09 жовтня 2020, 9:05

Кожен третій клієнт системи БПД - особа похилого віку, - Коломієць

Прес-служба Міністерства юстиції

З початку 2020 року до системи БПД звернулися 29,3 тис. осіб похилого віку. Деякі з них, вирішивши одну юридичну проблему, продовжують звертатися за правовою допомогою з інших питань. Загалом, від громадян старше 60 років за січень-вересень цього року надійшло 43 тис. звернень про надання безоплатної правової допомоги. Про це зазначила заступниця Міністра юстиції Валерія Коломієць.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про це йдеться у повідомленні прес-служби Мін'юсту.

«Літні люди мають більше правових проблем у порівнянні з людьми інших вікових категорій. Принаймні, із загальної кількості осіб, які звернулися до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правої допомоги або бюро правової допомоги, таких людей – 28 відсотків. Тому правова допомога людям поважного віку – один з пріоритетів системи БПД», – зауважила заступниця очільника Мін’юсту.

Читайте також: "Наша мета — перемога професійних компетенцій для розвитку незалежної системи БПД", - Коломієць"

«Ефективним засобом захисту прав осіб похилого віку є надання адресної правової допомоги. Фахівці місцевих центрів та бюро правової допомоги приїжджають до літної людини – додому, у геріатричний центр, лікарню тощо. Людині надають правову консультацію з питання, що її цікавить, а при потребі приймають звернення про надання вторинної правової допомоги. Цього року було здійснено майже 400 виїздів до людей похилого віку», – розповів в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Також для зручності клієнтів працює мережа дистанційних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги, з них 61 розміщено у геріатричних пансіонатах, будинках-інтернатах для людей похилого віку, територіальних центрах соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян тощо.

Найчастіше вони звертаються до фахівців системи БПД з питань правових відносин в галузі пенсійного забезпечення – перерахунку, доплати до пенсії тощо.

«Нерідко старші люди звертаються щодо оскарження дій або бездіяльності органів Пенсійного фонду України. Їх часто відправляють з одного кабінету в інший, що може закінчитися тим, що в них опускаються руки, та, як наслідок, – з’являється недовіра до органів державної влади в цілому», – розповідає фахівчиня Вінницького місцевого центру надання БВПД Дар’я Васильченко.

Також велика частка звернень надходить з майнових питань – як правильно оформити спадщину, розірвати договір дарування, оформити право власності на землю.

Досить гостра проблема для людей похилого віку – порушення майнових прав, зокрема, права власності на квартиру або будинок, а також земельну ділянку. 

Втратити власне житло – один з найбільших ризиків для літніх людей. Адже не лише шахраї, а й родичі можуть їх ошукати. Через правову необізнаність пенсіонери  підписують договір дарування квартири чи будинку з надією на те, що родичі чи знайомі будуть їх доглядати. Але, як показує практика, це дуже ризиковано – в результаті літні люди нерідко залишаються без даху над головою.Тому вони часто звертаються по юристів системи БПД з проханням допомогти розірвати договір дарування житла.

Нерідко проблеми виникають з договорами довічного утримання, оскільки людина, на чию користь було укладено договір, не виконує попередні домовленості щодо допомоги, догляду за дарувальником житла.

Правопросвіта для літних людей

Літні люди часто мало обізнані про  свої права, механізми їх реалізації та захисту. Для них фахівці системи БПД регулярно проводять правопросвітницькі заходи у різних форматах, зокрема семінари, лекції, тематичні зустрічі тощо. Наприклад, за три останні місяці було проведено понад 120 правопросвітницьких заходів з питань реалізації і захисту прав людини та понад 40 – щодо запобігання втраті майна.

«Один з ефективних шляхів попередження втрати майна – це проведення правопросвітницьких лекцій. Літні люди мають усвідомити – перш ніж прийняти важливе рішення, варто порадитись з юристами», – говорить Андрій Мілютін.

Надання безоплатної правової допомоги людям похилого віку має певні особливості. Частіше вони самостійно відвідують центр або бюро, щоб особисто поспілкуватися з юристами, ніж отримують допомогу онлайн. А літні люди, яким важко самостійно пересуватися, телефонують до єдиного контакт центру системи БПД, щоб отримати консультації з правових питань.

«При наданні БПД людям поважного віку важливою є особиста комунікація. Роз’яснення мають надаватися звичайною, доступною та зрозумілою мовою, за можливості без використання складних юридичних термінів. Ці люди потребують додаткової уваги, а в деяких випадках – і  психологічної підтримки», – зазначає Володимир Жалковський.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати