26 травня 2021, 11:48

На кого поширюватимуться положення Закону про національний спротив

До Верховної Ради Президентом України подано на розгляд законопроект про основи національного спротиву.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Військовий правник: "Актуалізованого Закону про тероборону в Україні немає"

У пояснювальній записці йдеться про те, що законопроект було розроблено у зв'язку з необхідністю реалізації положень стратегічних документів у сфері національної безпеки і оборони та визначення організаційно-правових засад національного спротиву, його підготовки та ведення, завдань сил безпеки та сил оборони, відповідних повноважень державних органів та органів місцевого самоврядування.

Цей проект Закону врегульовує питання розвитку територіальної оброни, організації руху опору і відповідної підготовки громадян України до національного спротиву, що є невід'ємною складової всеохоплюючої оборони держави на всій території України.

Що пропонується?

Закладена у проекті Закону № 5557 від 25.05.2021 концепція реалізується шляхом розбудови територіальної оборони та створення руху опору, які разом з підготовкою громадян України до захисту держави формують систему національного спротиву. Цей проект Закону надає визначення національного спротиву, як складової всеохоплюючої оборони України, що включає в себе комплекс заходів, які організовуються та здійснюються в мирний час і в особливий період в Україні з метою максимально широкого залучення громадян України до дій, спрямованих на забезпечення воєнної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності держави, стримування і відсіч агресії та завдання противнику неприйнятних втрат, з огляду на які він буде змушений припинити агресію проти України.

А також законопроект визначає поняття територіальної оборони, руху опору, підготовки громадян України до національного спротиву та інших пов'язаних з ними понять.

Складовими національного спротиву за проектом Закону є  територіальна оборона, рух опору та підготовка громадян України до національного спротиву.

Загальне керівництво національним спротивом здійснюватиме Президент України як Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України.

Територіальна оборона ґрунтуватиметься на принципах територіальності, добровільності, залученні широких верств населення України, ініціативності та високого рівня готовності до виконання завдань за призначенням і скрадатиметься з військової, цивільної та військово-цивільної складових.

  • Військова складова територіальної оборони включає органи військового управління, військові частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України, інші сили і засоби сил безпеки та сил оборони, які залучаються до виконання завдань територіальної оборони.
  • Цивільна складова територіальної оборони включає державні органи, органи місцевого самоврядування, добровольчі формування територіальних громад, які залучаються до територіальної оборони.
  • Військово-цивільна складова територіальної оборони включає штаби зон (районів) територіальної оборони.

Законопроектом пропонується визначити:

  • склад, мету і завдання національного спротиву;
  • основи побудови, організації і ведення територіальної оборони та руху опору;
  • порядок підготовки громадян України до національного спротиву;
  • організацію системи керівництва національним спротивом;
  • порядок формування та комплектування військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України, добровольчих формувань територіальних громад та руху опору;  
  • повноваження сил безпеки та сил оборони, державних органів, органів місцевого самоврядування з питань національного спротиву;
  • порядок підготовки, розгортання та ведення територіальної оборони України;
  • фінансування та матеріально-технічне забезпечення національного спротиву;
  • соціальний і правовий захист осіб, які беруть участь у національному спротиві;
  • відповідальність за порушення законодавства та інших нормативно-правових актів з питань національного спротиву.

Для реалізації положень цього проекту Закону у Раді зареєстровано також  законопроект № 5558 від 25.05.2021, яким пропонується на законодавчому рівні збільшити чисельність Збройних Сил України на 11 000 військовослужбовців для забезпечення функціонування окремого роду сил Збройних Сил України – Сил територіальної оборони, а також подальшої розбудови системи руху опору.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати