09 листопада 2021, 10:26

Призначено перший склад Етичної ради

Президент України Володимир Зеленський привітав сформований склад Етичної ради, яка покликана встановити відповідність кандидата на посаду члена Вищої ради правосуддя критеріям професійної етики та доброчесності.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Членами Етичної ради стали:

  • суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Лев Кишакевич;
  • суддя Київського апеляційного суду Юрій Трясун;
  • суддя Східного апеляційного господарського суду у відставці Володимир Сіверін;
  • суддя Верховного Суду штату Массачусетс у відставці Роберт Корді;
  • суддя Апеляційного суду Англії та Уельсу у відставці сер Ентоні Хупер;
  • колишня Генеральний прокурор Естонської Республіки Лавлі Перлінг.

2 листопада поточного року до Вищої ради правосуддя надійшов список рекомендованих Радою суддів України кандидатів до складу Етичної ради. Міжнародні та іноземні організації визначили перелік міжнародних експертів ще 10 вересня 2021 року.

Відповідно до Закону України «Про Вищу раду правосуддя», у разі якщо голова Вищої ради правосуддя не призначить членів Етичної ради у визначений строк, троє перших кандидатів зі списку Ради суддів України і переліку від міжнародних та іноземних організацій вважаються призначеними.

Етична рада протягом шести місяців з дня її утворення також має здійснити одноразове оцінювання відповідності критеріям професійної етики та доброчесності членів Вищої ради правосуддя (крім Голови Верховного Суду), обраних (призначених) на посаду до набрання чинності законом № 1635-ІХ.

Позиція ВРП

Відповідно до законодавства Голова Вищої ради правосуддя призначає членів першого складу Етичної ради не пізніше п’яти днів після закінчення строку, відведеного для внесення списків рекомендованих кандидатів від усіх суб’єктів формування Етичної ради.

Вища рада правосуддя у своєму консультативному висновку не підтримала запропоновані законодавцем новели з огляду на сумнів у їх конституційності. Після набуття чинності законом Рада звернулася до Верховного Суду як суб’єкта права на конституційне подання щодо конституційності окремих положень законів.

8 жовтня 2021 року Пленум Верховного Суду прийняв рішення звернутись до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо перевірки конституційності положень законів в частині формування та повноважень Етичної ради.

3 листопада 2021 року Конституційний Суд України відкрив провадження у справі за конституційним поданням Верховного Суду.

Наразі Голова Вищої ради правосуддя не обраний.

"Якщо Голова ВРП був би обраний і затвердив склад Етичної ради, він не мав би змоги пройти перевірку через конфлікт інтересів. Така ситуація порушує принцип рівності членів ВРП. З метою уникнення ускладнень щодо функціонування Етичної ради, які виникли через недосконалість законодавчого регулювання, питання формування першого складу Етичної ради, має вирішуватися відповідно до чинного законодавства", - наголошують у ВРП.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати