Антимонопольний комітет України надав роз’яснення щодо застосування законодавства у сфері державної допомоги на надавачів послуг теплопостачання (виробництво, транспортування та постачання теплової енергії).Ці роз’яснення не охоплюють такі сфери, як виробництво електричної енергії, постачання природного газу тощо.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "АМКУ оштрафував ТОВ «СПЕКТРУМ ДЕВЕЛОПМЕНТ» і ТОВ «ВЕСТБУД ПЛЮС» за змову на торгах"
Про це повідомляє пресслужба АМКУ.
Із загальної кількості повідомлень про надання державної допомоги ті, що стосуються сфери теплопостачання складають близько 30 %. Таке фінансування може надаватися у різних формах (переважно це субсидія, гарантія, поточні та капітальні трансферти) та на різні заходи в сфері теплопостачання як коштом держбюджету так і з місцевих ресурсів.
Спираючись на практику, сформовану на основі аналізу державної підтримки у сфері теплопостачання, Комітет визначив, що:
1. Підтримка суб’єктів господарювання, що за сферою своєї діяльності віднесені до суб’єктів природних монополій, в частині транспортування теплової енергії, не є державною допомогою, якщо кумулятивно дотримано умови, викладені у пункті 188 Повідомлення Європейської комісії щодо поняття державної допомоги згідно зі статтею 107 (1) Договору про функціонування Європейського Союзу.
У разі виконання усіх умов, така підтримка не є державною допомогою, оскільки виключається критерій - щодо спотворення конкуренції, оскільки на ринку надання послуг із транспортування теплової енергії у суб’єкта господарювання немає конкурентів.
2. Відповідно до статті 6 Закону України «Про природні монополії» господарська діяльність з виробництва та постачання теплової енергії належить до суміжних ринків, які можуть бути потенційно конкурентними. Послуги з постачання теплової енергії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2018№ 420 віднесено до переліку послуг, що становлять загальний економічний інтерес.
Відтак підтримка суб’єкта господарювання, що надає такі послуги не є державною допомогою, якщо кумулятивно дотримано умови критеріїв Altmark.
3. У разі недотримання критеріїв Altmark, застосовується рішення Комісії ЄС про застосування частини другої статті 106 Договору про функціонування Європейського Союзу до державної допомоги у вигляді компенсації за обслуговування населення, що надається певним суб’єктам господарювання, що несуть відповідальність за надання послуг загального економічного значення від 20 грудня 2011 року (2012/21/ЄС).
Відповідно до цього рішення, зобов’язання щодо надання послуг загального економічного інтересу повинно містити:
- зміст і тривалість зобов’язань щодо надання послуг, що становлять загальний економічний інтерес;
- назву суб’єкта господарювання і, де це необхідно, територію, на яку поширюються його послуги;
- характер будь-яких виключних або спеціальних прав, які було надано державним органом влади суб’єкту господарювання щодо ПЗЕІ;
- методику розрахунку компенсації, контролю та перегляду компенсації;
- механізм для уникнення і повернення надмірної компенсації;
- посилання на рішення або сукупність рішень, де визначено зазначені зобов’язання.
Така підтримка суб’єкта господарювання є допустимою державною допомогою для конкуренції.