02 травня 2019, 16:31

Кабмін визначив спеціальності, за якими здобувається юридична освіта в Україні, - КАС ВС

Прес-служба Верховного Суду

Особа може вступити до вищого навчального закладу для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра, здобутого за іншою спеціальністю. Здобувши ступінь магістра за спеціальностями «081 Право» та «293 Міжнародне право», особа може обіймати посади або провадити види діяльності, кваліфікаційні вимоги до яких передбачають наявність повної вищої або вищої юридичної освіти.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: «Відомі переможці конкурсу на посади першого заступника Голови Служби судової охорони та заступників Голови».

Таких висновків дійшов ВС у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, розглянувши в касаційному порядку справу за позовом до КМУ про визнання протиправним та скасування п. 1 постанови КМУ від 1 лютого 2017 р. №53 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 р. №266».

Так, позивач просив визнати протиправним і скасувати п. 1 цієї постанови, доповнений п. 21 такого змісту: «Установити, що особи, які здобули вищу освіту за спеціальностями «081 Право», «293 Міжнародне право» на першому (бакалаврському) і другому (магістерському) рівні вищої освіти і яким присуджено ступінь вищої освіти «магістр», можуть обіймати посади або провадити види діяльності, кваліфікаційні вимоги до яких передбачають наявність повної вищої або вищої юридичної освіти».

На думку позивача, через такі зміни до постанови він не матиме права обіймати посади або провадити види діяльності, кваліфікаційні вимоги до яких передбачають наявність повної вищої або вищої юридичної освіти. Позивач вважає так тому, що не здобував ступеня бакалавра за спеціальністю «Право» або «Міжнародне право», а вступив до вищого навчального закладу до магістратури за спеціальністю «Право» на базі диплома про вищу освіту, отриманого за іншою спеціальністю.

Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, задовольнив позовні вимоги, проте ВС не погодився з висновками судів попередніх інстанцій щодо незаконності зазначеної постанови КМУ в її оскаржуваній частині

Колегія суддів Касаційного адміністративного суду вказала, що відсутність законодавчо закріпленої концепції правничої (юридичної) освіти створює прогалину в законодавстві, а саме не визначено спеціальностей, за якими здобувається юридична освіта в Україні. На думку КАС ВС, положення п. 2постанови КМУ №266 (зі змінами, внесеними постановою №53) усуває цю прогалину щодо визначення поняття «правнича (юридична) освіта».

Підсумовуючи, колегія суддів зазначила, що КМУ видав у межах своїх повноважень нормативно-правовий акт з питань вищої освіти, створивши механізм реалізації передбачених Законом України «Про вищу освіту» прав осіб, які навчаються у закладах вищої освіти.

Як зазначається, за відсутності в чинному законодавстві визначення, за якою галуззю знань та спеціальностями здобувається вища юридична освіта, Кабмін у межах своїх повноважень визначив, що вищою юридичною освітою є вища освіта, здобута за спеціальностями «081 Право» та «293 Міжнародне право».

Читайте також: «Відбулися зміни у складі дисциплінарних палат ВРП».

Так, за правилами перехресного вступу, особа може вступити до вищого навчального закладу для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра, здобутого за іншою спеціальністю, за умови успішного проходження додаткових вступних випробувань з урахуванням середнього бала документа про вищу освіту бакалавра (ч. 10 ст. 44 Закону України «Про вищу освіту»).

Отже, здобувши ступінь магістра за спеціальностями «081 Право» або «293 Міжнародне право», особа може обіймати посади або провадити види діяльності, кваліфікаційні вимоги до яких передбачають наявність повної вищої або вищої юридичної освіти.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати