01 грудня 2021, 15:58

Скільки витрачають українські телеканали у боротьбі за глядача?

YouControl


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


За даними Всесвітнього індексу свободи преси, Україна входить до переліку країн з "проблемною ситуацією". Як зазначається, попри помітні успіхи, все ще "зберігається жорсткий контроль олігархів над ЗМІ", а також фактор "інформаційної війни з Росією". Через це Україна досі залишається в другій половині рейтингу (97/180). При цьому відзначається "різноманітний медіаландшафт".

Хто і скільки за нього платить в сегменті телебачення та як це корелюється з реальними рейтингами каналів? Детальніше про це у спільному дослідженні Директора Центру журналістики Київської школи економіки, Андрія Яніцького та доктора економічних наук, фінансового аналітика YouControl,  Романа Корнилюка.

Зазвичай медіа-бізнес ‒ це конвертація уваги аудиторії в доходи від рекламних контрактів. Ринок реклами в Україні не є предметом цього дослідження, тому висновків щодо мети утримання великих медіа-холдингів та більш скромних інформаційних каналів не робитимемо. Мета цього дослідження в іншому ‒ на основі аналізу фінансових даних компаній-власників оцінити ефективність витрат українських телеканалів на одну соту долю пункту рейтингу.

Ціна частки рейтингу

Експерти Центру журналістики Київської школи економіки та компанії YouControl проаналізували, як багато грошей витрачають юридичні особи, які є власниками провідних українських телеканалів. Завдяки відкритим даним Індустріального телевізійного комітету від дослідницької компанії Nielsen вдалося порівняли ці витрати з усередненими рейтингами телеканалів за 10 місяців 2020 року. Таким чином, медіанне значення витрат на 0,01 пункту телевізійного рейтингу складає 10,2 млн грн, середнє 13,2 млн грн (без урахування аномальних значень максимального та мінімального показника).

Media_YouControl&KSE_3

Витрати та рейтинги досліджуваних телеканалів (Для перегляду натисніть на зображення)

 

Дане дослідження базується на гіпотезі, що телеканали надають правдиві цифри у своїх фінансових звітах. Аномалії в звітності у перерахунку на соту частку рейтингу в будь-яку сторону можуть свідчити про те, що звіти подаються не на повну суму реальних витрат. Або, що юридична особа витрачає гроші не тільки на утримання телеканалу. Можливо також, що сама телекомпанія переживає етап запуску або перезапуску, що відображається на витратах у сторону збільшення (закупівля обладнання, контенту, тощо).

Media_YouControl&KSE_4

Рейтинг ефективності витрат телеканалів на 0,01 пункту рейтингу

 

На сьогодні, це перша спроба визначення медіанного та середнього значення витрат телеканалів на 0,01 пункту телевізійного рейтингу. Дослідження має на меті щороку вдосконалюватися та оновлюватися.

Висновки 

Аномально низькі або аномально високі значення у порівнянні з середніми показники формальних витрат можуть свідчити про різне. Наприклад, що власники телеканалу використовують цю юридичну особу ще й для інших бізнесів. Або, що власник медіа на даному етапі його діяльності активно інвестує у розвиток компанії, купує техніку, автотранспорт тощо. Або, якщо формальні витрати низькі, що більшу частину витрат власник проводить через іншу юридичну особу або нелегально.

Середні витрати на залучення 0,01 пункту рейтингу без урахування мінімального та максимального показника становлять 13,2 млн грн. Пряма кореляція спостерігається для каналів із рейтингом вище 0,1. Для каналів з середнім рейтингом RAT% нижче 0,1 кореляція між рейтингом і витратами відсутня. Тобто чим популярнішим є телеканал даної категорії, тим більше витрат йому приходиться здійснювати в розрахунку на 0,01 свого рейтингу.

Media_YouControl&KSE_2

Які канали витрачають найбільше і найменше на 0,01 рейтингу

 

Через виявлені великі відхилення у витратах на одиницю рейтингу та брак більш детальних фінансових даних, поки що, немає можливості повністю довіряти фінансовій звітності телекомпаній. Власникам телеканалів варто оформлювати ЗМІ на окрему юридичну особу та розкривати свою детальну фінансову звітність на сайті телеканалу. Це сприятиме прозорості діяльності та зростанню довіри до медіа. 

Повна версія дослідження

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати