23 лютого 2021, 12:44

Ототожнення адвоката з клієнтом: юристам потрібен захист

В основних принципах ООН щодо ролі адвокатів (§18) йдеться про те, що адвокати не повинні ототожнюватися зі своїми клієнтами чи справами клієнтів у результаті виконання своїх функцій. Проте все частіше цей принцип зазнає поразки в нових умовах підзвітності, соціальної справедливості, публікацій та коментарів у соціальних мережах. Про це повідомляє британський юридичний журнал The Law Society Gazette.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Який він - типовий адвокат очима суспільства"

Таке ж правило міститься у стандартах Міжнародної асоціації адвокатів щодо незалежності адвокатської професії (п. 7): «Адвокат не повинен бути ототожнений владою або громадськістю з клієнтом чи справою клієнта, хоч би якою популярною чи непопулярною вона не була». Положення цього пункту часто цитують у поєднанні з правилом, згідно з яким кожен має право на юридичне представництво, тому адвокати повинні брати участь і в непопулярних справах. Адже ст. 6 Європейської конвенції з прав людини надає таке право на представництво у кримінальних справах: «Кожен, кого звинувачують у кримінальному правопорушенні, має такі мінімальні права: … c) захищатись особисто або за допомогою правової допомоги за власним вибором».

Проте два останні гучні інциденти знову звернули увагу громадськості на правило захисту адвоката від ототожнення його з клієнтом. Перший відбувся у Великобританії та стосувався адвоката Діни Роуз, президента коледжу Магдалини в Оксфорді. Вона погодилася діяти в інтересах місцевої ради у справі, в якій уряд Кайманових островів мав аргументувати, чому одностатеві шлюби повинні залишатися незаконними. Публічне обговорення цієї справи розпочалося через президентство Роуз в Оксфордському коледжі, і вона мусила обґрунтовувати свою юридичну роль довгою та детальною заявою, в якій цитується правило неототожнення. Юрист стверджувала, що справа не має нічого спільного з плюсами і мінусами одностатевих шлюбів — справа стосувалася виключно правильного тлумаченням Конституції Кайману.

Другий інцидент відбувся з одним з адвокатів екс-президента Трампа під час нещодавнього процесу імпічменту у Сенаті. Протестуючі напали на його будинок, розбили вікна, а також аерозольними балончиками залишили написи «Зрадник». Протестуючі збиралися біля юридичної фірми і назвали адвоката «фашистом». Це сталося не в результаті судового розгляду кримінальної справи, а у порядку набагато рідкіснішого процесу — імпічменту, але ж правило про неототожнення адвоката з клієнтом має застосовуватися і до такої категорії справ.

Суспільство звикає до подібних ототожнень, і це неправильно. Ще до пандемії організація Lawyers for Extinction Rebellion виділяла юридичні фірми, які працювали зі справами щодо викидів вуглецю, і влаштовувала демонстрації під офісами фірм. У США організація «Студенти юридичних наук за кліматичну відповідальність» оцінювала юридичні фірми та їхніх співробітників відповідно до роботи, яку вони проводять для клієнтів, що, імовірно, завдають шкоди клімату.

«У будь-якому випадку припускаю, що кожен має погодитися з тим, що адвоката не слід ототожнювати зі справою клієнта, незважаючи на категорії справ. Чи то представництво клієнта у кримінальні справі, чи у цивільній — інцидент, що розглядається, стався у минулому, і саме минулі дії клієнта будуть розглядатися судом. Тому адвокат має бути захищений від ототожнення з клієнтом чи справою», — зазначає член ради юридичного товариства з питань ЄС та екс-генеральний секретар ради адвокатів та адвокатських товариств Європи Джонатан Голдсміт.

Сучасні судові справи спонукають адвокатів набагато більше зосередитись на основному правилі їх захисту. Юридичній спільноті варто подумати над тим, як забезпечити належне виконання принципу ООН, коли адвокати зазнають утисків з боку суспільства.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати