10 вересня 2015, 11:10

Правовий комітет ВР провів круглий стіл на тему відновлення військового судочинства

Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України

Комітет з питань правової політики та правосуддя провів круглий стіл на тему: "Запровадження інституту військових судів в Україні", повідомляє Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У заході взяли участь народні депутати, представники Головної військової прокуратури Генеральної Прокуратури України, Міністерства оборони, моніторингової місії ОБСЄ, Ради національної безпеки і оборони України, представники суддівського корпусу.

Заступник голови Комітету Сергій Алєксєєв, відкриваючи засідання, зазначив: "Україна наразі зіткнулася з безпрецедентною військовою агресією Російської Федерації. Більше року ведеться антитерористична операція, тобто, фактично, війна з озброєним супротивником. Така ситуація призвела до збільшення кількості військових злочинів, що обумовлює принцип доступності до правосуддя у цій сфері".

За його словами, військовий суддя має необхідну кваліфікацію для розгляду цієї категорії справ, оскільки він має спеціальну освіту. Все це забезпечує доступність до правосуддя. Крім того, військові судді мають необхідні допуски до документів, до яких інші судді можуть отримувати допуск тільки через спеціальні процедури, що ускладнює доступ до правосуддя. Військові судді мають необхідні знання і навички, оскільки вони мають військову спеціальність та знання статутів Збройних Сил України.

"Наступним кроком має стати відновлення у системі загальної юрисдикції спеціалізації суддів у військових справах, але з виправленням недоліків колишньої системи", - наголосив С.Алєксєєв.

Фахове бачення необхідності відновлення військового судочинства окреслили суддя Верховного Суду України Олександр Волков та народний депутат Василь Німченко. Серед основних передумов були зазначені: військові дії на території України, проблема доступу суддів до таємної військової інформації, додаткові вимоги до кваліфікації суддів, що стосуються знання саме військової справи та військової правової документації.

Зокрема, Олександр Волков зазначив, що "у Верховну Раду подано законопроект, що по своїй суті відновлює систему військових судів. Верховний суд України офіційно повідомив Верховну Раду та комітети про те, що такий законопроект він підтримує і просить комітети і Парламент підтримати його в залі та відновити систему військових судів".

"Відновлення таких судів було б доцільно, і це було дешевше для держави, оскільки ми не можемо витрачати  кошти просто так", - наголосив О.Вовк.

Народний депутат Василь Німченко зазначив: "Коли ми чуємо, що ми здали територію, ми кажемо, що було розбалансоване військове управління, що працювали вороги. Я хочу сказати, перш за все, що також у 2010 році були розвалені військові трибунали як складова військового управління, які несли цей хрест забезпечення законності військовим формуванням на теренах України".

Значну увагу під час заходу було приділено особливостям судового розгляду кримінальних справ про злочини, які виникають у сфері військових правовідносин. Про це йшлося у виступах судді Апеляційного суду Київської області Володимира Говорухи та судді Апеляційного суду міста Києва Олега Присяжнюка.

Учасники "круглого столу" серед інших тем також обговорили положення законопроектів щодо утворення військових судів, доповідь заступника голови Святошинського районного суду м. Києва про спеціалізацію суддів у справах про військові злочини як альтернатива створенню окремої системи військових судів.

Про перспективи відновлення системи військових судів в Україні з урахуванням міжнародного досвіду у ході "круглого столу" доповіла завідувач сектору правозастосовної практики Інституту законодавства ВРУ Людмила Левицька.

Учасники "круглого столу" також заслухали доповіді: прокурора відділу Головної військової прокуратури при Генеральній прокуратурі України Олександра Прокопова про особливості підтримання державного обвинувачення у судовому розгляді кримінальних справ про військові злочини; Заступника Голови Державної судової адміністрації України Павла Кондика про організаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності військових колегій та військових судів.

Заступник голови Комітету Сергій Алєксєєв, підводячи підсумки обговорення, висловив впевненість у тому, що результати заходу сприятимуть не лише актуалізації обговорення серед фахівців, але й пришвидшать фахове впровадження законодавства стосовно діяльності системи військових судів в Україні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати