25 січня 2021, 11:15

Рахункова плата: за 2020 рік з держбюджету не використали понад 67 млрд грн

Прес-служба Рахункової палати

Попри перевиконання плану доходів державного бюджету за 2020 рік, видатки менші плану на понад 67 млрд грн.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Рахункова палата: З Фонду боротьби з COVID-19 на доплати медикам не використали 116 млн грн".

Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан, коментуючи виконання Державного бюджету України у 2020 році, повідомляє прес-служба Рахункової палати.

"Недоліки планування низки бюджетних програм та неефективні управлінські рішення при використанні бюджетних коштів призвели до невиконання плану видатків на 5% — 67,3 млрд грн", — сказав Валерій Пацкан.

Наприклад, менші плану видатки за бюджетними програмами МОЗ — на 10,5 млрд грн (7,7%). З них, 2,7 млрд грн — на відшкодування витрат на медобслуговування населення внаслідок оплати фактично наданих послуг; 2,4 млрд грн — на підготовку та підвищення кваліфікації кадрів у сфері охорони здоров’я; 2,1 млрд грн — на закупівлю засобів індивідуального заходу, тестів, обладнання та доплати працівникам лабораторій МОЗ (кошти Фонду боротьби з COVID-19); 1 млрд грн — на закупівлю медикаментів і лікарських засобів через довготривалі процедури закупівель.

Менше запланованого на 5,8 млрд грн видатки Мінсоцполітики за бюджетними програмами, зокрема, що здійснюються за рахунок коштів Фонду боротьби з COVID-19, на надання Пенсійним фондом України одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних заходів, – на 4,7 млрд грн (56%), фінансової допомоги Фонду соцстрахування України для виплат медпрацівникам та членам їхніх сімей — майже на 171 млн грн (73%). Це спричинено, зокрема оплатою фактично наданих виплат.

Не виконаний план видатків Державним агентством автомобільних доріг України — на 4 млрд грн (4,2%), Мінекономрозвитку — на 3,8 млрд грн (14,3%), МОН — на 3,7 млрд грн (8,2%), МВС — на 2,9 млрд грн (2,8%), Міноборони — на 1,6 млрд грн (1,4%).

"За усталеною практикою деякі видатки «освоюються» наприкінці року. Упродовж року окремі видатки були менші запланованих, а у грудні — вдвічі більші ніж середньомісячні. А це збільшує ризики неефективного використання коштів", — наголосив Голова Рахункової палати.

За деякими бюджетними програмами 100% запланованих на січень—грудень видатків загального фонду проведено у грудні. Зокрема, 728 млн грн — на розвиток системи екстреної медичної допомоги та модернізацію і оновлення матеріально-технічної бази медзакладів (бюджетна програма МОЗ); 468 млн грн — на забезпечення захисту прав та інтересів України під час урегулювання спорів, розгляду у закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України, а також забезпечення представництва України в Європейському суді з прав людини (бюджетна програма Міністерства юстиції України); 31 млн грн — на утилізацію твердого ракетного палива (бюджетна програма Державного космічного агентства України); 30 млн грн — на будівництво об’єктів у сфері культури (бюджетна програма Мінкультури).

Через невиконання плану видатків дефіцит держбюджету на 83,4 млрд грн (27,8%) менший плану і становив 217 млрд грн, що в межах встановленого у законі граничного обсягу — 298 млрд грн. «Однак у порівнянні з 2019 роком дефіцит державного бюджету зріс у 2,7 раза і став найбільшим за останні десять років», — сказав Валерій Пацкан.

Він також зауважив, що доходи державного бюджету у 2020 році становили 1 трлн 76 млрд грн, що на 9 млрд грн (0,8%) більше плану.

Перевиконано план надходжень ПДВ із вироблених в України товарів (робіт, послуг) з урахуванням бюджетного відшкодування, — на 40,4 млрд грн (47%); акцизного податку — на 9,8 млрд грн (7,6%); податку та збору на доходи фізичних осіб — на 6 млрд грн (5,4%). Менше плану надійшло ПДВ із ввезених на митну територію України товарів — майже на 30 млрд грн (9,8%); плати за ліцензії на здійснення діяльності у сфері організації і проведення азартних ігор — 4,4 млрд грн (100%); надходжень від оренди за користування цілісним майновим комплексом та іншим державним майном — на 2,8 млрд грн(68%); податку на прибуток підприємств — на 1,8 млрд грн (1,6%).

Голова Рахункової палати зауважив, що внаслідок недоотримання державних запозичень на 46,5 млрд грн (6,8%), не виконано і план надходжень для фінансування держбюджету на 44,8 млрд грн (6,5%).

Від державних запозичень надійшло майже 639 млрд грн (37% фінансового ресурсу держбюджету). Цей обсяг майже на 66% перевищив витрати на погашення держборгу, що призвело до його збільшення. При цьому у грудні отримано 27% загального обсягу надходжень від державних запозичень.

Від розміщення облігацій внутрішніх державних позик на внутрішньому ринку отримано 389 млрд грн, що менше плану на 22 млрд грн (5,4%).

Надходження від державних зовнішніх запозичень становили 249,5 млрд грн, що на 24,5 млрд грн, або 8,9% менше плану.

Нагадаємо, за обслуговування держборгу кожен українець у 2020 році сплатив 3 тис грн.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати