25 січня 2023, 16:37

ЄСПЛ визнав, що росія окуповувала частину Донбасу з 11 травня 2014 року

У своєму рішенні у справі "Україна та Нідерланди проти росії" (заяви №№ 8019/16, 43804/14 та 28525/20) Велика Палата Європейського суду з прав людини визнала заяви частково прийнятними. Це рішення є остаточним. Після нього Велика Палата згодом винесе рішення по суті справи.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Справа стосується скарг, які пов’язані із конфліктом на сході України, в якому брали участь проросійські сепаратисти та який почався навесні 2014 року. Уряд України переважно скаржився на стверджувані триваючі систематичні порушення («адміністративні практики») низки статей Європейської конвенції з прав людини сепаратистами "ДНР" та "ЛНР" та військовими росії.

Уряд Королівства Нідерландів скаржився про збиття літака «Малайзійських Авіаліній» (Malaysia Airlines), що здійснював рейс MH17, на сході України 17 липня 2017 року, що призвело до загибелі 298 осіб, серед них 196 громадян Нідерландів.

Уряди-заявники стверджували, що їхні скарги підпадають під юрисдикцію російської федерації. Оскільки стверджувалося що більшість адміністративних практик тривали, Суд розглянув докази за період до 26 січня 2022 року, тобто дати слухань щодо прийнятності справи.

Серед іншого, Суд встановив, що території на сході України захоплені сепаратистами, з 11 травня 2014 року та щонайменше до 26 січня 2022 року, були під юрисдикцією російської федерації. Він послався на присутність на сході України російських військових з квітня 2014 року та широкомасштабне розгортання російських військ найпізніше із серпня 2014.

Він також встановив, що держава-відповідач мала значний вплив на воєнну стратегію сепаратистів; що вона надавала зброю та інше військове обладнання сепаратистам у значних масштабах з початку створення "ДНР" та "ЛНР" та в подальші місяці та роки; що вона проводила артилерійські обстріли на запит сепаратистів; та що вона надавала політичну та економічну підтримку сепаратистам.

Суд вирішив, що існує достатньо доказів, аби задовольнити тягар доведення на стадії прийнятності адміністративних практик, що порушують низку статей Конвенції, та визнав більшість скарг уряду України прийнятними. Так само, порогу доведення було досягнуто щодо скарг Уряду Нідерландів про збиття літака рейсу MH17, які таким чином також було визнані прийнятними. Юридичне резюме цієї справи буде доступне в базі даних Суду HUDOC.

Офіційний реліз суду за посиланням.

Чим допоможе це рішення Україні?

Заступниця міністра юстиції Ірина Мудра пояснила, чим це рішення буде корисним для України.

Такі рішення можуть бути використаними для дипломатичного тиску на росію, запровадження додаткових санкцій різного рівня, а також доведення відповідальності рф щодо порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях.

Також це стане підтримкою індивідуальних позовів громадян та компаній проти рф як в ЄСПЛ, так і в інвестиційних арбітражах, та буде основою для того, щоб заявники могли стягувати компенсації з росії за порушення права. Окрім цього, це рішення стане зброєю для подальших переговорів з рф та міжнародними партнерами.

Станом на 23 січня 2022 року у провадженні ЄСПЛ перебуває 5 міждержавних справ України проти рф:

  • "Україна проти росії (щодо Криму)" за заявами №№20958/14 та 38334/18 щодо порушень прав людини на тимчасово окупованій території АРК;
  • "Україна та Нідерланди проти росії" справа про порушення прав людини на окупованих територіях Донбасу, до якої включено скаргу про збиття малайзійського літака рейсу МН-17, яку подавали Україна та Нідерланди; заява № 8019/16, №43800/14, №28525/20;
  • "Україна проти росії" за заявою №10691/21 щодо вбивств опонентів рф;
  • "Україна проти росії" справа про захоплення українських моряків та суден у Керченській протоці у 2018 році, заява №55855/18.
  • "Україна проти росії" справа про злочини російських військових під час повномасштабного вторгнення на територію України, заява №11055/22.
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати