12 травня 2020, 16:45

Міжнародний арбітраж: дайджест про головне

1. Огляд змін у міжнародній торгівлі: тренди, тенденції, виклики 2020 COVID-року


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На початку квітня авторитетні економісти Світової організації торгівлі спрогнозували, що у 2020 р. через пандемію COVID‑19 торгівля різко знизиться в кожному регіоні світу та в усіх галузях економіки. За оптимістичним сценарієм, обсяги світової торгівлі товарами можуть впасти на 13% до кінця 2020 р. Якщо ж пандемію не вдасться опанувати, а уряди держав не зможуть обрати оптимальний варіант виходу з кризи, то зниження може скласти 32% та навіть більше.

Найімовірніше, торгівля знизиться в таких виробничих секторах як електронна та автомобільна промисловість. Окрім того, на думку експертів, COVID‑19 вплине на торгівлю послугами.

2. Арбітражна інституція: за якими критеріями обирати?

Щороку зростає популярність міжнародного арбітражу як способу вирішення спорів. Відповідно, залишаються актуальними критерії вибору арбітражної інституції. Залишаючи за дужками суто юридичні критерії, ця стаття має на меті проаналізувати арбітражні інституції з позиції їхньої репутації, здатності адаптуватися до змін, підходів до кібербезпеки, швидкості та вартості розгляду, а також підходів до призначення арбітрів (диверсифікація).

На думку авторів, саме ці критерії дозволяють зробити зважені припущення щодо можливої якості роботи арбітражної інституції через кілька років, коли спір може виникнути за контрактом, що посилається на відповідний арбітражний регламент.

3. Чи потрібен Україні інвестиційний арбітраж?

Видається, що участь держави у створенні нового комерційного арбітражного інституту навряд чи може бути обґрунтованою та економічно доцільною з позиції майбутньої довіри до такого нового арбітражного форуму як до нейтрального та незалежного в умовах висококонкурентного ринку.

На ньому вирішальними для вибору залишаються «репутація і визнання» арбітражної інституції як гарантія справедливості та нейтральності розгляду (за даними опитування 2018 р., проведеного Університетом Королеви Марії (Лондон) спільно з White&Case).

4. Тонка межа: справляння податків VS експропріація інвестицій

Питання оподаткування є вкрай важливими у процесі прийняття рішень про здійснення інвестицій. Тому будь-які зміни податкового режиму та рішення податкових органів приймаючої держави впливають на інвестиції. Це призводить до податкових спорів, які за загальним правилом вирішуються в національних судах.

Проте зростає кількість інвесторів, які намагаються розв'язати такі податкові спори зверненням до інвестиційних арбітражів.

5. Визнання рішень іноземних судів в Україні

Виконання судових рішень в Україні є непростим процесом навіть за відсутності іноземного елементу.

Що вже говорити про процедуру визнання та виконання рішень іноземних судів, яка є фактично невичерпним джерелом для творчості в контексті пошуку причин та підстав, чому саме ваше рішення не може бути визнане та виконане на території України.

6. Інвестиційний арбітраж à la Ukrainienne: основні питання

У січні 2020 р. екс-прем'єр‑міністр України Олексій Гончарук заявив про наміри Кабінету Міністрів України створити «спеціальний міжнародний арбітраж», який «стане в нагоді для вирішення менших інвестиційних вимог (близько 10 млн доларів США і нижче), які в іншому випадку були б надмірно дорогими, для того щоб бути переданими до арбітражу».

Такі заяви сколихнули бізнесову та юридичну спільноту і стали предметом багатьох фахових коментарів. Однак майже чотири місяці потому Уряд так і не озвучив конкретні плани щодо створення міжнародного інвестиційного арбітражу для «внутрішнього споживання», але й не відмовився від цієї ідеї. Отже, спробуємо розібратися, чи може ця концепція спрацювати та яким чином…

7. Чи маю я право на помилку? Рекомендації щодо складання арбітражного застереження

Сьогодні переважна більшість арбітражних установ мають свої типові арбітражні застереження, які вони рекомендують включати до договорів. У такому типовому арбітражному застереженні юридично коректно сформульовані всі необхідні елементи та умови, щоб надалі не виникало сумнівів щодо органу, який має компетенцію розглядати спір стосовно договору.

Помилки під час складання арбітражного застереження можуть стати причиною її невиконуваності та коштувати сторонам не лише зіпсованих нервів і ділових контактів, але й суттєвих грошових втрат.

8. INCOTERMS 2020: що змінилося?

Розробка нової редакції правил Інкотермс®2020 зумовлена бажанням спростити життя учасникам внутрішніх та міжнародних торгових операцій.

Проте досягнення цієї мети є достатньо непростим завданням, враховуючи різноманітність операцій, особливості національного законодавства, розвиток інноваційних технологій, тенденції до спрощення регуляторних процесів при їх максимальній визначеності.

9. Іноземне арбітражне рішення, що суперечить публічному порядку

Нью-Йоркська конвенція про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень 1958 року та Типовий закон ЮНСІТРАЛ про міжнародний торговий арбітраж передбачають право держави скасувати арбітражне рішення або відмовити у його визнанні та виконанні, якщо суд визначить, що воно суперечить публічному порядку цієї держави.

Проте ні Нью-Йоркська конвенція, ні Типовий закон ЮНСІТРАЛ не дають визначення поняття публічний порядок, залишаючи державам право на свій розсуд визначити зміст та обсяг застосування концепції публічного порядку у національному законодавстві. Що про це думають національні суди?

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати