08 листопада 2019, 17:46

Корпоративна безпека: проблеми бізнесу в 2019 році

Наскільки безпечно вести бізнес в Україні? Важко дати чітку відповідь на це питання, але експерти намагалися проаналізувати фактори, що впливають на безпеку ведення бізнесу під час IV конференції з корпоративної безпеки.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


74911493_770276913442714_8967484929105461248_n

Захід традиційно був організований юридичною фірмою Sayenko Kharenko за підтримки Асоціації професіоналів корпоративної безпеки України (АПКБУ).

«Безпека є необхідною умовою існування держави і бізнесу, - зазначив Сергій Погребной, партнер Sayenko Kharenko, під час відкриття заходу. - Загрози стають все більш глобальними, світ швидко змінюється і удар може бути нанесений з будь-якої точки світу в будь-який час. Водночас змінюється і сама суть безпеки. Вона стає більш технологічною і глобальною. Разом з цим ми також повинні змінюватися, і саме це відбувається, коли обмінюємося досвідом і ділимося своїми знаннями».

Олена Сукманова, партнер Sayenko Kharenko, також звернула увагу на шалену швидкість змін: «Ми переживаємо революції, війни, політичні зміни, реформування державних органів, створення штучного інтелекту, діджиталізації і т.д. Ми не можемо залишатися осторонь, адже така велика кількість позитивних і негативних змін ставить надважливе питання щодо захисту себе і своїх активів».

Одним з факторів, що впливає на безпеку бізнесу, безперечно є корупція. Саме цьому явищу була присвячена перша сесія заходу. Цікаво, що тогоріч найгостріші питання стосувалися рейдерства, а тепер - корупції.

«Бізнес вже 20 років говорить, що корупція є однією з перепон для ведення бізнесу в Україні. 20 років ми про це говоримо, держава працює над цим, а віз і нині там», - наголосила Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА).

Про те, як справляється Вищий антикорупційний суд, розповіла Віра Михайленко, суддя ВАКС. За її словами, тиск зі сторони суспільства у вигляді соціального запиту і очікувань не має впливати на судові рішення. Зокрема, вона зазначила, що функція боротьби з корупцією лежить не лише на ВАКС. Він лише приймає рішення і не менш важливою тут є робота САП і НАБУ.

На думку пані Михайленко, здійснення правосуддя - це тривалий процес, який має базуватися на певних засадах, які впроваджувалися в Україні впродовж двадцяти років. Є загальна процедура в кримінальному провадженні, яку ВАКС використовує у своїй діяльності, і ніхто не збирається цими процедурами нехтувати через наявні суспільні очікування. «Вироки будуть як обвинувальні, так і виправдувальні», - наголосила вона.

За два місяці діяльності ВАКС вже був винесений перший вирок, який ще не набрав законної сили, але можна говорити, що перші результати діяльності вже є.

Галина Янченко, заступник голови Комітету ВРУ з питань антикорупційної політики, підкреслила, що бізнесу потрібно комунікувати і взаємодіяти з ВРУ, тому що приймається багато чудових законів, але вони можуть бути спотворені в процесі реалізації.

Також пані Янченко зазначила, що антикорупційні законопроекти є одними з ключових на порядку денному ВРУ. Вже було прийнято частину рішень, які інституційно підсилили роль НАБУ, розблокували роботу ВАКС, розпочали процес зняття депутатської недоторканості народних депутатів. Для боротьби з рейдерськими атаками було прийнято законопроект про захист прав власності. Тому Галина Янченко закликала дати фідбек, чи відчуватимуться зміни надалі.

Що ж очікується найближчим часом:

- суттєве обмеження повноважень СБУ (планується забрати невластиві їм функції);

- обмеження повноважень Нацполіції в частині розслідування економічних злочинів;

- створення Бюро фінансових розслідувань.

«Наша мета - зробити так, щоб бізнесу було швидше, легше, дешевше дотримуватися законодавства, а не обходити його», - наголосила пані Янченко.

На думку Ярослава Грегірчака, заступника бізнес-омбудсмена, успіх у боротьбі з корупцією полягає в певній синергії між речами законодавчого характеру і тим, що стосується інституційного розвитку. Він також підтримав ідею створення Бюро фінансових розслідувань - разом з тим, щоб ці повноваження забрали в Нацполіції і СБУ. До того ж потрібно ліквідувати податкову поліцію, яка фактично не функціонує, але існує.

Водночас Андрій Боровик, виконавчий директор TI Ukraine, не впевнений в тому, що корупцію вдасться подолати через рік. За його прогнозом говорити про якісь результати можна не раніше ніж через три роки.

До другої сесії організатори запросили очільників компанії основних дохідних секторів: заправки, горілчаних виробів, пива, консервації. За словами Сергія Погребного, АПКБУ вже багато років аналізує ринок щодо найбільших проблем, як от рейдерство чи вбивство бізнесменів. Так, за 2019 р. було вбито 62 бізнесмени, що демонструє складну ситуацію в цій сфері.

Більш того, за статистикою АПКБУ, 95% представників бізнесу не довіряють державі, з чого пан Погребной зробив висновок, що «спасіння бізнесу» знаходиться в руках самого бізнесу.

Що тривожить самих бізнесменів? Аналізуючи висловлення Василя Даниляка, першого віце-президента ПАТ Концерн Нафтогаз, Арсенія Белюкіна, СЕО групи компаній «Верес», Юрія Сорочинського, генерального директора УГК «Nemiroff», і Євгена Шевченка, генерального директора Carlsberg Ukraine, можна зробити висновок, що їх турбує:

- виїзд молодого населення закордон і збільшення середнього віку працівників (молодь виїжджає з регіонів і ніхто не йде працювати на заводи);

- податкове здирництво (оскільки білий чесний бізнес сплачує податки, держава розцінює його як можливість закрити всі прогалини в бюджеті. Це призводить до того, що збільшуються ціни на товар, покупці перестають купляти цю продукцію і йдуть до продавців, які не сплачують податки і можуть продати дешевше).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати