20 липня 2021, 17:22

Систематизувати несистематизоване: ВС створив пошукову Базу правових позицій

Верховний Суд за підтримки проєкту ЄС «Право-Justice» створив пошукову Базу правових позицій Верховного Суду, презентація якої відбулась 20.07.2021 р. в онлайн-режимі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


данішевська валентина

Валентина Данішевська, Голова Верховного Суду, зазначила, що пошукова База поєднує унікальне контентне наповнення та новітні технології добору релевантних рішень і позицій Верховного Суду. «Одним з найголовніших завдань судової системи та Верховного суду є забезпечення єдності судової практики. Верховний Суд розглядає близько 90 тис. справ щороку. При цьому навантаження на судову систему загалом становить 4 млн справ на 4 тис. суддів, що робить неможливим швидке засвоєння матеріалу. Тож наші фахівці розробили систему, яка полегшить роботу судової влади. Пошукова база надає можливість швидко знаходити релевантну практику ВС, дозволяє враховувати позиції інших суддів, суддів ВС та уникнути в майбутньому скасування рішень. Це допоможе сповідувати єдині підходи у правозастосуванні, полегшить роботу і дозволить громадянам відчути, що закон до всіх застосовується однаково. Як наслідок, це підвищить рівень довіри до суду», – підкреслила пані Валентина.

манфредасс

Манфредас Лімантас, менеджер сектору верховенства права та антикорупційної політики Представництва ЄС в Україні, повідомив, що наразі система містить 5 тис. правових позицій ВС, які щоденно додаються. Також він зазначив, що згодом планується розширення цієї Бази, зокрема, планується збільшення критеріїв пошуку, передбачається можливість публікацій рішень ЄСПЛ та забезпечення аналізу релевантної практики. Крім того, планується інтеграція цієї Бази з іншими е-системами, наприклад, з ЄСІТС та е-системами інших гілок влади. Для покращення функцій пошуку передбачається впровадження інструментів ШІ. «Для успіху цієї системи потрібне системне наповнення новими правовими позиціями, а це робота, що залежить від кожного працівника суду, проведення тренінгів та інформаційних кампаній. Я вважаю, що ця База даних покращить доступ до рішень ВС, посилить якість і репутацію судової гілки влади», – наголосив пан Манфредас.

довідасс

«Це не остаточний результат, це лише бета-версія, яка буде вдосконалюватися. Проте загалом від ідеї до запуску програми минуло менше одного року, що є дуже хорошим результатом. Варто відзначити додаткові умови для ефективної роботи Бази. Це стандартизація правового мислення суддів, стандартизація структури рішення, розділення фактів і права та позбавлення від зайвого цитування законодавства. Системою мають користуватися не лише судді ВС та учасники судових процесів у ВС, але й всі правники та учасники судової системи, тоді ми зможемо справді оцінити роботу Бази», – повідомив керівник проєкту ЄС «ПРАВО-Justice» Довідас Віткаускас.

расім

Расім Бабанли, керівник департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду, презентував роботу Бази правових позицій Верховного Суду. Він зазначив, що концепція системи поєднує два елементи: контент та технічні новації. Що стосується контенту, то База містить лише унікальні правові позиції ВС, які систематизовані за категоріями. Щодо технічних можливостей, то База перебрала на себе механічну рутинну роботу суддів.

ВС перзентація

Для користування системою спочатку необхідно створити акаунт, це займає декілька секунд. На головній сторінці Бази міститься пошукова графа та нещодавно додані правові позиції. Кожна правова позиція ВС має короткий опис, ключову інформацію і повний текст судового рішення. Також на головній сторінці Бази можна знайти Інструкцію з використання. До того ж система містить завантажені всі дайджести Верховного Суду.

Інструменти пошуку взаємодоповнюють один одного. Існує кілька варіантів пошуку:

  • Правовий класифікатор надає можливість зробити тематичний пошук. Можна шукати за юрисдикцією або за нормами матеріального чи процесуального права. Для легкого сприйняття правового класифікатора, наприклад, структура правових позицій ККС ВС здійснена відповідно до структури Кримінального кодексу.
  • Пошук за ключовими словами. Система надає можливість здійснювати пошук за великими фрагментами тесту, що містить кілька абзаців, а також дозволяє завантажити повністю всі фактичні обставини справи, за якими буде здійснюватися пошук релевантної практики.
  • Пошук за ключовими абзацами, що містять опис правової позиції. Крім того, доступний пошук за одним ключовим словом або за номером статті Кодексів.
  • Можна завантажити проєкт рішення чи процесуального документа у форматі DOC, за яким система здійснюватиме пошук судової практики.
  • Пошук за лінком справи в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

База правових позицій Верховного Суду доступна за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати