24 липня 2021, 13:25

Кінець марокканського Habanos

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Марокканський бізнесмен остаточно позбувся права використовувати назву культової кубинської марки сигар. У червні 2021 р. Комерційний суд Касабланки визнав недійсним позов марокканського бізнесмена Мохамеда Зехрауі (Mohamed Zehraoui's) про використання слова «Habanos», що належить кубинській Habanos Corporation, в сигарах, вироблених у Марокко.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "CJEU: Компанія може заборонити носіння релігійних символів"

Все почалося у 2011 р., коли підприємець зареєстрував назву компанії Habanos SA в Торговому реєстрі Касабланки, скориставшись тим фактом, що однойменна кубинська корпорація не зареєструвала бренд у Марокко.

Протягом багатьох років це було нічим іншим як ім'ям у реєстрі. У 2019 р. Зехрауі почав виробляти свої власні сигари на місцевому рівні та пропонувати їх у розкішних магазинах. Сигари називалися «Преміум», «Роберто», «Корона» або «Ромео» (очевидне посилання на кубинські сигари «Romeo y Julieta»).

Cuban Habanos Corporation має великий досвід у захисті своїх найбільш знакових товарних знаків, таких як Cohíba, Montecristo або Guantanamera. Тут вона зіштовхнулася з тим, що марокканська компанія почала виробляти тютюн під власним іменем з метою відібрати частину міжнародного ринку.

Протягом цього періоду Зехрауі наполягав на своїх правах на використання назви Habanos SA, що з'являється на логотипі всіх коробок та етикеток сигар, які продає його компанія. До того ж він пішов у наступ, подавши позов проти La Casa del Habano, франшизи кубинської корпорації, за відкриття магазину в Касабланці та «узурпування» зареєстрованого імені.

Тривала битва

Спочатку суди Марокко ухвалили рішення на його користь і порушили справу проти La Casa del Habano. Однак Марокканської тютюнове суспільство (SMT) за обережної підтримки Corporation Habanos de Cuba, побоюючись, що інші організації візьмуть приклад Зехрауі, почало тривалий судовий процес, який врешті-решт увінчався успіхом.

Зехрауі також послався на спір про суверенітет провінції Західна Сахара, стверджуючи, що кубинський уряд надав фінансову підтримку Фронту ПОЛІСАРІО (повстанському національно-визвольному руху сахарського народу, який претендує на Західну Сахару). Якось він сказав агентству EFE: «Якщо одного разу вони порвуть з ПОЛІСАРІО, я приберу назву своєї компанії та йменую її просто Ха-Ха».

Протягом десятиліть Куба була головним прихильником сахарського руху, що прагне до визнання Західної Сахари, по всій Америці. До того ж у період цього правового конфлікту Куба відкрила посольство в Рабаті. Схоже, політичні відносини між двома країнами стали менш напруженими. Загалом, уряд Марокко не брав участі в цій суперечці про товарні знаки та вважав за краще надати рішення компетентним судам.

SMT подала в суд не тільки на Зехрауі за використання назви Habanos, але й за передбачуване шахрайство і спотворення інформації про товари, стверджуючи, що не існує тих фабрик, на яких співробітники, за словами Зехрауі, виробляли тютюн, а також що не було жодних слідів їхньої діяльності.

Правда в тому, що Зехрауі завжди дуже невловимо відповідав на конкретні запитання, які стосуються його комерційної діяльності. Наприклад, він сказав, що його тютюнові поля знаходяться «на півночі Марокко», не вдаючись у подробиці, та що його фабрика розташована в районі Касабланки. Єдине, що було зрозуміло, це те, що він продавав сигари з маркою Habanos з назвою Romeo, Roberto і Corona.

20.06.2021 р. Комерційний суд Касабланки анулював торговельну назву, зареєстровану у 2011 р. в Торговому реєстрі, зажадав від Марокканського інституту промислової власності видалити назву Habanos SA та зобов'язав власника опублікувати рішення у двох національних газетах (одне арабською мовою та одне французькою мовою відповідно до рішення суду).

Паралельно з постановою Комерційного суду інший суд у Касабланці наклав штраф у розмірі 40 млн дирхамів (4,47 млн) на компанію Зехрауі за різні правопорушення, пов'язані з несплатою імпортних мит, відсутністю бухгалтерського обліку та недекларуванням продукції.

Цей випадок демонструє, наскільки важливо для власників добре відомих і престижних товарних знаків ефективно захищати не тільки свої товарні знаки, але й свою торгову назву в усьому світі, щоб уникнути тривалих судових процесів з метою відновлення своїх прав.

Довідково

Корпорація Habanos є кубинським спільним підприємством, 50% його акцій належить Cubatabaco (компанія є власністю Уряду Куби) та 50% – Альтадіс (іспанський концерн належить IMPERIAL TOBACCO GROUP). Гавана (Prensa Latina) Habanos SA International Corporation оголосила, що їхній річний дохід у 2020 р. оцінюється у 507 млн ​​доларів. Компанія проголосила 2021 р. роком Cohiba, щоб відзначити 55-річний ювілей сигарної марки (вперше випущеної у 1966 р.), кращою з-поміж сигар преміум-класу не тільки на Кубі, але й у всьому світі.

Кубинський тютюн, який використовується у скручених вручну і дорогих сигарах, вирощується переважно у провінції Пінар-дель-Ріо на західному краю Куби, де відбулося «унікальне» поєднання ґрунтових і кліматичних чинників. Кубинські сигари давно є мішенню для багатонаціональних компаній.

Британська тютюнова компанія Imperial Brands у 2008 р. придбала культові кубинські бренди Cohiba та Romeo y Julieta, коли вона купила іспанську тютюнову групу Altadis трохи менше ніж за 20 млрд доларів. Imperial Brands у 2020 р. продала міжнародний бізнес своєї дочірньої компанії Premium Cigar приватній інвестиційній компанії Allied Cigar. Угода включає 50% експорту Habanos.

В межах віртуального святкування Всесвітніх днів Habanos, що проходили 4-6.05.2021 р., були проведені дебати щодо кубинської тютюнової промисловості та успіху кубинських сигар, незважаючи на вплив COVID-19. Такий успіх спостерігається на ринках, де Habanos SA продає сигари ручної роботи, які вважаються найкращими у світі сигарами преміум-класу.

За регіонами Європа залишається на першому місці з реалізації сигар Habanos з 60% обсягу продажів компанії. Далі йде Азійсько-Тихоокеанський регіон (16,2%), Латинська Америка (13,6%), Африка і Близький Схід (10,4%). Habanos SA є світовим лідером у галузі маркетингу сигар преміум-класу як на Кубі, так і в усьому світі та має ексклюзивну дистриб'юторську мережу в більше ніж 150 країнах, де продається 27 марок преміум-класу.

Бренд Cohiba є лідером програм виробництва і комерціалізації кубинської тютюнової промисловості. Cohiba була створена у 1966 р. Протягом тривалого часу її дарували тільки урядовим діячам з Куби та з-за кордону (до 1982 р., коли вона була представлена ​​на світовому ринку). Цей знаменитий бренд виробляється на престижній фабриці El Laguito в Гавані.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати