05 лютого 2021, 20:00

Спір про середньовічні скарби: Верховний суд США підтримав Німеччину

Верховний суд США відхилив позов спадкоємців єврейських торговців предметами мистецтва про компенсацію від Німеччини за велику колекцію середньовічних художніх скарбів. Про це повідомляє британська газета The Guardian.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Суд одноголосно постановив, що Німеччина має суверенний імунітет у судах США від позовів щодо колекції золотих хрестів, коштовностей та інших релігійних творів Guelph, що датуються ХІ–XIV століттям. Але Суд уникнув коментарів по суті заяви про те, що в 1935 р. групу торговців мистецтвом незаконно змусили продати колекцію за зниженими цінами Пруссії, якою тоді керував засновник гестапо Герман Герінг, оскільки у той час нацисти все частіше погрожували євреям. Після закінчення війни скарб потрапив у музей в Берліні, і спадкоємці продавців цих коштовностей тепер домагаються повної компенсації за твори мистецтва, які, за їхніми словами, сьогодні коштують понад $250 млн.

Німеччина, фігурант справи, стверджувала, що торговці не були пограбовані під час продажу у 1935 р., заплативши занадто багато за колекцію напередодні глобальної депресії початку 1930-х, вони просто зменшили свій дохід. Після того, як Німеччина не надала компенсацію, спадкоємці торговців звернулись до американських судів з позовом про реституцію творів мистецтва, відібраних у євреїв у 30–40-х рр.

«Просто у 1935 р. жодному єврейському бізнесу, а найменше торговцям, які володіли німецьким національним скарбом, не вдалося отримати чесну винагороду за угодою з, можливо, найбільшим, найвідомішим злодієм мистецтва усіх часів», — зазначив Джед Лейбер, чий дід Саємі Розенберг був одним з тих єврейських торговців.

Хоч би якими були ці вимоги, 9 американських суддів вирішили, що Німеччина знаходиться під захистом Закону США про суверенний імунітет (FSIA), який захищає уряди іноземних держав від позовів у американських судах. Але при цьому вони зазначили, що американське законодавство регулює Сполучені Штати, але не керує світом, і справа Guelph, по суті, передбачала розгляд операції німців у Німеччині. Вони додали, що Вашингтон не отримає належної участі у німецькому суді у позовах американців щодо прав людини проти уряду США, а також зауважили, що у Німеччині функціонує система компенсації позовів нацистської епохи, яка вже передбачила близько $100 млрд як компенсацію жертвам Голокосту.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати