17 липня 2019, 18:01

Експерти застерігають КСУ: від професіоналізму до політики - один крок

Центр політико-правових реформ

16 липня під час прес-конференції в Українському кризовому медіа центрі експерти Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко і Денис Гартвіг та народна депутатка України Вікторія Пташник порушили питання політичної заангажованості КСУ в ухваленні рішень про відкриття провадження.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


2019.07.16. Фото 1

Поштовхом до цього стала відмова колегії КСУ відкрити провадження за конституційним подання народних депутатів України про відповідність Конституції України так званих «поправок Лозового» через брак обґрунтування правової позиції.

Так, Центр політико-правових реформ став одним з ініціаторів конституційного подання 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень підпунктів 17, 17 пункту 7 та підпункту «а» підпункту 4 пункту 11 Параграфу 1 Розділу 4 Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 3 жовтня 2017 р. №2147а-VIII. Зокрема, саме зміни до КПК 2017 р. відомі як «поправки Лозового», які передбачають:

1) експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з’ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання (ч. 1 ст. 242 КПК);

2) експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження (ст. 243 КПК);

3) судово-експертну діяльність у кримінальному провадженні здійснюють державні спеціалізовані установи, а в інших випадках – також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом (ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судову експертизу»).

«Ці зміни порушують принципи змагальності сторін, свободи в наданні ними суду своїх доказів, а також право особи на захист, а саме - зібрати та надати судові як доказ висновок експерта», - наголосила Юлія Кириченко.

Детально проблеми, які породили «поправки Лозового», фахівці (серед яких - експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук) описали в дослідженні, презентованому в лютому 2019 року.

Експерти переконані, що, відмовляючись відкривати провадження за згаданим поданням, КСУ як єдиний орган, який має необхідні повноваження, фактично відмовляється захистити громадян від неконституційного звуження їхніх прав та підпорядкувати владу в державі Конституції. Саме тому Центр політико-правових реформ закликав:

  • КСУ - викорінити практику штучної відмови розглядати справи через недостатню необґрунтованість;
  • майбутню парламентську більшість Верховної Ради України 9-го скликання - відмовитися від політичного призначення суддів КСУ задля забезпечення політичної незаангажованості та професійності.

З відеотрансляцією заходу українською можна ознайомитися за посиланням,  англійською - тут.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати