ЄС. За даними Конституційного трибуналу Польщі, заяву прем'єр-міністра розглядатиме увесь склад Конституційного трибуналу. Слухання у цій справі було перенесене до 03.08.2021 р. Рішення, що вказують на верховенство національного права над законодавством ЄС, були прийняті Конституційним судом Польщі раніше (у 2005 р. і 2010 р.).

Польща і Німеччина не єдині держави-члени, де були видані такі постанови. Аналогічним чином були винесені судові рішення, які вказують на верховенство національного законодавства над законодавством ЄС, зокрема, у Франції, Чехії, Італії, Іспанії та Литві. У квітні цього року Державна рада Франції, яка є еквівалентом вищого адміністративного суду, в обґрунтування рішення про збір даних операторами мобільного зв'язку ухвалила, що Конституція Франції залишається вищою ніж Європейський Закон.

На початку червня Конституційний суд Румунії виніс рішення щодо положень Закону про організацію судів, заявивши, що право ЄС не має переважної сили над Конституцією Румунії. У січні 2020 р. Верховний суд Іспанії відхилив рішення CJEU у справі Оріоль Хункераса, обраного депутатом Європарламенту, стверджуючи, що правовий порядок в Іспанії важливіший ніж в ЄС.

Подібні судові рішення були винесені також у попередні десятиліття. Наприклад, Конституційний суд Литви у 2006 р. ухвалив, що Закон ЄС має пріоритет над звичайними правовими актами литовського Парламенту, але не над Конституцією Литви. Також у 2006 р. Конституційний суд Чехії відхилив доктрину абсолютного верховенства права Співтовариства у своєму рішенні щодо квоти на цукор. У 2001 р. Державна рада Франції винесла рішення, в якому вказувалося, що принцип верховенства права Співтовариства не може підірвати силу Конституції Франції.

Водночас в деяких державах-членах були видані різні постанови, що вказують на примат законодавства ЄС над національним законодавством. Наприклад, так було в Бельгії, де у 1971 р. Суд зазначив, що постанови ЄС мають переважну силу над бельгійським національним законодавством, включаючи Конституцію. В Ірландії питання про верховенство права ЄС над національним законодавством навіть було включене в Конституцію.

Джерело

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати