25 червня 2020, 10:41

Facebook програв у суді суперечку з антимонопольним відомством Німеччини

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Компанія Facebook Inc. зазнала поразки в ключовому виклику своєї бізнес-моделі, оскільки вищий цивільний суд Німеччини заявив, що у нього «немає сумнівів» в тому, що соціальна мережа зловживає своїм домінуючим становищем на ринку. Судді на слуханні у вівторок 23 червня ухвалили, що Facebook має дотримуватися строгого порядку, що обмежує свободу дій мережі у відстеженні користувачів і додатків для смартфонів, - навіть якщо це суперечить початковому рішенню суду першої інстанції.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Ми не сумніваємося в тому, що Facebook займає домінуюче становище на ринку соціальних мереж і що він зловживає своїм становищем», - заявив головуючий суддя Пітер Майер-Бек із Федерального суду в Карлсруе.

Згідно з рішенням, Facebook не може без згоди користувачів поєднувати та опрацьовувати їхні особисті дані, зібрані з допомогою інших сервісів - WhatsApp, Instagram, а також вебсайтів та застосунків інших операторів. Таким чином суд підтримав рішення Федерального антимонопольного відомства ФРН, яке в лютому 2019 р. запровадило стосовно соцмережі низку обмежень стосовно обробки зібраних даних. Регулятор вважає, що Facebook домінує на ринку Німеччини та зловживає своєю позицією для збирання та аналізу даних користувачів без їхньої згоди.

У лютому 2019 р. Федеральне управління з картелів вчинила знаменну атаку на рекламну модель Facebook, наказавши компанії припинити «необмежений збір і використання» даних і об'єднувати їх з обліковими записами користувачів Facebook без отримання «кваліфікованої» згоди. Одного клацання, щоб погодитися з його об'ємними умовами, було недостатньо для цього, оскільки у користувача не було іншого вибору, крім як погодитися на все. Регулятор відкриває нові можливості, використовуючи антимонопольне законодавство для захисту конфіденційності даних. Facebook заявив, що продовжуватиме боротися в суді Дюссельдорфа, де основна справа знаходиться на розгляді. За словами представників мережі, негайних змін для людей або підприємств, що використовують товари і послуги в Німеччині, не відбудеться.

«Сьогоднішнє рішення відноситься до попереднього розгляду по порядку перебування, - сказали в Facebook. - Основне виробництво в апеляційному суді триває, і ми будемо продовжувати відстоювати нашу позицію, згідно з якою антимонопольне зловживання відсутнє».

Спочатку компанія виграла призупинення дії антимонопольного рішення в серпні і просила вищих суддів призупинити дію постанови, поки сторони продовжують сперечатися. Розгляд справи тепер повернеться до суду в Дюссельдорфі.

Проте Facebook тепер повинен дотримуватися порядку, незважаючи на триваючу справу. У компанії є чотири місяці, щоб розробити план, як дотримуватися обмежень на збір даних в Німеччині, а потім ще 10 місяців для реалізації змін.

Німецькі судді заявили, що не має значення, чи відповідають умови Facebook законам ЄС про дані. Швидше, ці терміни є незаконними, оскільки не дають користувачам право вибирати між дозволом Facebook відслідковувати їх або обмежувати збір даних тим, що користувачі публікують усвоїх облікових записах.

«Будучи домінуючою мережею, Facebook несе особливу відповідальність за підтримання конкуренції на ринку соціальних мереж, - сказав суд. - Висока економічна цінність даних також має бути прийнята до уваги».

Більшість користувачів хотіли б розкривати менше даних, і якби конкуренція на цьому ринку працювала належним чином, то у них була б можливість вибрати платформу, яка пропонувала б їм більше конфіденційності, згідно з думкою. Андреас Мундт, глава Федерального управління з картелів (Bundeskartellamt), сказав, що в рішенні йдеться про те, як взаємодіють дані і конкуренція.

«Дані є вирішальним фактором для економічної могутності і оцінки ринкової влади в Інтернеті, - сказав він. - Якщо дані збираються і використовуються незаконно, антимонопольне законодавство повинно бути здатне втрутитися, щоб перешкодити зловживанню ринковою владою».

Постанова може стимулювати подальше антимонопольне правозастосування щодо Facebook. Регулятори ЄС на ранній стадії вивчають службу оголошень компанії і ретельно вивчають, як вона обробляє дані. Цифрова реклама також привертає увагу антимонопольного законодавства у Франції, Німеччині та Великобританії. Регуляторні органи стежать за тим, як Amazon.com Inc. збирає дані від роздрібних продавців через свою платформу. Apple Inc. і Google Alphabet Inc. також залучили антимонопольні скарги на те, як вони ставляться до конкурентів.

Джерела

Germany’s highest court orders Facebook to stop cross-platform data sharing

German High Court Rules Facebook Must Comply With Antitrust Order

Top German court reimposes data curbs on Facebook

Facebook Dealt Blow as German Court Strikes Business Model

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати