28 серпня 2025, 19:01

Хто такі дропи і як не потрапити в пастку: роз'яснення кіберполіції

Кіберполіція

Пропонують просту віддалену роботу — приймати кошти на свою банківську картку та пересилати їх далі? В кіберполіції наголошують — це пастка. Саме так шахраї вербують дропів, або ж грошових мулів — людей, які допомагають їм переказувати та “відмивати” вкрадені гроші.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Шахрайська схема з перевипуском SIM-карт: в кіберполіції дали поради для захисту"

Хто такий дроп?

Як повідомив начальник 9-го відділу (оперативного пошуку та партнерства у сфері інформаційних технологій) управління протидії кіберзлочинам у місті Києві капітан поліції Андрій Пархоменко, дроп — це людина, яка добровільно або через необізнаність погоджується, щоб її банківська карта стала частиною злочинної схеми. Через неї проходять гроші, здобуті шляхом шахрайства, кіберзлочинів, торгівлі наркотиками чи людьми.

Головна мета злочинців — заплутати фінансові сліди, а дропи — лише інструмент.

Чому це небезпечно?

Дуже часто люди не усвідомлюють, що стають співучасниками злочину. Проте закон не звільняє від відповідальності навіть тих, хто “не знав”.

  • Дроп не жертва, а співучасник.
  • Дропів затримують першими.
  • За такі дії загрожують штрафи, конфіскація майна і навіть тюремне ув'язнення.

Кого найчастіше вербують?

У групі ризику:

  • Молодь;

  • Студенти та учні;

  • Переселенці;

  • Люди без стабільного доходу;

  • Безробітні та соціально вразливі групи.

Шахраї грають на потребі заробити та обіцяють "золоті гори" — саме тому ця схема настільки небезпечна.

Як розпізнати шахрайську пропозицію?

Ось типові ознаки вербування дропа:

  • Потрібно лише “переказувати кошти” — без чітких обов'язків чи посадових інструкцій.

  • Немає вимог до освіти або досвіду.

  • Спілкування лише онлайн, без особистої зустрічі.

  • Пропозиція звучить надто вигідно, щоб бути правдою.

  • Вас просять надіслати фото картки, паспорт або навіть передати банківські реквізити.

  • “Роботодавець” пише з поштових адрес звичайних поштових операторів, а не з пошти офіційної компанії.

Особливо будьте обережні з так званими “іноземними компаніями”, які не мають офіційного представництва в Україні. Перевірити їхню легальність складніше, і саме через них найчастіше проходять шахрайські операції.

Що робити, якщо ви вже потрапили в пастку?

Якщо ви вже погодилися або підозрюєте, що стали дропом — не зволікайте:

  1. Негайно припиніть співпрацю.

  2. Повідомте в кіберполіцію (можна залишити звернення онлайн).

  3. Зв’яжіться з банком, картку якого ви використовували.

Як себе захистити?

  • Завжди перевіряйте, хто вам пише і яку компанію представляє.

  • Не погоджуйтесь “просто пересилати гроші” — це вже привід для підозри.

  • Пам’ятайте: швидкі гроші без зусиль — це майже завжди шахрайство.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати