29 липня 2020, 15:02

Необґрунтоване включення до переліку ризикових платників податків – проблема українських підприємців

Бізнес-омбудсмен розповів про скарги підприємців у II кварталі 2020 р.

Рада бізнес-омбудсмена


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У ІІ кварталі 2020 р. Рада бізнес-омбудсмена (РБО) розглянула 385 скарг підприємців на порушення державних органів та закрила 297 розслідувань. Найчастіше бізнес скаржився на дії податкових (68%) та правоохоронних органів (12%), державних регуляторів (5%), митниці (3%) та місцевих органів влади (2%). Загалом ці питання склали 90% усіх звернень.

Читайте також: «У І кварталі 2020 р. кількість скарг бізнесу до Ради бізнес-омбудсмена зросла».

Так, швидкозростаюча проблема включення підприємств до списку ризикових платників податків стала найбільшим за кількістю предметом звернень бізнесу у ІІ кварталі 2020 р. РБО отримала 64 скарги з цього приводу, що на третину більше проти I кварталу 2020 р. та в чотири рази більше проти II кварталу 2019 р. 

«Передусім, список ризикових платників податків має використовуватися для відслідковування компаній, причетних до незаконних оборудок з ПДВ. Проте наразі критерії віднесення підприємств до такого переліку часто не є зрозумілими, а інструмент використовується не за призначенням, створюючи необґрунтований тиск на бізнес. Ми рекомендуємо, щоб рішення податкового органу щодо включення компаній у список ризикових були належно обґрунтованими, а процедура їх оскарження – чіткою та прозорою», – підкреслив бізнес-омбудсмен Марчін Свєнчіцький

Кількість оскаржень результатів податкових перевірок (55 скарг) зменшилася на 39% проти I кварталу 2020 р. внаслідок мораторію на податкові перевірки, запровадженого на період карантину. Питання невиконання державними органами судових рішень, які вже набрали законної сили (21 скарга), залишалося актуальним для підприємців. Компанії продовжували звертатися зі скаргами, пов’язаними з карантинними обмеженнями. Вдалося виявити низку системних проблем та, навпаки, вирішити деякі застарілі проблеми. Наприклад, за сприяння Ради Міністерство охорони здоров’я зареєструвало антисептики двох виробників, які чекали на перереєстрацію з 2018 р. 

Майже три чверті скарг надійшли від малого та середнього бізнесу. Частка українського бізнесу в структурі звернень склала 86%, бізнесу з іноземним капіталом – 14%. Серед найактивніших галузей, які зверталися до бізнес-омбудсмена – оптова торгівля (22%), промислове виробництво (14%), сільське господарство (13%), представники ринку нерухомості (11%) та приватні підприємці (10%). 

Понад половина (51%) всіх звернень надійшла з Києва та області. Значні частки скарг направили підприємці Дніпропетровської (9%), Харківської (9%) та Одеської (7%) областей.  

РБО анонсувала нове системне дослідження, присвячене адмініструванню податків, які сплачує бізнес. Станом на 1 липня 2020 р. частка скарг з податкових питань досягла 57,5% (4241 скарга). На думку заступника бізнес-омбудсмена Ярослава Грегірчака, який був відповідальним за підготовку документу: «Ці числа красномовно свідчать що актуальність податкових питань для українського бізнесу з роками лише зростає».

У звіті РБО зупинилася на проблемах адміністрування податку на додану вартість, єдиного соціального внеску, єдиного податку та податку на прибуток підприємств. Крім цього, РБО опрацювала проблематику процедури податкових перевірок, оскарження висновків податкових органів та механізму узагальнюючих податкових консультацій.

Не оминули своєю увагу й тематику оприлюднення інформації податковими органами та ведення інтегрованих карток платників податків. Загалом документ містить 38 рекомендацій КМУ, Міністерству фінансів України та Державній податковій службі України. Публікація системного звіту запланована на серпень 2020 р.

(для перегляду натисніть на зображення)

image003

Читайте також: «Оновлено склад Наглядової ради ДП «ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ»».

Як зазначається, ВРУ працює над новим законопроектом №3607, який закріпить статус РБО на рівні закону, оскільки наразі установа працює на підставі постанови Кабміну 2014 р. РБО підготувала низку матеріалів для депутатів з цього приводу: обґрунтування необхідності прийняття закону та часті питання про законопроект. Комітет ВРУ з питань економічного розвитку майже одноголосно підтримав законопроект – наразі документ очікує першого читання на пленарному засіданні ВРУ.

Звіт за ІІ квартал 2020 р. доступний за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати