03 квітня 2024, 15:56

КСУ розглядає справу щодо конституційності окремого припису Кодексу адмінсудочинства: деталі

Пресслужба КСУ

Перший сенат КСУ 3 квітня 2024 року на відкритій частині пленарного засідання у формі письмового провадження розпочав розгляд справи за конституційною скаргою Олександра Петричука. Про це повідомила пресслужба КСУ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "КСУ розглянув справу щодо регулювання звільнення прокурорів за неуспішне проходження атестації".

Під час пленарного засідання суддя-доповідач у справі Віктор Кичун повідомив, що заявник звернувся до КСУ з клопотанням перевірити на відповідність Конституції України припис п. 1 ч. 5 ст. 361 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – Кодекс). 

Так, приписом визначено, що підставою для перегляду судових рішень у зв’язку з виключними обставинами є "встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане".

Як вказується, заявник у лютому 2021 року звернувся до суду з позовом до Чернівецької обласної прокуратури, в якому просив визнати протиправною бездіяльність цього органу, що полягала у не нарахуванні та невиплаті йому заробітної плати з липня 2015 року в порядку і в розмірах визначених ст. 81 Закону України "Про прокуратуру" та зобов’язати відповідача нарахувати й виплатити йому заробітну плату відповідно до цієї ж статті закону.

За результатами розгляду судами системи судоустрою України зазначеного спору, Верховний Суд постановою від 1 грудня 2022 року скасував рішення судів першої та апеляційної інстанції та ухвалив нове рішення, яким відмовив у задоволенні позовних вимог заявникові в повному обсязі.

У жовтні 2023 року Олександр Петричук звернувся до ВС із заявою про перегляд за виключними обставинами зазначеної постанови Верховного Суду з підстави, визначеної п. 1 ч. 5 ст. 361 Кодексу. Обґрунтовуючи свою заяву, він послався на рішення КСУ № 8-р(ІІ)/2023, ухвалене 13 вересня 2023 року у справі за його конституційною скаргою і скаргами інших осіб, яким Суд визнав неконституційним друге речення абзацу третього п. 3 розділу ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19 вересня 2019 року № 113–ІХ (далі – Закон № 113) та таким, що втрачає чинність із дня ухвалення цього рішення.

 

Верховний Суд, відмовляючи у задоволенні заяви Олександра Петричука про перегляд постанови від 01.12.2022 за виключними обставинами, зокрема зазначив, що ця постанова є "судовим рішенням, яким відмовлено у задоволенні позовних вимог, відповідно це судове рішення не підлягає примусовому виконанню, а тому […] не може переглядатися за виключними обставинами". Також Верховний Суд вказав, що визнані неконституційними приписи Закону №113 утрачаються чинність з дня ухвалення КСУ рішення і мають значення для вирішення наступних (майбутніх) справ та не можуть бути підставою для перегляду (зміни) правової позиції суду у спорі, щодо якого постановлено остаточне судове рішення.

На думку автора клопотання, п. 1 ч. 5 ст. 361 Кодексу в частині формулювання "якщо рішення суду ще не виконане“ позбавляє осіб, "до яких були застосовані неконституційні приписи закону, права на перегляд рішення суду за виключними обставинами, у разі якщо таке рішення суду вже виконане або не встановлює примусове виконання, чи коли особі було відмовлено у задоволенні позовних вимог“.

Суддя-доповідач також поінформував, що направив запити до органів державної влади та низки наукових установ із проханням висловити позиції щодо порушених у конституційній скарзі питань.

Дослідивши матеріали справ на відкритій частині пленарного засідання, Суд перейшов до закритої частини для ухвалення рішення.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати