25 листопада 2022, 14:21

Мін'юст розробляє міжнародні інструменти для розслідування злочину агресії росії проти України

Пресслужба Мін'юсту

На сьогодні жоден існуючий національний або міжнародний суд чи трибунал не може повністю забезпечити відшкодування шкоди, завданої росією внаслідок неспровокованої збройної агресії в Україні, притягнувши рф до відповідальності за завдану шкоду, та беззастережне виконання таких компенсацій. Чому – пояснює заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Міжнародні інструменти для стягнення компенсацій з росії – у процесі розробки"

- Чому наявних механізмів/судів (міжнародних або національних) не вистачає для забезпечення ефективного засобу захисту від порушень, які мали місце з боку військових рф?

- Існуючі міжнародні інструменти, наприклад, Міжнародний Кримінальний Суд, Європейський Суд з прав людини, арбітражні трибунали по інвестиційним спорам з різних причин не можуть гарантувати ефективне присудження репарацій, включаючи матеріальні компенсаційні виплати.

Правозахисні конвенційні механізми ООН чи Ради Європи не наділені такими повноваженнями.

Женевські конвенції про захист жертв війни 1949 року і додаткові протоколи до них наділили Міжнародний Комітет Червоного Хреста унікальним гуманітарним мандатом, але він не може захистити від серйозних порушень і не може покарати росію за такі порушення.

В частині відшкодування завданої збройною агресією шкоди, Комісії з міжнародних претензій є перевіреними міжнародними інструментами, створеними згідно з міжнародним правом у пост-конфліктних ситуаціях. Вони дозволяють розглядати претензії, пов’язані з порушенням міжнародного права, і компенсувати їх.

Україна працює над створенням унікальних міжнародних інструментів: Міжнародного Компенсаційного Механізму і Трибуналу за Злочин Агресії проти України.

Компенсаційний механізм буде створено відповідно до міжнародного права та застосовуватиметься і регулюватиметься міжнародним правом – договором чи іншим міжнародно-правовим інструментом.

Те ж саме щодо створення Спеціального трибуналу з розслідування злочину агресії проти України.

Створення окремого Трибуналу є необхідним, оскільки зараз немає міжнародного суду чи трибуналу, який міг би судити політичне та військове керівництво росії за вчинення злочину агресії проти України.

Створення Спеціального трибуналу усуне цю прогалину.

- Які орієнтовні часові межі для реалізації пропозицій України щодо створення засобів захисту від порушень, вчинених військовими/вищими посадовцями рф?

- Це залежить від політичної готовності союзників України створити Спеціальний міжнародний трибунал щодо злочину агресії проти України.

Від моменту формального створення необхідний час на визначення місцезнаходження штаб-квартири Спеціального міжнародного трибуналу, комплектування суддями і адміністративним персоналом, на вирішення інших технічних деталей його функціонування.

Наприклад, Нюрнберзький Міжнародний Військовий Трибунал розпочав роботу 20 листопада 1945 року і ухвалив Вирок 1 жовтня 1946 року.

Міжнародний трибунал для колишньої Югославії було створено Резолюцією Ради Безпеки ООН 25 травня 1993 року. Перший обвинувальний акт було подано у 1994 році, а перший Вирок винесено у 1996 році.

В часових рамках ми можемо лише орієнтуватися на історичні прецеденти, однак слід враховувати особливість обставин збройної агресії росії проти України.

Одночасно слід зазначити, що воєнні злочини і злочини проти людяності, вчинені російськими військовими на території України, вже зараз можуть розглядатися Міжнародним кримінальним судом. Вже на сьогодні проводиться розслідування ситуації в Україні на предмет вчинення цих злочинів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати