11 вересня 2015, 13:56

Голова ВРЮ наголосив на необхідності дотримуватись законодавства при притягненні суддів до відповідальності

Прес-служба ВРЮ

Недотримання передбаченої Законом процедури розгляду дисциплінарних справ може бути підставою скасування рішень Ради за висновками ТСК, у тому числі і в Європейському суді з прав людини. На цьому наголосив Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк під час брифінгу для ЗМІ, що відбувся 10 вересня 2015 року у Вищій раді юстиції у перерві засідання Ради щодо відкриття перших дисциплінарних справ за 26 висновками ТСК, у яких констатовано порушення присяги у діях 28 суддів, що виносили рішення у період масових акцій протесту в Україні з 21 листопада 2013 року до 11 квітня 2014 року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Голова Вищої ради юстиції нагадав, що висновки ТСК про порушення суддею присяги відповідно до Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» є обов’язковими для розгляду Вищою радою юстиції, але  відповідно до частини 2 статті 32 Закону України «Про Вищу раду юстиції» (зміни внесено відповідно до Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд»), ВРЮ проводить розгляд питань щодо звільнення судді за порушення присяги за правилами і у строки, передбачені для здійснення дисциплінарного провадження.

Коментуючи зауваження народного депутата України Є. В. Соболєва та інших представників громадськості стосовно необхідності скороченого розгляду цих питань, Ігор Бенедисюк зазначив, що законодавство не містить окремої процедури для розгляду висновків Тимчасової спеціальної комісії, саме тому Вища рада юстиції застосовує до розгляду цієї категорії справ загальну процедуру притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, яка передбачає стадію відкриття дисциплінарної справи, розгляд справи по суті на засіданні дисциплінарної секції ВРЮ із залученням учасників справи та на засіданні Вищої ради юстиції, яка й має ухвалити остаточні рішення.

«Процедура притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності передбачена Законом «Про Вищу раду юстиції», і її потрібно дотримуватися, – наголосив Голова ВРЮ, – тож давайте виховувати у різних осіб повагу  до закону».

Дотримання  передбачених законом процедур необхідно саме «для об’єктивного розгляду справ, а не з метою затягування їх розгляду» – відзначив Голова ВРЮ: «Саме недотримання визначеної Законом процедури може бути підставою для скасування рішень Ради, у тому числі в Європейському суді з прав людини, і тоді особи, які звернулися за захистом свого права і вимагають притягнення суддів до відповідальності, дійсно не отримають такого захисту».

Голова Вищої ради юстиції повідомив, що розгляд перших дисциплінарних справ за висновками ТСК по суті планується призначити на засідання дисциплінарної секції ВРЮ 22 вересня цього року, а засідання ВРЮ – на 1 жовтня.

Голова ВРЮ наголосив, що процедура дисциплінарного провадження дозволяє членам Ради у випадку, якщо вони вважатимуть, що матеріали справи є неповними чи потребують додаткової перевірки, зробити певні запити,  а під час розгляду справи учасники розгляду  зможуть подати доповнення, надати докази чи пояснення. «До речі, у матеріалах справи є звернення, у тому числі і суддів та інших учасників, про те, що вони не мали змоги з різних причин подати свої пояснення. Саме під час цієї процедури це буде зроблено», – сказав Голова ВРЮ.

І.Бенедисюк висловив переконання, що процедура розгляду висновків ТСК не буде тривалою, оскільки Законом «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» передбачено тримісячний строк для розгляду цієї категорії справ.   

Голова ВРЮ також підтвердив, що стосовно певних суддів одночасно порушені і кримінальні провадження з тих самих підстав, що й у висновках ТСК.

На запитання журналістів, чи може ВРЮ оминути визначену в законі процедуру й одразу розглянути висновки ТСК по суті, Голова ВРЮ відповів: «Можна створити революційний суд, дати йому булаву, і він буде відразу приводити вироки до виконання. Суспільство може все зробити (це його право) через свої представницькі органи, народних депутатів. Але народні депутати прийняли саме такі закони, яких ми маємо дотримуватися і виконувати».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати