29 вересня 2020, 11:17

Ще один день не в офісі: як 2020 рік змінив погляди на роботу

The Guardian

Під час карантину мільйони людей перейшли на WFH (Work from Home), і більшість не хочуть повертатися. Всього за кілька місяців ландшафт робочого та сімейного життя різко змінився. Але чи всі зміни позитивні?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Працюємо з дому: як трудове законодавство адаптується до карантинного життя"

Як повідомляє міжнародне видання The Guardian, за винятком самого Covid-19, робота вдома стала великою історією 2020 р. Незважаючи на спроби уряду заохотити «білих комірців» повернутися на свої робочі місця, люди продовжували залишатися вдома. Минулого місяця повідомлялося, що лише 34% британських співробітників повернулися до офісів порівняно з 83% у Франції та в середньому 68% серед основних європейських країн.

Цей опір частково пов’язаний із занепокоєнням щодо вірусу та плутаниною з приводу суперечливих повідомлень уряду — якщо ненормально бачити більше 5 друзів, як нормально бути в оточенні близько 20 колег? А можливо, просто відбулося переосмислення того, як ми бачимо роботу і де її виконуємо. Дистанційна робота змінює не тільки розуміння робочої спільноти та суть компанії, але й саме поняття фізичної реальності.

Ще у 1973 р. колишній інженер НАСА Джек Ніллес написав книгу під назвою «Телекомунікаційно-транспортний компроміс», у якій аргументував віддалену роботу як засіб зменшення дорожніх заторів, що привело до звільнення персоналу, незважаючи на очевидні обмеження технологій того часу. Проте тоді лише невеликий відсоток долучився до WFH. До 2001 р. усього 678 тис. людей працювали переважно з дому. Торік цей показник зріс до 1,7 млн з приблизно 32,6 млн працівників, і ще близько 4 млн іноді працювали з дому. А як ввели карантин, працювати вдома стали більше 46% працюють офісних співробітників . У Лондоні цей показник був трохи вище 57%. Тобто настав вік дистанційної роботи.

Одним з недоліків таких змін вважається те, що працюючи вдома, люди почали менше рухатися та втратили час на інтелектуальне осмислення робочої інформації, адже поступово бар’єр між роботою та домом втрачається. Рівень ефективності за цих обставин складно визначити кількісно, адже велика кількість зустрічей в Zoom не обов'язково означає більшу продуктивність. А як у багатьох аспектах нашого трудового життя, продуктивність є ключовим корпоративним питанням.

Саме тому багато галузей та компаній вважають, що краще працювати в офісах. У 2013 р. керівник Yahoo Марісса Майєр заборонила віддалену роботу в інтернет-гіганті. Для того, щоб «стати найкращим місцем для роботи, — пояснила вона, — спілкування та співпраця дуже важливі, тому нам потрібно працювати поруч. І надзвичайно важливо, щоб ми всі були присутні у своїх офісах».

Ініціатива підвищення ефективності у деяких компаніях забезпечена системою світлофора, за якою колір показує зайнятість колег: червоне світло означає, що працівник зайнятий, зелене — вільний. Якщо працівник не торкається клавіатури протягом кількох хвилин, світло загоряється жовтим, що означає можливу відсутність. Через деякий час колір стає сірим, що означає, що місцеперебування працівника невідоме. Та є працівники, які вважають такі системи порушенням власного простору та тиском з боку роботодавця. Звідси і виникають певні суперечки між працівниками, які охочі працювати дистанційно, і компаніями, які бажають працювати офлайн.

Нагадаємо, на час карантину оформити ID-картку можна за місцем звернення.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати