04 лютого 2021, 17:22

Раді пропонують змінити суб’єкта отримання державної допомоги

У Верховній Раді України зареєстровано проєкт Закону № 5003 від 02.02.2021 "Про внесення змін до Закону України "Про державну допомогу суб'єктам господарювання" для уточнення окремих положень з метою адаптації до положень законодавства Європейського союзу".


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Відновлення конкурсів для зайняття посад держслужбовців: прийнято за основу законопроект".

У пояснювальній записці йдеться про те, що спеціальне законодавство про державну допомогу не розповсюджується на суб'єктів, які не є суб'єктами господарювання. А також звертається увага на те, що не завжди отримувач державної допомоги є суб'єктом, який одержує переваги внаслідок цього. Може існувати як пряма державна допомога (коли отримувач і особа, що використовує переваги є одним суб'єктом), так і непряма державна допомога. У Договорі про функціонування Європейського союзу, по-перше, не встановлено перелік осіб, яким надається допомога, а по-друге, при визначенні наслідків допомоги мова йде про підприємства (з англ. – "undertaking"), а не про суб'єктів господарської діяльності.

З урахуванням цього, на думку автора законопроєкту, доцільним виглядає внесення змін у визначення державної допомоги у Законі "Про державну допомогу суб'єктам господарювання" і виключення з нього вказівки на суб'єктів господарювання, що одержують державну допомогу. Тому пропонується змінити термін "суб’єкт господарювання" на термін "підприємство" у відповідних відмінках.

Також ініціатор проєкту Закону вважає, що існує невизначеність із застосуванням поняття «незначна державна допомога» до податкових пільг. Адже на практиці АМКУ, здійснюючи оцінку податкової пільги на предмет її відповідності державній допомозі, здебільшого не має можливості з точністю визначити, чи будуть втрати державного чи місцевого бюджету дорівнювати або перевищувати суму у 200 тисяч євро протягом трьох років користування податкової пільгою для кожного суб'єкта, як передбачено Законом "Про державну допомогу суб'єктам господарювання". Така можливість існуватиме лише у випадку окремих ситуацій із наданням індивідуальної державної допомоги, а втрати бюджетів у результаті надання податкових пільг аналізуються постфактум на підставі одержаних від платників податків звітів про суми податкових пільг. Оскільки оцінка "вартості" податкової пільги для бюджетів здебільшого не є можливою, видається, що виключення для незначної державної допомоги не повинне застосовуватися до податкових пільг, окрім ситуацій, коли існує можливість достовірної оцінки втрати бюджетів у результаті надання таких пільг.

Тому, законопроєктом вносяться зміни до статті, яка визначає форми державної допомоги, зокрема, уточнюється визначення такої форми державної допомоги як "податкова пільга".

До того ж, проєктом Закону уточнюються такі терміни як державна допомога підприємствам, індивідуальна державна допомога, незначна державна допомога, програма державної допомоги; видаляється посилання на отримувача державної допомоги.

Нагадаємо, Рада зробила крок до відновлення великої приватизації.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати