23 липня 2021, 10:13

Канада впроваджує нові керівні принципи національної безпеки щодо захисту досліджень та ІВ

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Нові керівні принципи національної безпеки для дослідницьких партнерств допоможуть захистити канадську науку і дослідження.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Девіз Олімпійських ігор зазнав змін"

Канадські дослідники – світові лідери, їхні наукові відкриття стали частиною вирішення найбільших проблем, з якими зіштовхнулося людство. Дослідження світового рівня стали можливими завдяки спільному внутрішньому і міжнародному партнерству між дослідниками, компаніями та дослідницькими установами. Зберігаючи прихильність до співробітництва і відкритого підходу до науки й відкриттів, уряд Канади вживає заходів щодо захисту канадських досліджень та інтелектуальної власності від іноземного втручання, шпигунства і злодійства.

12.07.2021 р. Міністр інновацій, науки та промисловості Франсуа-Філіп Шампань, Міністр громадської безпеки та готовності до надзвичайних ситуацій Білл Блер та Міністр охорони здоров'я Патті Хайду оприлюднили нові Керівні принципи національної безпеки для дослідницьких партнерств (National Security Guidelines for Research Partnerships), розроблені у співпраці з Урядом Канади – Робочою групою університетів (Government of Canada–Universities Working Group). Нові керівні принципи міститимуть міркування національної безпеки в розвиток, оцінку і фінансування дослідницьких партнерств.

Керівні принципи будуть застосовуватися негайно як обов'язковий елемент фінансування федерального дослідного партнерства через програму грантів Ради з природничих наук та інженерних досліджень Канади (Natural Sciences and Engineering Research Council of Canada’s – (NSERC) для будь-яких заявок, в яких беруть участь партнерські організації з приватного сектора. Іноземні некомерційні та державні організації вже не мають права брати участь в цій програмі. Кандидатам необхідно заповнити оцінку ризиків як обов’язкову частину заявки на грант, поданої в NSERC. Заходи з оцінки та зниження ризиків NSERC оцінюватиме під час консультацій з агентствами й відомствами національної безпеки в кожному конкретному випадку.

Уряд тісно співпрацюватиме з NSERC і Робочою групою університетів уряду Канади, а також з дослідниками, дослідницькими установами та іншими зацікавленими сторонами для оцінки виконання керівних принципів програми грантів Альянсу. Уряд має намір найближчим часом поширити дію керівних принципів на всі ради з надання грантів і Канадський фонд інновацій.

Канадські дослідники, в тому числі які працюють в уряді, академічних колах і приватному секторі, повинні посилити пильність, щоб захистити безпеку своїх досліджень та інтелектуальної власності. Нові керівні принципи – ще один інструмент, з яким всі дослідники можуть звернутися (на додаток до порталу Захисту ваших досліджень) для отримання інформації про те, як знизити ризики для безпеки досліджень. Дослідники, дослідні організації та уряд повинні зіграти свою роль у забезпеченні захисту канадських досліджень, знань та інтелектуальної власності, продовжуючи просувати відкриття, необхідні для того, щоб Канада залишалася світовим лідером в галузі досліджень та інновацій.

Цитування

«Канадські дослідники перебувають на передньому плані науки, досліджень та інновацій. Нам необхідно захищати їхні досягнення світового рівня. Вимагаючи, щоб оцінка ризиків надавалася разом із запитами на фінансування досліджень, нові обов'язкові керівні принципи допоможуть захистити канадські дослідження, знання та інтелектуальну власність. Ми не будемо ризикувати національною та економічною безпекою Канади. Проєкти, які вважаються високоризиковими або ризик не може бути зменшений, не будуть фінансуватися», – зазначив Міністр інновацій, науки та промисловості Франсуа-Філіп Шампань.

«Уряд Канади прихильний до захисту наших досліджень світового рівня від іноземного втручання і шпигунства. Це комплексна загроза, спрямована на наших громадян, ставить під загрозу наш спосіб життя і завдає шкоди нашому економічному процвітанню. Ми продовжимо тісно співпрацювати з канадськими дослідними та академічними спільнотами, щоб гарантувати, що у них є інструменти, необхідні для зниження ризиків і загроз», – підкреслив Міністр громадської безпеки та готовності до надзвичайних ситуацій Білл Блер.

«Канада – світовий лідер у галузі медичних досліджень. Дані, знання і технології, створені дослідниками, які працюють в університетах і лікарнях по всій країні, роблять життя канадців кращим, тому їх важливо захистити. Ці керівні принципи забезпечать захист і безпеку досліджень, проведених канадцями, а також нададуть рекомендації про те, як безпечно ділитися дослідницькою інформацією для просування наукових відкриттів», – вважає Міністр охорони здоров'я Патті Хайду.

Ключові факти

• Федеральні ради з надання грантів (NSERC, Рада з соціальних і гуманітарних досліджень Канади, Канадські інститути досліджень в галузі охорони здоров'я) та Канадський фонд інновацій керують грантами на дослідження за допомогою процесів незалежної експертної оцінки.

• Сесії та семінари з охорони природи, розпочаті у 2016 р., підвищують обізнаність наукових та академічних кіл Канади про ризики поширення хімічних, біологічних, радіологічних та ядерних загроз, можливість поширення технологій подвійного призначення, кібербезпеку, а також про передовий досвід підтримки дослідницької організації, що піклується про безпеку.

• Уряд Канади – Робоча група університетів була створена у 2018 р. з метою спільного визначення, обміну і поширення провідного досвіду для мінімізації ризиків безпеки й захисту канадських даних досліджень та інтелектуальної власності.

• Портал «Захист ваших досліджень» (Safeguarding Your Research), запущений у вересні 2020 р., надає канадській науковій спільноті інформацію про те, як захистити свої дослідження та інновації.

• У вересні 2020 р. уряд опублікував Заяву про політику в галузі безпеки досліджень і COVID-19 (Policy Statement on Research Security and COVID-19), в якій міститься заклик до організацій (зокрема тих, що беруть участь у дослідженнях COVID-19) зберігати пильність і попереджати про потенційні загрози безпеці досліджень.

• У березні 2021 р. уряд випустив наступну Заяву про політику безпеки досліджень – весна 2021 р. (Research Security Policy Statement – Spring 2021), в якій всім членам дослідницького співтовариства було рекомендовано вжити додаткових заходів обережності для захисту безпеки своїх досліджень, інтелектуальної власності та розвитку знань, а також з проханням до уряду Канади – Робочої групи університетів розробити конкретні рекомендації щодо ризиків для інтеграції міркувань національної безпеки в оцінку і фінансування дослідницьких партнерств.

• З 2016 р. уряд Канади інвестував у науку та дослідження понад 13 млрд доларів.

Джерела

Government of Canada takes action to protect Canadian research and intellectual property. 

Executive Summary of National Security Guidelines for Research Partnerships. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати