06 серпня 2020, 18:27

Індекс цифрової економіки і суспільства 2020 (DESI 2020)

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Європейська комісія (ЄК) 19 червня ц.р. опублікувала Індекс цифрової економіки і суспільства 2020 (DESI 2020) (Digital Economy and Society Index, DESI 2020). Метою публікації є оцінка прогресу в досягненні цілей цифрової економіки в Європейському Союзі (ЄС) і моніторинг стану цифрового розвитку окремих держав-членів. Звіт дозволяє виявити пріоритетні напрямки цифрової економіки держав-членів, що вимагають конкретних дій і інвестицій. Звіт був вперше опублікований в 2014 році. Щорічно Європейська комісія аналізує 34 показника з 5 основних категорій і на їх основі публікує звіт про прогрес цифрової трансформації в ЄС. Більша частина даних, що використовуються для аналізу, надходить з обстежень Євростату. Крім того, Комісія порівнює результати країн-членів з результатами 17 інших країн за межами ЄС (Австралія, Бразилія, Канада, Чилі, Китай, Ісландія, Ізраїль, Японія, Південна Корея, Мексика, Нова Зеландія, Норвегія, Росія, Сербія, Швейцарія , Туреччина і США). Для порівняння з країнами за межами Європейського Союзу був розроблений I-DESI (Міжнародний індекс цифрової економіки і суспільства).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Lego vs Lepin - остаточне рішення на користь LEGO".

Згідно зі звітом, за останній рік в усіх державах-членах ЄС відмічено зростання оцифрування. Лідерами розвитку є: Фінляндія, Швеція і Данія. ЄК зазначає, що для того, щоб ЄС міг конкурувати на міжнародній арені, держави-члени повинні обов'язково прагнути до розвитку оцифрування. Цього року Польща посіла 23-е місце - в порівнянні з минулим роком це було підвищення з 25-го місця, проте варто нагадати, що Польща вже була на 23-му місці в 2017 році.

 З 2014 року ЄК відстежує рівень розвитку цифрових технологій в ЄС (докладніше: DESI 2019). Щорічний аналіз даних Євростату дозволяє визначити пріоритетні галузі цифрової економіки в державах-членах, які вимагають конкретних дій та інвестицій. У звіті DESI описані 34 показника, які поділяються на 5 основних категорій: зв'язок; людський капітал; використання Інтернет-сервісів; інтеграція цифрових технологій; цифрові державні послуги. Проаналізуємо ці показники.

Зв'язок

Покриття мережі наступного покоління (NGA) в домашніх господарствах збільшилася з 83% до 86%. Крім того, за останні 2 роки доступ домашніх господарств до фіксованих широкосмугових мереж, що пропонують пропускну здатність не менше 100 Мбіт / с, збільшився з 15% до 26%. Охоплення мережею 4G становить майже все населення ЄС (96%), але охоплення мережею 5G все ще залишається низьким (25%). Згідно з доповіддю, 17 держав-членів розподілили спектр в смугах 5G. Найбільш розвиненими країнами з точки зору готовності до впровадження мереж 5G є: Фінляндія, Німеччина, Угорщина та Італія. Готовність Польщі до впровадження мережі 5G становить 0%.

Людський капітал

Частка людей, що володіють базовими цифровими навичками, збільшилася з 55% до 58%. На жаль, значна частина громадян ЄС все ще не має базових навичок роботи з цифровими технологіями, хоча більшість робочих місць вимагають таких навичок роботи. На ринку праці все ще відчувається брак фахівців у сфері ІКТ. У минулому році 64% великих підприємств і 56% МСП зіткнулися з труднощами при наборі фахівців з ІКТ. ЄК зазначає незначне збільшення числа фахівців у сфері ІКТ з 3,7% в 2016 році до 3,9% нині.

Використання Інтернет-послуг

З кожним роком кількість людей, що регулярно користуються Інтернетом, збільшується. 85% громадян ЄС користуються Інтернетом не рідше ніж один раз на тиждень - значне збільшення порівняно з даними за 2014 рік (75%). Згідно зі звітом DESI 2020 року, найбільше збільшення було зафіксовано в Інтернет-сервісах, що пропонують відеодзвінки (49% в 2018 році і 60% в 2019 році). Водночас, понад 35% громадян ЄС віком 65-74 роки ніколи не користувалися Інтернетом. Громадяни ЄС, що користуються Інтернетом: 81% слухають музику, дивляться відео і грають онлайн; 72% читають новинні сайти; 69% роблять покупки в Інтернеті; 65% використовують соціальні мережі; 64% використовують електронний банкінг, 49% роблять відеодзвінки.

Інтеграція цифрових технологій

Дані про інтеграцію цифрових технологій підприємствами значно різняться залежно від розміру компанії, сектора і держави-члена. У 2019 році 38,5% великих компаній покладалися на сучасні сервіси хмарних обчислень, а 32,7% використовували рішення Big Data. Переважна більшість МСП заявили, що вони не використовували ці рішення - 17% МСП використовують хмарні сервіси і 12% використовують великі дані. Згідно зі звітом DESI 2020 року, тільки 17,5% МСП продали свою продукцію онлайн (зростання на 1,4% порівняно з 2016 роком).

Цифрові державні послуги

Динамічний розвиток цифрових технологій ставить перед державним сектором нові завдання. Ефективний електронний уряд може значно спростити і прискорити процедури. Згідно зі звітом DESI 2020 року, число людей, які користувалися послугами електронного уряду в 2019 році, збільшилось з 58% до 67%.

Висновки

За минулий рік у всіх державах-членах ЄС зріс рівень оцифрування. Лідерами залишаються: Фінляндія, Швеція і Данія. Останні місця в рейтингу займають: Румунія, Греція, Болгарія. У рейтингу DESI 2020 року, в порівнянні з 28 державами-членами, Польща займає 23-е місце - на два місця вище, ніж DESI 2019. ЄК звертає увагу на необхідність активізації зусиль з оцифрування, щоб ЄС міг конкурувати на міжнародній арені. Зазначимо, що чотири найбільш просунутих в цифровому відношенні держави-члена ЄС (Фінляндія, Швеція, Нідерланди, Данія) знаходяться на передньому краї світу після Південної Кореї, за якими слідують Японія і США. Одне з найважливіших завдань - надати громадянам ЄС доступ до цифрових компетенцій, які відкривають можливості для розвитку цифрової Європи.

Джерела

Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego 2020 (Digital Economy and Society Index, DESI 2020);

INDEKS GOSPODARKI CYFROWEJ I SPOŁECZEŃSTWA CYFROWEGO (DESI 2019).

Lego vs Lepin - остаточне рішення на користь LEGO

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати