01 липня 2020, 16:57

ЄСПЛ: як відрізнити національний сепаратизм від боротьби за мовні та культурні права?

ECHR. Ukrainian Aspect

У Туреччині тривалий час іде боротьба за права курдів. Робітнича партія Курдистану є забороненою організацією і національні прояви цієї етнічної групи розцінюються владою як пропаганда сепаратизму.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Замість інсуліну – тест на наркотики та позбавлення волі: ЄСПЛ наказав сплатити хворому €12 тис".

Зазначається, що Європейський суд з прав людини ухвалив два рішення у справах "Хакім Айдин проти Туреччини" (№ 4048/09) та "Кемаль Джетін проти Туреччини" (№ 3704/13), в яких ішлося про кримінальне переслідування осіб за підтримку використання рідної мови в освіті та відзначення свята Навруз (перського нового року), передає інформаційний ресурс "ECHR. Ukrainian Aspect".

Зокрема, студент Хакім Айдин був заарештований в 2008 році за участь в акції протесту, яка закликала Анкару легалізувати курдську освіту і звинувачений в пропаганді терористичної організації. Він провів три місяці під вартою, а потім був засуджений до 10 місяців умовного тюремного ув’язнення. Конституція Туреччини прямо забороняє викладати будь-яку мову, окрім турецької, як рідної: "Ніяка мова, крім турецької, не повинна викладатися як рідна мова турецьким громадянам в будь-яких освітніх навчальних закладах". Однак декілька мільйонів турецьких громадян рідною вважають курдську мову. У 2012 році турецька влала узаконила викладання курдської мови як частину факультативних занять в школах.

Кемаль Джетін, також був засуджений до тюремного ув’язнення на один рік після участі в святкуванні Навруза у 2007 році, яке було розцінено як участь в незаконній демонстрації. Святкування подібних свят іноді розцінюється правоохоронцями як прояв сепаратистського націоналізму.

Так, посилаючись на ст. 11 (свобода зібрань та об’єднань) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Х.Айдин та К.Джетін звернулися до ЄСПЛ. Перший заявник також скаржився на порушення його прав, гарантованих ст. 5 (право на свободу та безпеку) Конвенції.

Суд у Страсбурзі погодився із аргументами заявників та визнав порушення конвенційних гарантій.

З текстом прес-релізів рішень ЄСПЛ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ "Дроздова та партнери" Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланнями:

– справа "Хакім Айдин проти Туреччини" (№ 4048/09);

– справа "Кемаль Джетін проти Туреччини" (№ 3704/13).

Нагадаємо, ЄСПЛ визначив ціну помилкового убивства під час спецоперації правоохоронців.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати