18 січня 2021, 17:17

Хроніки 2020 року: до 3 шахрайств на рік, зростання кіберзлочинності і оптимістичні плани на майбутнє

YouControl

Українська ІТ-компанія з бізнес-розвідки YouControl презентує результати аналітичного дослідження «Перевірка контрагента: особливості та тренди», проведеного на основі результатів опитування представників бізнес-середовища у грудні 2020 р. Респонденти — 498 користувачів системи YouControl. Досвідом поділилися директори компаній, керівники та співробітники служб безпеки, представники юридичних департаментів та підрозділів, фінансових відділів і бухгалтерій, аудитори, представники органів влади, самозайняті особи.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Хроніки шахрайств: скільки, де та хто винен?

Рік, що минув, пройшов досить стабільно з точки зору кількості шахрайств по відношенню до компаній. Так, більше третини респондентів відповіли, що їх не стало помітно більше, ніж у 2019 р. Про зростання частоти негативних ситуацій сказали 20% опитаних і майже вдвічі менше зазначили, що у їх компаніях кількість шахрайств зменшилась.

50% опитаних відзначили, що протягом 2020 р. помітили до 3 випадків шахрайства по відношенню до їх компаній, а близько 15% не помітили жодного випадку махінацій. Ще для 16% опитаних кількість таких випадків становила від 3 до 5. 9% компаній помітили від 5 до 10 шахрайств і 10% стикнулися з понад десятком таких випадків. Про кількість шахрайств більше 10 частіше за інших зазначали компанії, котрі працюють у сферах: промисловість, медицина/фармацевтика, закупівлі, транспорт/логістика та будівництво/нерухомість.

Компанії, що постраждали у 2020 р. від шахраїв, винними у неправомірних діях частіше за все вбачають клієнтів. Так відповіли 40% опитаних. 24% респондентів зазначили, що їх компанії постраждали від шахрайства з боку конкурентів, а майже 19% отримали удар від своїх колег-співробітників. Близько 15% учасників дослідження відповіли, що не помітили ніяких шахрайських дій по відношенню до їх організацій. Трохи менше 1% опитаних вбачають винних у представниках влади, а 0,5% повідомили, що їм не вдалося визначити, хто саме причетний до махінацій.

Ознаки неблагонадійності контрагентів та збитки внаслідок шахрайських дій

Серед найбільш поширених ознак, які вказували на неблагонадійність партнерів та клієнтів, на думку експертів, були (респонденти могли обрати декілька варіантів):

- відкриті виконавчі провадження у сукупності з судовими рішеннями — 37%;

- проблеми з податковою — 30%;

- компанія мала погану репутацію — 26%;

- мали місце підозрілі зв'язки з сумнівними особами — 25%;

- малий строк діяльності контрагента на ринку — 23%;

- конфлікт інтересів — 20% тощо.

Щодо збитків. Респонденти зазначають про різні еквіваленти втрат, серед найпоширеніших: час, втрата грошей та клієнтів, зірвані угоди, судові стягнення, репутацій ні втрати.

Реалії часу і кіберзлочинність

За останній рік кіберзлочинність в Україні зросла — так вважають 66% експертів, і менше 1% тих, хто думає навпаки. Близько 12% говорять, що умови карантину і локдауну ніяк не вплинули на кіберзлочини, і їх кількість залишилася на рівні 2019 р.

Належній перевірці і прозорості бізнесу бути!

В YouControl попросили учасників дослідження оцінити за шкалою, наскільки зросла популярність перевірки контрагентів в Україні за останні 5 років. 25% помітили дуже сильне зростання популярності комплаєнсу, натомість тільки 5% оцінили цей процес як мінімальний. Про посереднє зростання популярності перевірки контрагентів в Україні зазначили 37% опитаних.

Про зростання зацікавленості до комплаєнсу свідчать і цифри YouControl. Так, за минулий рік аналітична система 53 млн разів допомогла користувачам знайти дані українських та іноземних компаній, директорів та власників, декларації, судові документи тощо. Ці показники зростають з року в рік. Це, у свою чергу, підтверджує запит суспільства і бізнесу, зокрема, на правдиву та повну інформацію про контрагентів.

Однак на сьогодні в Україні все ж залишається чималий відсоток компаній, які не приділяють уваги комплаєнсу. Серед головних причин: недооцінка важливості функції комплаєнсу, відсутність у суспільстві хорошої звички/правила перевіряти контрагентів, відсутність знань, як і де перевіряти, недостатність часу, фінансових та людських ресурсів.

Більшість компаній планують застосувати комплаєнс-підхід при перевірці контрагентів у найближчому майбутньому. 60% впевнено сказали, що у 2021 р. будуть користуватися послугами аналітичних систем з перевірки контрагентів. 18% організують навчання окремих співробітників, а ще 12% використовуватимуть автоматизацію процесів перевірки (АРІ).

Компанія YouControl висловлює щиру подяку респондентам опитування, завдяки яким стало можливим створення аналітичного дослідження, повну версію якого можна переглянути на сайті.

інф2

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати