15 грудня 2016, 12:38

Рівень довіри до суду - 37%

Фахівці ГО «Відкрита Україна» презентували результати опитування учасників процесу

37% громадян, які беруть участь у судових процесах довіряють судовій системі. Такого висновку дійшли фахівці ГО «Відкрита Україна» (Проект «Відкритий Суд») у результаті опитування проведеного серед громадян України. Всього фахівцями ГО було оброблено 3947 анкет респондентів. З них випливає, що 559 осіб, або 14 % повністю довіряють суду; 895 осіб, або 23 % більше довіряють, ніж не довіряють суду; 1236 осіб, або 31 % більше недовіряють, ніж довіряють суду; 1257 осіб, або 32 % не довіряють суду.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Об’єднавши результати, які свідчили про довіру та переважну довіру, а також ті, що свідчили про недовіру і переважну недовіру, фахівці ГО дійшли висновку, що зона довіри до суду серед користувачів судових послуг складає 37 %. Зона ж недовіри сягає 63 % відповідно.

Особливість опитування визначалась двома аспектами. По-перше, респондентами виступали виключно користувачі судових послуг. А по-друге, усі респонденти мали себе ідентифікувати. Працювали експерти у 90 пунктах опитування, розміщених у 28 населених пунктах, залучивши до процесу 61 суд різного рівня.

Одночасно із рівнем довіру до суду, експерти дослідили і рівень довіри до інших державних органів – Верховної Ради України, Президента України, Уряду, судової влади, прокуратури, поліції/міліції, інших державних органів. Методика опитування полягала у тому, що кожен з респондентів міг обрати 3 суб’єкти, яким він довіряє найменше. З урахуванням цього було зібрано 7666 голосів, які розподілились наступним чином. ВР довіряють 18 % і не довіряють 82 % опитаних; Президенту довіряють 16 % - не довіряють 84 %; Уряду довіряють 11 % - не довіряють 89 %; судам довіряють 11 % - не довіряють 89 %; прокуратурі довіряють 12 % - не довіряють 88 %; поліції/міліції довіряють 11 % - не довіряють 89 %; іншим державним органам довіряють 6 % - не довіряють 94 %.

Ці результати засвідчують, зауважив керівник Проекту «Відкритий Суд» Станіслав Батрин в рамках круглого столу «Судова реформа: авторитет та довіра до судової влади», що суспільство сьогодні є досить монолітним у наданні оцінок недовіри не лише суду, а й іншим державним органам. Ці органи, зауважили інші присутні, повинні звернути на це пильну увагу. Суди ж налаштовані і далі працювати над відновленням довіри суспільства.

"Судова система не може бути ефективною без суспільної довіри" - зауважив Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк. Він наголосив, що ця проблема опосередкована різними факторами: нестриманістю політиків та журналістів; неналежним виконанням судових вердиктів; неспроможністю окремих суддів написати вмотивоване рішення, яке було б зрозуміле сторонам процесу; замале фінансування судової влади, що не дозволяє забезпечити належні умови для перебування сторін у будівлях суду; надмірні статки деяких суддів, які не відповідають їхнім заробіткам тощо. Однак, як би там не було, зауважив пан Ярослав, щорічно судова система розглядає близько 4 млн справ і якість розгляду з кожним роком поліпшується. "Ми маємо що сказати", - запевнив Я. Романюк.

Проект «Відкритий Суд» реалізовується в Україні з березня –квітня 2015 р. Партнерами проекту є Верховний Суд України, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, понад 70 судів з усієї України та інші організації та установи (понад 100 партнерів).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати