14 червня 2021, 11:20

Європарламент вимагає тимчасової відмови від патенту на вакцину проти COVID-19

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Парламент вважає, що тимчасове скасування патентного захисту прискорить глобальні поставки вакцини. Щоб прискорити глобальне впровадження вакцини, депутати Європарламенту вимагають тимчасового зняття захисту прав інтелектуальної власності на вакцини COVID-19.

  • Відмова від патенту розширить доступ до недорогих вакцин проти COVID-19 в усьому світі
  • Добровільне ліцензування, передача ноу-хау і технологій – ключ до збільшення глобального виробництва в довгостроковій перспективі
  • Закликати США і Великобританію скасувати заборону на експорт вакцин і сировини
  • Додаткова підтримка глобального механізму розподілу вакцин COVAX

Читайте також: "Вакцинація у світі: голова ВООЗ пояснює, що таке «двостороння пандемія»"

У резолюції, прийнятій 10 червня 355 голосами «за», 263 «проти» і 71 «утримався», Європарламент пропонує почати переговори про тимчасову відмову від Угоди СОТ ТРІПС про патенти, щоб поліпшити глобальний доступ до медичних продуктів, пов’язаних з COVID-19, і вирішити проблеми масштабного виробництва і дефіциту пропозиції.

Депутати Європарламенту також вказують на загрозу, яку безстрокова відмова від Угоди ТРІПС може створити для фінансування досліджень, зокрема для дослідників, інвесторів, розробників та клінічних випробувань. Депутати Європарламенту заявили, що добровільне ліцензування (коли розробник вакцини вирішує, кому і на яких умовах може бути виданий патент, щоб дозволити виробництво), передача ноу-хау і технологій країнам, у яких є галузі виробництва вакцин, є найбільш важливим способом масштабування і прискорення глобального розвитку, виробництва в довгостроковій перспективі.

Щоб вирішити проблеми у виробництві, депутати Європарламенту закликають ЄС «швидко усунути експортні бар’єри і замінити свій власний механізм видачі дозволів на експорт вимогами щодо прозорості експорту».

Зі свого боку, США і Великобританія повинні «негайно скасувати заборону на експорт вакцин і сировини», – сьверджуюють вони. Для імунізації 70% населення світу необхідно 11 мільярдів доз, і лише невелика частина цієї кількості була вироблена.

Виробництво вакцин в Африці

Оскільки переважна більшість з 1,6 мільярда доз вакцини, введених на сьогодні, було направлено в промислово розвинені країни, що виробляють вакцини, і тільки 0,3% – у 29 найбідніших країн, ЄС необхідно підтримати виробництво в Африці, підкреслює Європарламент. Ще одним важливим засобом забезпечення вакцинами країн з низькими доходами є глобальний механізм розподілу вакцин COVAX, до якого Європарламент заохочує робити внески.

Прозорість вакцин нового покоління

Нарешті, депутати Європарламенту вимагають повного розкриття інформації щодо майбутніх угод про попередні закупівлі, особливо щодо вакцин нового покоління, і щоб ці контракти включали в себе вимоги прозорості для постачальників.

Передумови. Будь-яке рішення про відмову від прав інтелектуальної власності буде прийнято Радою ТРІПС СОТ на засіданні, коли Комісія представить європейську пропозицію, яка не передбачає відмови. Під час дебатів, що передували прийняттю резолюції, кілька політичних груп виступили за скасування захисту прав інтелектуальної власності на вакцини, пов’язані з COVID-19.

Джерело

Parliament calls for temporary COVID-19 vaccine patent waiver. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати