04 червня 2021, 10:51

II Форум жіночого лідерства: розкриття потенціалу

Кожна жінка юридичної професії заслуговує на те, щоб її професійний потенціал розкривався. Водночас було менше перешкод, а більше сприятливих обставин для кар'єрного розвитку. Теми жіночого самовизначення та гендерної рівності стали майданчиком для обговорення на II Форумі жіночого лідерства у Києві. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


DSC_1884 «У цього форуму є місія – розкриття потенціалу. Я абсолютно переконана, що у жінки має бути сильний голос, ми будемо сильними, коли разом. Жінки мають досить активно впливати на порядок денний, на те, що відбувається у нашому співтоваристві. Вони повинні мати час, щоб обговорювати ті питання та проблеми, які важливі для них і для країни в цілому. Сподіваємося, Форум жіночого лідерства буде одним із майданчиків, де можна обмінятися відвертими думками, дієвими інструментами, поставити питання та підтримати одне одного», – з цими словами відкрила захід Світлана Мусієнко, членкиня організаційного комітету заходу, партнерка Sayenko Kharenko.

195285916_4356112831095297_1078615708210251534_n Keynote speaker на Форумі виступила Марія Єфросініна, українська телеведуча, громадська діячка, засновниця серії благодійних заходів «Charity weekend», Почесний Посол Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні.

«Якщо хтось вам скаже, що баланс існує – шліть його до чорта! Тому що немає ідеальної формули балансу, за якою кожна з нас може підлаштовувати власне життя. Немає балансу, є лише рішення! Ми приймаємо рішення з огляду на наші інтереси – так живе увесь світ, про це пишуть сотні книжок. Та до українських жінок ця догма не доходить. Ми продовжуємо жити в стереотипах: жінки-слов’янки досі живуть за нездоровою самопожертвою, керуються мотивом «Якщо не я, то ніхто!», мають «синдром відмінниці». Милі, ми маємо виправляти це та навчатися абсолютної любові до себе!», – зауважила Марія Єфросініна.

Спікерка переконана, що успіх складається з правильно прийнятих рішень.

Про лідерство жінок і чоловіків, рівність у правах, гендерне представництво в державних органах, політиці та на юридичному ринку говорили під час першої панельної дискусії Форуму «Лідерство 2021».

DSC_1752Світлана Романова, директорка з правового забезпечення Групи Метінвест, переконала всіх присутніх, що все починається з трьох факторів: «Я не борюся за свої права, а просто ними користуюся. Це основна ідея лідерства – внутрішня свобода. Свобода – це сила, за якою йдуть люди. Лідерство починається із себе: на скільки я як особистість вільна, на скільки я собі дозволяю бути тою, якою хочу бути, можливістю демонструвати себе з усіма недоліками та гідністю. З цього все починається. Не можна бути лідером і не любити себе, свою діяльність та людей (з усіма їхніми недоліками). Також важливий фактор – енергія. Ці 3 поняття і формують справжнього лідера, і неважливо хто це: чоловік чи жінка».

DSC_1770Олена Кібенко, суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, поділилися з присутніми власним спостереженням: «Працюючи в юридичних фірмах, університеті, суді, зробила висновок, що пом’якшити сприйняття чоловіками якоїсь ситуації набагато легше, а жінку обманути, ввести в оману важче. Жінки більш зважено ставляться до процесу і не пов’язані стереотипом. Чоловіки ж відчувають в собі необхідність бути мужніми, задовольнити інших. Жінка більш зважено ставиться до ситуацій. На мою думку, це впливає на ухвалення нами, можливо, більш розумних рішень у деяких ситуаціях. Завжди має бути гендерний баланс. Тому, я за зваженість».

DSC_1931«Ще рік тому я не розуміла всіх цих «двіжух» про жіноче лідерство, квоти. Мені завжди здавалося, чому з нас роблять неповносправних, яким ще щось додатково потрібно. Особисто я не зустрічалася зі «скляними стелями», навпаки, мені завжди допомагали, давали можливість працювати та проявити себе. Поспілкувавшись з деякими колегами-жінками, я зрозуміла, в чому суть і чому ця тема важлива. Ми живемо у такому суспільстві, де нав’язують думку про те, що головне – вийти заміж. Водночас  чоловікам чомусь не говорять про це. У результаті виходить ситуація, що чоловіки мають більше відомських позицій, більше посад у державній владі виключно через те, що жінкам з дитинства не розповідають про те, що можна насправді прагнути і хотіти, і мати більше, ніж вийти заміж, народжувати дітей і просто будувати якийсь сімейний добробут. Жінки, які реалізують себе у професії, ніби вибиваються з якогось стереотипу. Якщо ти маєш сім’ю, виховуєш дітей та ше й успішна в кар’єрі, тебе одразу запитають, як ти все встигаєш», – поділилася своїми роздумами Валерія Коломієць, заступниця Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції.

Спікерка підсумувала, що ми живемо у цих стереотипах і далі нав’язуємо їх, у тому числі дітям. Тому ми маємо про це говорити не тому, що чоловіки наші вороги, не тому, що ми хочемо позмагатися з ними і довести, що ми кращі та достойні. Ми маємо це робити, тому що велика кількість жінок, на жаль, не прагне до таких речей.

За її словами, в українській політиці стало більше жінок, але це не означає, що вони мають більше можливостей приймати рішення: «Перебуваючи у комітетах ВРУ, я помітила статистику, коли за столом 20 чоловіків, а якщо одна жінка – це вже класно, а дві – це вже просто «вау». Була я якось на нараді нашого міністерства з двома профільними комітетами, там було близько 50 людей, серед яких – тільки 3 жінки. Це питання про те, що ми маємо одна одну надихати, показувати свій приклад, підтримувати і давати можливість розвиватися. Є також стереотип, що жінки одна одну не долюблюють. Суспільство просто створює конкурентні умови для жінок, але це неправда. Я вважаю, що жіноче і чоловіче лідерство не відрізняються. Але питання в тому, що ми маємо більше розвиватися, ніж йти за тим, що диктує суспільство».

DSC_1864Світлана Панаіотіді, ексзаступниця Міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, переконана, якщо ви не стикаєтеся з дискримінацією, це не означає, що її немає: «Переважна більшість керівної ланки –– це чоловіки. За третій квартал 2020 року відмінність в оплаті праці у чоловіків і жінок за аналогічними посадами становила 22 %. Є дослідження, які показують, що жінка, переглядаючи анкету на роботу, вважає, що вона має відповідати 85% – 95% вимог у цій анкеті. Коли на таку ж анкету дивиться чоловік, це 50%»

Світлана наголосила, що необхідно починати розповідати зі шкіл, що таке права, як ними можна користуватися, які можливості мають жінки. А на рівні держави створювати ці можливості. На її переконання, якщо ці зусилля не об’єднати, нічого не зміниться: «Ми сильні, це потрібно визнати, але сильним складно говорити про те, що їм важко було чогось досягати, тому що вони вже переможці, а переможці не говорять про слабкості. Але є інші люди, їх треба підтримувати, вони так само мають мати право користуватися і помріяти про ці права, знати про те, що вони є. Жінки живуть економічно залежними від чоловіків. Тільки жінка починає бути економічно незалежною, вона підіймає голову. Саме тому ми на рівні приватних компаній, держави маємо працювати над тим, щоб у жінок була можливість користуватися, наприклад, відпустками і знати, що коли вона завагітніла, вона не втратила своє життя, свою кар’єру, роботу. Чоловікам на старті дають більшу заробітну плату і вони просять більше, з цим також треба працювати. Потрібно змінювати уявлення про конкуренцію між чоловіками і жінками, адже так історично склалося, що лише 100 років тому жінки були безправні і повністю залежали від чоловіків».

Також спікерка зауважила, що у 24 статті Конституції України зазначено, що чоловіки та жінки мають рівні права. Жінкам держава надає рівні з чоловіками права. "Тобто чоловіки «мають права», а нам держава їх «надає»", - здивувала всіх присутнх в залі Світлана Панаіотоді.

DSC_2021

Також спікери говорили про те, що мають бути квоти на представництво жінок не тільки в органах державної влади, а й у приватному секторі бізнесу, має бути рівність чоловіків і жінок, відповідальність, якість.

Снимок

Свою думку з приводу цього висловила Марія Орлик, керуюча партнерка київського офісу CMS Reich-Rohrwig Hainz: «Якщо людина хоче досягти успішної кар’єри чи інших висот, вона її досягне, але при цьому має бути бажання та намагання це втілити. Ніколи не зупинятися, коли відмовляють і говорять: «Ні». Насправді дуже важко у жінці виховати впевненість та імунітет для відмов. Це величезна робота над собою кожної жінки. Якщо українські жінки не знають свої права, то поки вони не виявлять бажання про них дізнатися, можна розповідати до безкінечності, але це ні до чого не призведе. Я згодна, що надавати можливості потрібно, але очікувати, що вони ними скористаються…. було б непогано».

IMG_0291 Анна Огренчук, керуюча партнерка LCF Law Group, переконана, що управління компанії краще, якщо ним займається жінка. Наша мета показати та надати можливості для жінок. Квоти – це додатковий маркер вийти із іншої зони, скористатися можливістю і довести результат.

Оляна Гордієнко, голова Наглядової ради АТ «Укрексімбанк», радниця ICU з корпоративного управління, не проти квот, але проти використання механізму для неправильних цілей (ідей). На її думку, у Парламенті квоти – це тимчасовий правильний захід, адже він має включати як чоловіків, так і жінок. Питання в тому, чи є достатня кількість жінок, які справді хочуть, можуть та вміють, покажуть гарний результат.

DSC_1686Єдиним представником серед чоловіків виступив на Форумі Сергій Ніжинський, к.ю.н., заступник Міністра соціальної політики з питань європейської та євроатлантичної інтеграції 2019–2020 рр, радник віцепрем’єрки з євроінтеграції. Він зауважив, що до того часу, поки ми не будемо сприймати квоти як принизливий стан, а не можливість, не буде діалогу навіть серед жіночого суспільства: «Я особисто проти пільг в Україні, але за рівність. Україна досить непогано просунулася в питанні сприйняття чоловічим осередком жіночого лідерства в Україні».

На переконання Світлани Панаіотіді квотування має бути. "Давайте подивимося на склад Кабміну. Ви щиро вважаєте, що в нас немає жінок, які можуть бути міністерками? Я знаю їх по дві на одне місце. Їх не обирають, тому що є сприйняття того, що міністр – це костюм, краватка. Ми можемо багато говорити, але є статистика, є факт. Скільки жінок в Кабінеті міністрів? Подивіться, скільки їх в місцевих Радах. Я не хочу, щоб в моєму житті все вирішували чоловіки відносно мене, як держава. Я хочу мати право голосу, мати право приймати рішення і впливати на прийняття рішень!», - розповіла Світлана.

Друга панельна дискусія була присвячена темі «Мама юрист очима дітей. Як поєднувати лідерство в професії і виховання дітей?»

193240331_4356884687684778_7667686949309771454_n Голова Наглядової ради АТ «Укрексімбанк», радниця ICU з корпоративного управління, Оляна Гордієнко говорила про те, що чоловікам не просто з жінками-лідерами. Для жінок немає правильних механізмів, а є особиста самореалізація, постійний розвиток.

Заступник Міністра соціальної політики з питань європейської та євроатлантичної інтеграції 2019–2020 рр, радник віцепрем’єрки з євроінтеграції, Сергій Ніжинський наголосив на тому, що потрібно давати жінкам більшої реалізації, зробити прогресивним усе суспільство.

195867830_4356884814351432_8741878066328625300_n

Керуюча партнерка AGA Partners Амінат Сулейманова зазначила, що майбутнє за тим, щоб припинити бути досконалими, потрібно бути і недосконалими. Варто пам’ятати про те, що лінії ймовірностей того, що може з нами відбутися, заважають багато чому у нашому житті та розвитку.

Приємним бонусом для учасників форуму стали майстер-класи про стиль та імідж стилістки-іміджмейкерки, засновниці імідж-агенції VOTUM Уляни Пак та про силу імпровізації, тренера, професійного режисера, актора Театру-студії імпровізації «Чорний Квадрат» Юрія Кляцкіна.

Пропонуємо також згадати, які нагальні проблеми обговорювали лідерки на минулорічному жіночому форумі.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати