19 червня 2015, 17:28

Керівник практики інтелектуальної власності PLP Law Group взяв участь в IPF-2015

PLP Law Group

Керівник практики інтелектуальної власності PLP Law Group Олег Новинський 18 червня  2015 р. взяв участь в другому Міжнародному форумі з інтелектуальної власності (IPF-2015). Доповідачами форуму були, серед інших, представники державного сектору та судових органів, з доповідей яких можна зробити ґрунтовний прогноз подальшого розвитку сфери інтелектуальної власності у майбутньому році.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


ipf Oleg Перспективним вбачається вектор розвитку інтелектуальної власності України в контексті співпраці з ЄС та США. Трьохсторонні консультації цих країн передбачають чимало позитивних нововведень в законодавстві України, що регулює сферу захисту об’єктів промислової власності та корисних моделей.

Так, наразі Державною службою інтелектуальної власності ведеться інтенсивна робота над розробкою комплексного законопроекту з метою його імплементації в національне законодавство в рамкам угоди з ЄС з урахуванням вже зареєстрованих у парламенті аналогічних законопроектів.

Зокрема, цим комплексним законопроектом планується:

* визначення в законах механізмів електронного діловодства та документообігу, а також впровадження електронних реєстрів інтелектуальної власності (наразі на законодавчому рівні це питання не визначено).

* впровадження електронної публікації заяв на корисні моделі та режиму тимчасового захисту прав інтелектуальної власності на промислові зразки, що стане допоміжним засобом боротьби з «патентним тролінгом»;

* пропонується часткова імплементація європейських механізмів визначення, реєстрації та захисту торговельних марок, промислових зразків та географічних назв.

В цілому анонсовані зміни повинні дати надію на довгоочікуваний розвиток системи законодавства в сфері інтелектуальної власності, незмінні основи якого були закладені ще два десятки років тому. Проте попередній досвід залишає місце для песимізму, адже всі ми розуміємо, що який би не був хороший законопроект, але на «виході», після його «опрацювання» парламентаріями, його остання редакція може мати зовсім інший зміст.

Розчарування викликає відсутність у законодавця будь-яких суттєвих планів щодо розвитку законодавства України у сфері захисту прав інтелектуальної власності в мережі Інтернет, не дивлячись на те, що це питання піднімалось в проекті Національної стратегії розвитку сфери ІВ в Україні у період до 2020 р. та проекті стратегії інноваційного розвитку України у 2010-2020 рр.

Крім того, цього року окремі судді ВГСУ та ВССУ знову виступили з ініціативою щодо створення окремих спеціалізованих судів по інтелектуальній власності (патентних судів).

Як свідчить європейська судова практика, створення спеціалізованих патентних судів направлено на звільнення системи цивільних та господарських судів від розгляду спорів, що вимагають спеціальної компетенції. Не викликає сумнівів, що такий спеціалізований суд забезпечить кваліфіковане та швидке вирішення спорів в області інтелектуальної власності (патентного права) при дотриманні конституційних гарантій на справедливий суд.

Проте слід констатувати, що створення спеціалізованого патентного суду, до компетенції якого належали б різноманітні справи, пов'язані з набуттям та використанням прав на промислову власність, поки розглядається в перспективі.

Безумовно, для суспільства важливим меседжем є те, що ініціатором створення патентного суду в Україні стали окремі судді саме вищих судових інстанцій. Проте реалізація цих планів може відбутися тільки тоді, коли суди загальної юрисдикції та господарські суди висловлять колективну думку про те, що вони не в змозі забезпечити кваліфікований розгляд подібних справ, що вимагають від суддів спеціальних знань та уніфікованої практики.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати