27 травня 2021, 11:11

Раді пропонують видозмінити механізм захисту авторського права в кримінальному та адмінпорядку

До Верховної Ради України подано законопроект, який розроблено з метою правового врегулювання питань, пов’язаних із захистом авторського права і суміжних прав в порядку, встановленому кримінальним законодавством і законодавством про адміністративні правопорушення. (№ 5553 від 24.05.2021).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Чи існують авторські права на твори в мережі Інтернет?"

Значні проблеми існують у межах захисту авторського права й суміжних прав. Причиною цьому є й те, що диспозиція статті 176 Кримінального кодексу України, якою встановлюється кримінальна відповідальність за порушення авторського права й суміжних прав, є застарілою, не відображає всіх порушень авторського права й суміжних прав, що відбуваються сьогодні.

Диспозиція чинної частини першої статті 176 Кримінального кодексу України пов’язана з відтворенням і розповсюдженням носіїв з об’єктами авторського права й суміжних прав. У той же час розвиток Інтернет-технологій призвів до значного поширення інших видів кримінальних діянь, пов’язаних з порушенням авторського права і суміжних прав, що передбачають використання об’єктів авторського права й суміжних прав без їхнього запису на носії.

Даний законопроект спрямовано на приведення диспозиції частини першої статті 176 Кримінального кодексу України до сучасних реалій. Його прийняття призведе до посилення охорони авторського права і суміжних прав в Україні за рахунок можливості правовласників використовувати кримінально-правовий інструментарій захисту своїх прав.

Також, потребує виключення стаття 216 Кримінального кодексу України, що встановлює кримінальну відповідальність за незаконне виготовлення, підроблення, використання або збут незаконно виготовлених, одержаних чи підроблених контрольних марок для маркування упаковок примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних чи голографічних захисних елементів, враховуючи, що проектом Закону України «Про авторське право і суміжні права» передбачається визнати таким, що втратив чинність Закон України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних», який передбачає обов’язок застосовувати контрольні марки.

Диспозиція статті 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення не включає таке поширене правопорушення як невиплата передбаченої законодавством про авторське право і суміжні права винагороди (відрахувань), що негативно впливає на рівні охорони авторського права й суміжних прав в Україні.

Також, зокрема потребує виключення стаття 164-9 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що встановлює адміністративну відповідальність за розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних, упаковки яких не марковані контрольними марками або марковані контрольними марками, що мають серію чи містять інформацію, які не відповідають носію цього примірника, або номер, який не відповідає даним Єдиного реєстру одержувачів контрольних марок, враховуючи, що проектом Закону України  «Про авторське право і суміжні права» передбачається визнати таким, що втратив чинність Закон України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних», який передбачає обов’язок застосовувати контрольні марки.

Таким чином, Проект Закону зокрема передбачає:

  • викладення у новій редакції частини першої статті 176 Кримінального кодексу України;
  • виключення статті 216 Кримінального кодексу України;
  • включення фінансування порушення авторського права і суміжних прав до дій, що спричиняють кримінальну відповідальність порушника;
  • викладення у новій редакції статті 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
  • виключення статті 164-3 та статті 164-9 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім цього, у Раді зареєстровано проект Закону ( № 5552 від 24.05.2021), який передбачає викладення у новій редакції Закону України «Про авторське право і суміжні права».

Також законопроектом пропонується: вдосконалити механізм спадкування майнових авторського та суміжних прав, подовжити строк правової охорони суміжних прав відповідно до положення актів комунітарного законодавства Європейського Союзу, вдосконалити норми чинного законодавства щодо здійснення колективного управління правами правовласників на об’єкти акторського права і об’єкти суміжних прав організаціями колективного управління тощо.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати