24 січня 2022, 10:12

Компанії страхування життя: кількість скорочується, прибутки ростуть

Нещодавно міністр фінансів України С. Марченко заявив, що «сорокалітнім за нинішніх умов не варто розраховувати на пенсію». Однією з альтернатив для забезпечення безтурботної старості залишаються компанії зі страхування життя. За висновками аналітиків YouControl, обсяг премій life-страховиків щороку стабільно зростає на 17%. Так, за 9 місяців 2021 р. страхові платежі сягнули 4,2 млрд грн, а чистий прибуток склав понад 280 млн грн.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про те, яка динаміка ринку страхування життя в Україні та які страхові компанії увійшли до ТОП-10 — у спільному дослідженні R&D центру YouControl та фінансового аналітика, д.е.н. Романа Корнилюка.

Тенденції ринку

У 2021 р. на українському ринку страхування життя продовжувались консолідація та укрупнення основних гравців. Кількість лайфових страховиків з діючими ліцензіями за повний минулий рік знизилась з 20 до 13. Попри скорочення кількості компаній, сумарний обсяг зароблених премій life-страховиків з року в рік зростає на 17%. Валові надходження страхових платежів за 9 місяців 2021 р. сягнули 4,2 млрд грн, тоді як за аналогічний період 2020 р., за даними НБУ, було зібрано менш ніж 3,6 млрд грн.

Низький рівень виплат сприяє прибутковості компаній: загальний чистий прибуток лайфових страховиків за 9 місяців 2021 р. становив 280,7 млн грн. Водночас компанії з негативним фінансовим результатом згенерували лише 5,3 млн грн збитків.

Хто в лідерах

За обсягом зароблених чистих страхових премій серед компаній страхування життя в Україні визначилась п’ятірка лідерів:

  • «Метлайф» — American Life Insurance Company, США;
  • СК «ТАС» — вітчизняна компанія, що входить в однойменну бізнес-групу Сергія Тігіпка;
  • «ПЗУ Україна Страхування Життя» — PZU SA, Польща;
  • «Уніка Життя» — UNIQUA Insurance Group, Австрія;
  • «АСКА-Життя» — найстаріша українська приватна компанія у сфері life-страхування, кінцевим бенефіціаром якої є Ринат Ахметов.

Слідом за ними закріпилися австрійська «Граве-Україна Страхування Життя» (Grazer Wechselseitige Versicherung Aktiengesellschaft), канадська «Аркс Лайф» (Fairfax Financial Holdings), вітчизняні «Арсенал Лайф» та «Форте Лайф». Замикає десятку «Грінвуд Лайф Іншуранс» (СК «ГЛІ») — компанія, що пов’язана з американським фінансово-інвестиційним холдингом Green Globe Enterprises INC.

Top life insurance companies_YouControl_1

Динаміка ринку за 5 років

За останні 5 років у першій десятці лідерів ринку відбулися незначні зміни. Лідером за обсягом премій стабільно лишається «Метлайф». Дещо посилили позиції в ренкінгу «ТАС» та PZU. Спостерігається певне зниження місця в ренкінгу СК «Уніка Життя», яка все ж тримається на почесному 4-у місці. Серед компаній другого ешелону найбільш помітною є висхідна динаміка компаній «Аркс Лайф», «Форте Лайф» та СК «ГЛІ». Їм вдалося піднятись на 3 сходинки за аналізований період 2017–2021 рр.

Не надто інтенсивна динаміка ренкінгу у life-страховиків пояснюється вузькістю ринку та вищими бар’єрами для входу нових гравців. Адже вчасне забезпечення виплат за договорами, які клієнти підтримують своїми страховими внесками протягом тривалих років, вимагає від компаній суттєвої фінансової потужності та дотримання високих стандартів управління ліквідністю і платоспроможністю. Крім того, лідерство на ринку і прибуток багато в чому залежать від надійності клієнтів. Тому для страхових компаній дуже важлива процедура комплаєнсу, яка може бути реалізована в т.ч. завдяки використанню автоматизованих ІТ-рішень, наприклад, API від YouControl.

Top life insurance companies_YouControl_2

Поради замість висновків

Має сенс орієнтуватися на лідерів ринку страхування життя, адже у них в Україні історично нижча ймовірність банкрутства порівняно з компаніями з нижчою ринковою часткою. Водночас варто досить уважно перевіряти та вдумливо обирати компанії, яким на довгі роки плануєте довірити свої заощадження. Адже, як свідчать дані останніх 5 років, з 39 life-страховиків, котрі на початку 2017 р. працювали на ринку України, у 2022 р. вижили всього 13. Решта явно не виправдали очікувань багатьох споживачів фінансових послуг.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати