19 січня 2021, 10:52

Неспортивна поведінка фітнес-мереж

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Президент відомства з конкуренції та захисту прав споживачів Польщі (UOKiK) Томаш Хростний наклав штраф у розмірі понад 32 млн злотих на найбільші фітнес-мережі, включаючи Benefit Systems, оператора карт MultiSport, за угоду, що обмежує конкуренцію — поділ ринку. Найвищий штраф було накладено за системи пільг. 6 менеджерів, які безпосередньо брали участь в угоді, також були покарані на суму майже 800 тис. злотих.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "ВООЗ: Вакцинальний націоналізм шкодить усім і веде до поразки"

Заборонена угода діяла близько 5 років, у період з 2012 по 2017 р. За даними UОКіК, підприємці поділили ринок, щоб не конкурувати один з одним. Контроль за виконанням домовленостей, а також роль координатора та посередника між клубами виконувала Benefit, одночасно інтенсивно зміцнюючи свої позиції на ринку.

Антимонопольне провадження за фактом незаконних дій на фітнес-ринку було порушене у 2018 р. Воно проводилося відносно 16 компаній і 6 менеджерів, підозрюваних у безпосередній відповідальності за незаконні заходи. За його результатами Benefit Systems отримала найвищий штраф — понад 26 млн злотих. Санкції для фізичних осіб складали від 40 тис. до 302 тис. злотих залежно від ступеня порушення правил і причетності до змови.

Мережі не боялися конкуренції

«Учасники угоди хотіли зберегти сильні позиції в містах, де вони вже розвинули свою діяльність, і отримати вигоду від участі в програмі MultiSport, пропонованій на ринку компанією Benefit. Наприклад, у Варшаві це була мережа Calypso, в Познані — Fabryka Formy, у Вроцлаві — Fitness Academy, а в Кракові — Fitness Platinium», — повідомили у відомстві. Цитований у повідомленні Томаш Хростний підкреслив, що завдяки змові фітнес-мережі не боялися конкуренції з боку інших учасників у містах, де вони були присутні. «Їм не доводилося боротися за клієнта обсягами пропозиції, стандартами обслуговування чи ціною, — зазначив він. — Це означає, що люди, які користуються клубами, мали обмежений вибір порівняно з ситуацією за відсутності такої угоди між мережами. Тобто наслідки цієї недобросовісної дії і прямої змови відчували на собі саме споживачі».

Хоча судова справа була порушена проти десятка компаній, президент UOKiK наклав штрафи лише на 8 з них: Bartosz Gibała Platinium, Benefit Systems, Platinium Wellness, Yes to Move (раніше: Fitness Academy), а також на Calypso Fitness і підконтрольні їй Baltic Fitness Center, EFC Fitness та Fitness MCG. Решта порушників припинили свою діяльність під час процедури. Однак це не означає, що їх незаконні дії залишилися безкарними, адже ці компанії після відкриття судового розгляду були передані Benefit Systems, що було враховано при розрахунку розміру накладеного штрафу.

Перші угоди у 2012 р.

Згідно з інформацією UOKiK, перші домовленості про поділ ринку з’явилися не пізніше 2012 р. між Calypso і Fabryka Formy. Найпізніше у 2013 р. обсяги змови було розширено за рахунок включення Fitness Academy, а Benefit Systems виступила як посередник при укладанні домовленостей. Пізніше у розділі ринку стала брати участь мережа Fitness Platinium, а також Zdrofit, яка у своїй діяльності «зіткнулася» з мережею Calypso. На сьогодні мережі Fabryka Formy, Fitness Academy і Zdrofit знаходяться у веденні Benefit Systems, а Fitness Platinium і Calypso діють як окремі підприємці.

У рамках змови представники компаній вступали у різні контакти один з одним з приводу розподілу ринку: листувалися, телефонували, зустрічалися. Компанії обмінювалися інформацією про відкриття нових клубів і місця, в яких вони були зацікавлені чи які могли б передати конкурентам. Якщо у двох фірм були плани щодо одного й того ж району, вони домовлялися, хто з них має піти, а хто залишиться. «Наприклад, рішенню з питання про те, чи дозволити відкриття клубу Fabryka Formy у Варшаві, і якщо так, то де саме, передували довгі консультації між представниками мереж, — поділився подробицями пан Хростний. — Це питання викликало великі суперечки, і в результаті було вирішено, що у Варшаві буде відкритий тільки один клуб Fabryka Formy при Рондо ОНЗ».

На підставі зібраних доказів президент відомства з питань конкуренції та захисту споживачів дійшов висновку, що рішення про ведення незаконних переговорів і характер розподілу ринку приймали 6 менеджерів з Platinium Wellness, Benefit Systems, Calypso Fitness, Zdrofit та Fabryki Formy. У більшості випадків вони домовлялися між собою. Відтак, ці особи несуть індивідуальну відповідальність за незаконний розподіл ринку.

Компанії співпрацювали з UOKiK 

Президент UOKiK зазначив, що штрафи, накладені на Calypso Fitness і підконтрольні їй компанії, були знижені, оскільки підприємці співпрацювали з офісом відомства у рамках програми пом’якшення покарання. «Хоча вони не могли розраховувати на повну відмову від фінансової санкції, тому що Calypso Fitness подала заявку, коли ми вже знали про змову, набагато пізніше, ніж ми почали розслідування та обшуки на початку 2017 р. Тим не менш, компанія надала відповідну інформацію і докази щодо угоди. Тому, відповідно до положень Закону про конкуренцію і захист прав споживачів, я вирішив удвічі скоротити штрафи, що накладаються на Calypso Fitness, Baltic Fitness Center, EFC Fitness і Fitness MCG, — сказав пан Хростний.

Той факт, що Calypso Fitness вирішила співпрацювати з президентом UOKiK у проясненні обставин справи, також був використаний менеджерами фітнес мережі, адже за програмою поблажливості це означає й значне зменшення штрафів для них.

За словами пана Хростного, змова на ринку — одна з найважчих для виявлення незаконних практик, адже її докази доводиться шукати безпосередньо у підприємців. За цим видом діяльності завжди стоять конкретні люди, часто члени правління, керівники або директори з продажів, тож UOKiK має працювати дуже обережно і зважено. «Це моє друге рішення, а також друге в історії відомства, в якому, крім підприємств, конкретно названі імена та прізвища фізичних осіб, до яких були застосовані фінансові санкції на загальну суму в кілька сотень тисяч злотих. Саме вони активно створювали або впроваджували заборонену угоду на шкоду споживачам і ринку, — додав глава UOKiK.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати