18 травня 2021, 18:44

Комітет АПУ звернувся до Президента України з проханням запобігти зриву реформи галузі ІВ

АПУ

Комітет Асоціації правників України з інтелектуальної власності звернувся до Президента України Володимира Зеленського з проханням запобігти зриву реформи системи державної охорони прав інтелектуальної власності. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відповідне звернення було надіслане спільно з листами національних і міжнародних асоціацій у сфері ІВ, наукових установ, патентних повірених, адвокатів, судових експертів, науковців та фахівців.

З огляду на значущість реформи в розвитку інноваційної економіки, креативних індустрій та підвищенні інвестпривабливості держави, правники детально висвітлили поточні проблеми та запропонували низку заходів для запобігання зриву реформи. 

При цьому, вони наголосили, що з 2002 року й до сьогодні Україна включена Торговельним представництвом США (USTR) до переліку країн, що потребують пріоритетного нагляду. 

Своєю чергою ЄС залишив Україну у пріоритетному списку третіх країн світу «Priority 2» із припискою «у порівнянні з 2019 роком в Україні не досягнуто жодного прогресу або лише обмежений прогрес у вирішенні проблем із охороною та захистом прав ІВ».

Юристи нагадали, що наріжним каменем реформи ІВ мало стати впровадження змін, передбачених Законом №703. Він мав перезавантажити держсистему охорони ІВ задля подальшої прозорості, компетентності її роботи, в постійному діалозі з творчою, науковою, професійною спільнотою та бізнесом.

Зокрема, відповідно до Закону №703 досі не забезпечено:

1) реорганізацію ДП «Укрпатент» після визначення його Національним органом ІВ у державну організацію;

2) отримання Укрпатентом статусу неприбуткової організації;

3) проведення відкритого конкурсу на посаду керівника НОІВ та забезпечення відповідності керівника Укрпатенту кваліфікаційним вимогам;

4) формування Наглядової ради НОІВ;

5) формування Апеляційної палати НОІВ;

6) формування Атестаційної та Апеляційної комісії НОІВ.

Експерти наголосили, що бездіяльність Мінекономіки та невиконання Закону №703 практично зупиняє процес реформи у галузі та подальшу побудову повноцінного Національного органу інтелектуальної власності.

Серед фактів, що підтверджують невиконання Закону вони зазначили:

— Мінекономіки досі не забезпечила проведення відкритого конкурсу на посаду керівника НОІВ;

— Мінекономіки не забезпечує реорганізацію Укрпатенту у НОІВ;

— структура Укрпатенту, яку затвердив Мінекономіки, не відповідає меті та завданням НОІВ як експертного органу, який не має на меті отримання прибутку. 

— досі не створені Апеляційна палата НОІВ, яка відповідає Закону № 703, а також Наглядова рада, Атестаційна та Апеляційна комісії;

— не приведено всупереч передбачених законних строків у відповідність до Закону №703  підзаконні нормативно-правові акти;

—  заблоковано доступ до професії патентного повіреного. Атестація не здійснюється понад 4 роки.

«..професійна спільнота вбачає, що продовження подібного виконання владних повноважень, делегованих Укрпатенту Мінекономіки, і невиконання вимог Закону №703, загрожує зривом реформи сфери інтелектуальної власності», — йдеться в тексті звернення.

Експерти також нагадали, що Комітет ВРУ з економічного розвитку направляв рекомендації до Мінекономіки щодо усунення вищевикладених обставин порушення Закону. 

Серед заходів для запобігання остаточному зриву реформи правники запропонували:

1. Провести відкрите обговорення стану виконання реформи у сфері інтелектуальної власності із залученням професійної спільноти та бізнесу.

2. Вжити заходів до приведення організаційно-правової форми Укрпатенту, визначеним НОІВ у відповідність до вимог Закону № 703.

4. Підготувати умови для належного проведення відкритого конкурсу на посаду керівника держорганізації, що виконує функції НОІВ.

5. Привести підзаконні нормативно-правові акти у відповідність Закону №703.

6. Забезпечити збереження експертного складу фахівців у галузі ІВ в Укрпатенті, не допускаючи порушення їх права на працю.  

Детальніше ознайомитися з текстом звернення можна за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати