09 жовтня 2019, 14:25

Підводимо підсумки: результати діяльності ДБР

Незабаром буде рік, як ДБР розпочало свої перші кримінальні провадження. Сьогодні, 9 жовтня 2019 р., відбувся брифінг директора Державного бюро розслідувань Романа Труби, під час якого він розповів про стан досудового розслідування у кримінальних провадженнях ДБР.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На цей час, за його словами, ДБР здійснює розслідування майже 12 тис. кримінальних проваджень. 2000 з них спрямовані до суду, і вже є майже 500 обвинувальних вироків.

«Весь час я чув питання про те, коли в ДБР будуть резонансні розслідування. Якщо розглядати ці розслідування, де звучать прізвища високопосадовців, політиків, то це полювання за прізвищами, яке не здійснюються працівниками ДБР. Для нас резонансні розслідування стосуються справ, де було грубе порушення права особи, а також завдані збитки інтересам держави», - наголосив він.

Найбільш резонансною справою пан Труба назвав провадження щодо ситуації, коли народний депутат України під час конфлікту вистрілив у ногу людині. Це розслідування спершу проводилося слідчими Васильківського відділу поліції, а також прокуратури Київської області. Потім розслідування було передано до ГПУ (з лютого 2017 р. по вересень 2019 р.). Весь цей час людина, яка отримала кульові поранення, не була визнана потерпілою, хоча експертиза чітко встановила, що їй спричинено тяжкі тілесні ушкодження. Факт хуліганських дій щодо нардепу ГПУ було виділено в окреме провадження і саме депутат виявився потерпілим. 2,5 роки слідчі ГПУ не розслідували кримінальне провадження і намагалися двічі його закрити, ігноруючи вказівки Печерського суду.

«Чому це провадження резонансне? Не тому, що там є прізвище політика, а тому що нардеп стріляв в людину, яка впродовж 2,5 років не була визнана потерпілою, а захист прав людини - наш основний пріоритет. Тому це розслідування є важливим для ДБР», - сказав він. Водночас пан Труба звернув увагу на факти розслідування злочинів, де потерпілими є громадяни від дії правоохоронців.

На сьогодні ДБР проводить розслідування приблизно в 1300 кримінальних провадженнях, де діями правоохоронців спричинено потерпілим шкоду, де ці дії супроводжувалися насильством. У 35 кримінальних провадженнях оголошено підозри, 19 - вже скеровані до суду обвинувальні акти і розглядаються судом.

З 1300-и у 55 кримінальних провадженнях є факти катувань. У 16 з таких проваджень оголошені підозри; вони перебувають на стадії розслідування, один обвинувальний вирок скеровано до суду.

«За всіма злочинами стоять люди, і вони завжди використовують той ресурс, який в них є, щоб закрити розслідування. Будь-то оперуповноважений, в якого є знайомі в судово-медичних закладах і можуть закрити очі на смерть трьох людей, будь-то народний депутат, що з вогнепальної зброї стріляє в людину. Ресурси у них різні, але бажання одне - уникнути відповідальності. Мета ДБР - цього не допустити і притягнути до відповідальності винних, не зважаючи на їхні ресурси, посади та зв’язки», - резюмував пан Труба.

Питання про нереєстрацію заяв і звернень проти Портнова

- Це технічні питання, і більшість ці технічні питання не цікавлять. Якщо викладено всі обставини, всі факти, то слідчий повинен зареєструвати кримінальне провадження. Чи можу я контролювати цей процес на моменті реєстрації? Ні. Чи можу я сказати, що певні звернення мають певний мотив? Ні. Але мій обов’язок - провести повне розслідування і не допустити, щоб можливі політичні мотиви вилилися в рішенні, прийнятими слідчими. Жодних політичних мотивів при прийнятті рішень у ДБР не існує.  

- Рішення суду з приводу внесення відомостей дійсно є, і таке рішення надійшло на виконання в ДБР. Однак до цього рішення були певні питання щодо механізму його виконання, і слідчі Бюро не відмовляли в реєстрації кримінального провадження. Ми звернулися до суду, щоб він роз’яснив механізм виконання. Після отримання в суді роз’яснень я прийму рішення.

Про інформацію у пана Портнова

- Щодо припущень, які є стосовно витоку інформації, мною була призначена перевірка. Під час проведення цієї перевірки були залучені працівники внутрішнього контролю. Було опитано 14 слідчих за допомогою поліграфа. Це всі слідчі, які здійснюють досудові розслідування у кримінальних провадженнях, де фігурує екс-президент. Після розмови з ними я впевнений, що жоден слідчий ДБР (у т.ч. директор) не причетний до розповсюдження будь-якої інформації.

Про законопроект щодо посилення ролі директора ДБР

- А в чому посилення ролі директора ДБР? Ви не назвете жодного факту, де посилюється роль директора ДБР порівняно з керівниками інших правоохоронних органів. Навпаки, вона приводиться у той стан повноважень, який повинен мати керівник для того, щоб відповідати повністю за свої повноваження і завдання, і за діяльність правоохоронного органу.

- Так, чи мав би право будь-який керівник притягувати до дисциплінарної відповідальності підлеглого працівника за результатами дисциплінарної комісії? Хіба це особливі повноваження для керівника? Ні. Якщо законопроект буде прийнятий, то ефективність ДБР відчутно зросте. Це я вам обіцяю.

Про закриття проваджень щодо Пашинського

- Провадження двічі закривалося працівниками ГПУ. Перший раз постанова про закриття була скасована рішенням Печерського районного суду в 2017 р., другий раз - скасована заступником Генерального прокурора. Питання скасування - це не питання роботи слідчих ДБР. Про прийняття рішення ми дізналися за фактом. А провадження було проведено до ДБР в березні 2019 р.

Однак без відома слідчих ДБР це провадження було закрито працівниками ГПУ. Про скасування постанови та про закриття я також дізнався постфактум.

- ДБР проводить розслідування в одному кримінальному провадженні щодо дій екс-народного депутата. Щодо інших фактів, епізодів, обставин, де може бути причетний екс-народний депутат Пашинський, у ДБР на цьому етапі немає власних оперативних підрозділів, які б могли виявляти можливі злочини. Ми в цьому дещо обмежені і розраховуємо на ефективність і допомогу інших правоохоронних органів, де є оперативні підрозділи. Якщо нам скерують матеріали для внесення відомостей та звернення про ті чи інші факти того чи іншого народного депутата, то ми будемо реагувати.   

- Якщо ми говоримо про можливий дисциплінарний проступок, то це повноваження ГПУ.

Про Раду громадського контролю при ДБР

- Обрання Ради громадського контролю для нас - це важливе питання, оскільки три представника з цієї Ради входять до дисциплінарної комісії, що складається з п’яти осіб. Ми сподіваємося, що після обрання пройдуть голосування і цього року в ДБР запрацює дисциплінарна комісія, і ми зможемо реагувати на факти правопорушень працівників ДБР.  

Про відмову щодо призначення кандидатів на керівну посаду ДБР

- Тиск громадськості не є підставою для непризначення. Ми всі знаємо про зміни в Законі «Про державну службу». Одна з норм, яка була врегульована, - це норма про надання керівнику установи, організації чи підприємства приймати рішення про непризначення переможця кандидата на посаду. Підставою для непризначення були можливі непрофесійні якості і моє внутрішнє переконання щодо того чи іншого кандидата. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати