16 вересня 2020, 13:28

Політика розвитку штучного інтелекту в Польщі

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Комітет Ради міністрів з оцифрування прийняв «Політику розвитку штучного інтелекту в Польщі» — практично стратегію розвитку, що визначає діяльність і цілі в області розвитку ШІ в Польщі у різних часових перспективах.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Стратегія розвитку штучного інтелекту в Польщі".

«Політика розвитку штучного інтелекту в Польщі» — це набір керівних принципів, пов’язаних з адаптацією та підтримкою розвитку технологій штучного інтелекту, розроблений міжвідомчою групою експертів. Він призначений для доповнення Стратегії відповідального розвитку і визначає дії і цілі Польщі в галузі ШІ на короткострокову перспективу (до 2023 р.), середньострокову (до 2027 р.) і довгострокову (після 2027 р.). Ці заходи були розділені на 6 напрямків.

Перший, «Штучний інтелект і суспільство», описує діяльність, спрямовану на те, щоб Польща стала одним з найбільших бенефіціарів економіки, заснованої на даних, а поляки — суспільством, яке розуміє необхідність постійного вдосконалення цифрових компетенцій.

Другий напрямок, «Штучний інтелект і інноваційні компанії», стосується підтримки польських підприємств, що розробляють ці технології, наприклад, створення механізмів фінансування для їх розвитку та співробітництва між стартапами і державою.

У напрямку «Штучний інтелект і наука» були визначені принципи підтримки наукового і дослідницького співтовариства в розробці міждисциплінарних завдань чи рішень в області ШІ, а в напрямку «Освіта» описані заходи, що вживаються на різних рівнях освіти, від початкової до академічної. Були визначені, зокрема, програми курсів для людей, яким загрожує втрата роботи через розвиток нових технологій, і освітніх грантів.

У напрямку «Штучний інтелект і міжнародне співробітництво» проводяться заходи з підтримки польського бізнесу і розвитку технологій на міжнародній арені. Останній напрям, «Штучний інтелект і державний сектор», присвячено підтримці державного управління у виконанні замовлень на ШІ, а також кращій координації діяльності та подальшого розвитку таких програм, як GovTech Polska.

Як стверджує міністр цифровізації Марек Загурський, у документі враховуються міжнародні, правові, технічні та організаційні, а також етичні аспекти використання штучного інтелекту. «Наша місія — підтримувати суспільство, компанії, представників науки і державного управління у використанні можливостей, пов’язаних з розвитком ШІ, забезпечуючи при цьому захист людської гідності та умов для чесної конкуренції в глобальній конкуренції», — зазначив глава відомства в офіційному повідомленні.

«Політика розвитку штучного інтелекту в Польщі» визначає вимоги і умови використання ШІ як на стадії проєктування рішень, так і на стадії дослідження і розробки, впровадження, застосування і використання аж до виключення з ринку. Документ також передбачає створення координаційного центру при міністрі цифровізації в державних структурах. Метою центру буде моніторинг реалізації Політики в Польщі, координація діяльності партнерів та розосереджених джерел фінансування (вони можуть надходити з державного бюджету, програм допомоги ЄС або інвестиційних фондів).

Тривалі консультації

Перша версія «Політики розвитку штучного інтелекту в Польщі» була опублікована в серпні 2019 р. і спрямована на громадські консультації та попередні консультації з урядом.

«Для такої країни, як Польща, приєднання до розвитку ШІ і алгоритмічної економіки і підтримка зусиль ЄС, спрямованих на те, щоб стати світовим лідером в області «надійного ШІ»,— це прекрасна можливість для розвитку, але водночас і велика проблема, — йдеться в документі. — Якщо Польща хоче успішно уникнути пастки середнього доходу, створення інновацій з доданою вартістю має враховувати додатки і рішення штучного інтелекту. Він може бути двигуном нашої економіки». «Штучний інтелект буде все більш інтенсивно використовувати дані та людські таланти, а також все менше і менше факторів виробництва, відомих з індустріальної епохи», — пишуть аналітики.

Тепер документ буде відправлений на подальшу законотворчу роботу.

Він має бути прийнятий постійним комітетом Ради міністрів у кінці вересня — на початку жовтня 2020 р.

Нагадаємо, Каліфорнійський університет захищає свої патенти на технології світлодіодного освітлення.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати