16 вересня 2019, 17:22

Е-майданчики, до побачення?

Нотаріусам можуть повернути прямий доступ до Єдиної бази даних звітів про оцінку нерухомості

Аргумент. Позиція. Ідея

У Верховній Раді України був зареєстрований Проєкт Закону №2047 від 04.09.2019 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об'єктів нерухомості». Після прийняття законопроєкту приватні електронні майданчики будуть вилучені з процедури реєстрації та перевірки реєстрації інформації звітів про оцінку об'єктів нерухомості.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Коментар

Кирилюк Дмитро Дмитро Кирилюк, приватний нотаріус, член Ради Нотаріальної палати України

«Нотаріальна спільнота в особі Нотаріальної палати України активно підтримує проєкт Закону №2047 від 04.09.2019 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об'єктів нерухомості» як такий, що потребує негайного прийняття.

У процесі своєї роботи нотаріуси щодня працюють зі звітами про оцінку, які подають громадяни з метою вчинення нотаріальних дій. Ці звіти проходять реєстрацію на так званих «приватних електронних майданчиках». Тобто кожен звіт про оцінку, складений для визначення бази оподаткування, проходить через приватну структуру.

Тепер поговоримо про цифри. Уявіть собі, що до нотаріуса звертається людина, яка хоче продати житловий будинок, земельну ділянку під будинком, а також земельну ділянку, яка використовується для городництва. Тільки на замовлення 3-х звітів про оцінку людина витратить приблизно 7500 грн! Левову частку з цієї суми (приблизно 3/4) отримає не суб'єкт оціночної діяльності, який дійсно витрачав свій час і знання на підготовку звіту про оцінку, а приватна структура, так званий «приватний електронний майданчик»! Структура, яка працює фактично віртуально (через інтернет-портал). Через такі структури проходять гроші мільйонів українських громадян. Держава створила парадоксальну ситуацію, коли функцію підтвердження правильності суми, зазначеної у звіті про оцінку, переклали на приватний сектор, хоча це пряма компетенція ФДМУ.

Автори реформи у сфері оцінки, яка призвела до впровадження електронних майданчиків, стверджували, що результатом новацій буде збільшення бюджетних надходжень, адже оцінка відображатиме реальну ринкову вартість предмета оцінки. На жаль, цього не відбулося. Звітів про оцінку із заниженою вартістю не стало менше. Натомість вартість такої «послуги» зросла. Недобросовісні оцінщики вносять неправдиві дані під час формування звіту про оцінку. Наприклад, замість реальної площі квартири 80 метрів вносять тільки 8 метрів або вписують дані про те, що квартира знаходиться у будинку, непридатному для проживання, хоча насправді будинок тільки нещодавно був введений в експлуатацію тощо.

Що стосується законопроєкту №2047, то він містить реальний механізм впровадження чесної та доступної оцінки. Ми підтримуємо положення проєкту про вилучення приватних електронних майданчиків з процедури реєстрації та перевірки реєстрації інформації звітів про оцінку. Позитивним є те, що реєструватися в Єдиній базі звітів про оцінку буде не лише інформація зі звітів про оцінку, але й звіти. Тобто недобросовісний суб'єкт оціночної діяльності вже не зможе вносити фантастичні та вигадані дані у звіт про оцінку. Також позитивним є те, що така оцінка перебуватиме у відкритому доступі (без персональних даних), а кошти за її реєстрацію будуть спрямовуватися до державного бюджету України.

Для громадян і нотаріусів позитивним є той факт, що виконання нотаріусами перевірки факту реєстрації звіту про оцінку в Єдиній базі звітів про оцінку та присвоєння йому унікального реєстраційного номера стане безоплатним. Окрім того, законопроєкт №2047 містить дієвий механізм притягнення недобросовісних суб'єктів оціночної діяльності до відповідальності.

Отже, прийняття законопроєкту №2047 є вигідним для всіх, окрім власників приватних електронних майданчиків. Держава отримає більше коштів до бюджету через унеможливлення фальсифікації звіту про оцінку, а для громадян оцінка стане більш доступною. Нотаріуси не витрачатимуть кошти на перевірку звітів про оцінку (раніше ці кошти спрямовувалися на користь електронних приватних майданчиків). Добросовісні оцінщики також отримають певні переваги, адже будуть позбавлені недоброчесних «конкурентів», які користувалися популярністю через те, що сприяли мінімізації оподаткування».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати