16 липня 2021, 19:06

Польща VS ЄС: чи закінчиться протистояння щодо судової реформи

«Вищий суд Польщі вирішив, що заходи, введені Європейським судом у боротьбі проти суперечливих судових реформ у країні, є неконституційними. Це рішення може мати далекосяжні наслідки для правового порядку ЄС», – повідомляє британська газета The Guardian.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Менше охочих вчитися у Великобританії: проблема брексіту і висока плата за навчання"

Конституційний суд Польщі виніс вердикт про те, що заходи ЄС щодо системи, принципів та процедур польських судів не відповідають Конституції Польщі.

Постанова суду була прийнята через кілька годин після того, як ЄС знову вимагав негайно призупинити роботу нещодавно створеного дисциплінарного органу, який здійснює нагляд за суддями Верховного суду Польщі та який має повноваження скасувати імунітет від переслідування або скоротити зарплату.

Очікується, що протистояння між владою Польщі та ЄС посилиться, коли суд ЄС прийме ще одне рішення щодо легітимності дисциплінарної палати, а Конституційний суд Польщі, який в ЄС також розглядається як незаконний після серії посадових призначень, може оголосити своє рішення щодо переваги польського законодавства над правом ЄС.

«Ми перебуваємо у процесі юридичної полеміки, яка відбувається поетапно», – заявив незалежний омбудсмен з прав людини Адам Боднар після оприлюднення рішення суду.

Польський міністр юстиції Збігнев Зіобро заявив, що рішення Конституційного суду було спрямоване проти втручання, узурпації та юридичної агресії з боку органів Європейського Союзу.

Європейський Суд вперше звернувся до Польщі з вимогою призупинити діяльність дисциплінарної палати минулого року в межах тривалого провадження проти Польщі, далекосяжні реформи якої, за словами ЄС, підривають незалежність судової влади.

Однак польська правляча партія наполягає, що реформи необхідні для подолання корупції, усунення затяжного впливу комуністичної доби із судів та перетворення їх на більш ефективний орган. Отже, Польща заявляє, що Брюссель невиправдано втручається у внутрішні справи країни.

«Ми спостерігаємо, що за останні роки Комісія ЄС або суд ЄС діють з порушенням договорів, оскільки втручаються в польську судову систему», – заявив заступник міністра юстиції Себастіан Калета.

Деякі експерти заявляють, що рішучий виклик Польщі щодо першості законодавства ЄС може означати можливий перший крок до виходу Польщі з ЄС, навіть незважаючи на те, що членство в ЄС залишається дуже популярним серед поляків.

Лоран Печ, професор європейського права з Лондонського університету Міддлсекс, заявив, що навмисний вихід із Союзу був би політичним самогубством, тому Польщі варто передбачити поступовий вихід із правового порядку ЄС.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати