13 вересня 2021, 10:17

ЄК вживає заходи, щоб фінансово покарати Польщу

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Європейська комісія вирішила, що вона попросить CJEU накласти фінансові санкції на Польщу за невиконання рішення про тимчасові заходи від 14.07.2021 р. Рішення пов'язане з діяльністю Дисциплінарної палати Верховного суду.

Читайте також: "Мін’юст розпочинає інформаційну кампанію щодо протидії булінгу"

Комісія просить Суд накласти на Польщу «щоденну виплату штрафу», допоки заходи, накладені постановою Суду, не будуть повністю виконані. «У рішенні комісії сума не вказана. Ми залишаємо визначення суми на розсуд трибуналу», – заявив офіційний представник Єврокомісії Ерік Мамер.

«Мій обов'язок як комісара юстиції – забезпечити захист незалежності європейських суддів. В іншому випадку може опинитися під загрозою весь правовий порядок ЄС, а фундаментальні основи Союзу можуть бути поставлені під сумнів», – повідомив комісар ЄС Дідьє Рейндерс.

14.07.2021 р. Європейський Суд зобов'язав Польщу «негайно припинити» застосування національних положень, що стосуються повноважень Дисциплінарної палати Верховного суду. «Водночас ми направили Польщі лист з офіційним повідомленням, в якому зажадали виконання рішення Суду від 15.07.2021 р. про дисциплінарний режим для суддів. Пояснення досі були незадовільними», – додав Рейндерс.

07.08.2021 р. Європейська комісія також запустила процедуру порушення законодавства ЄС проти Польщі за невжиття необхідних заходів для повного виконання рішення CJEU, в якому зазначено, що польське законодавство в галузі дисциплінарної системи суддів є несумісним із законодавством ЄС. Йдеться про рішення від 15.07.2021 р., в якому Європейський Суд постановив, що система дисциплінарної відповідальності суддів у Польщі не відповідає законодавству ЄС.

У комюніке Європейської комісії також міститься заява глави Європейської комісії Урсули фон дер Ляйєн: «Система правосуддя в Європейському Союзі має бути незалежною та справедливою. Права громадян ЄС повинні бути гарантовані таким же чином, але не незалежно від того, де саме вони живуть в Європейському Союзі».

Польща не вжила всіх необхідних заходів

20.07.2021 р. Комісія направила Польщі лист з двох питань – постанова Європейського Союзу про тимчасові заходи від 14.07.2021 р. та постанова від 15.07.2021 р. Комісія попросила Польщу надати інформацію про всі вжиті або заплановані заходи для повного виконання вироку і рішення Суду. Польська влада відповіла комісії 16.08.2021 р.

Європейська комісія, проаналізувавши відповідь польської влади стосовно постанови про тимчасові заходи від 14.07.2021 р., заявила, що Польща не вжила всіх заходів, необхідних для повного виконання рішення Суду. «Зокрема, продовжують застосовуватися положення, згадані в рішенні. Наприклад, польська влада нещодавно порушила дисциплінарне провадження щодо судді загального суду, який застосував рішення від 14.07.2021 р. у порушеній стосовно нього справі. До того ж Дисциплінарна палата все ще діє», – йдеться у повідомленні.

Якщо говорити про рішення Суду від 15.07.2021 р., то Комісія вважає, що Польща не вжила необхідних для його виконання. Польща оголосила про свій намір ліквідувати Дисциплінарну палату в її нинішньому вигляді, але не надала додаткових деталей. Наприклад, голова Дисциплінарної палати продовжував призначати дисциплінарні суди першої інстанції для розгляду дисциплінарних справ суддів загальних судів. Якщо Комісія виявить, що відповідь Польщі на сьогоднішній офіційний лист є незадовільною, вона може повернути справу до Суду на наступному етапі», – повідомили представники ЄС.

 «Рішення Суду ЄС повинні дотримуватися на всій території ЄС. Це потрібно для побудови та розвитку необхідної взаємної довіри як між державами-членами, так і між громадянами. Ми готові працювати з польською владою, щоб знайти вихід з цієї кризи», – написала у Twitter заступник голови Єврокомісії Віра Журова.

Рішення CJEU

У рішенні від 15.07.2021 р. Суд ухвалив, що процес призначення суддів Верховного суду, включаючи членів Дисциплінарної палати, значною мірою залежить від органу (Національної ради судової влади), структура якого була суттєво змінена польською виконавчою та законодавчою владою, незалежність якої може викликати обґрунтовані сумніви.

Окрім того, передбачалося, що Дисциплінарна палата повинна складатися тільки з нових суддів, які ще не засідали у Верховному суді. Трибунал вказав, що ці судді мають право на дуже високу винагороду, а також особливо високий рівень організаційної, функціональної та фінансової автономії у порівнянні з умовами в інших палатах цього суду.

«Обговорювана система дисциплінарної відповідальності дозволяє кваліфікувати зміст судових рішень, винесених суддями загального суду, як дисциплінарне правопорушення. Тому таку систему можна було б використовувати для політичного контролю за рішеннями судів або тиску на суддів з метою впливу на їхні рішення, що загрожує незалежності цих суддів», – дійшов висновку Суд. На його думку, Польща не гарантувала, що дисциплінарні справи суддів загальних судів будуть вирішені у розумний строк, а також не забезпечила повагу до прав захисту обвинувачених суддів, таким чином порушивши їхню незалежність.

«Національні судді піддаються дисциплінарному провадженню, оскільки вони вирішили звернутися до Суду ЄС для прийняття попередньої ухвали, що порушує їхні повноваження, а в деяких випадках – їхній обов'язок звертатися до Суду. До того ж це порушує систему співпраці між національними судами та Судом ЄС, передбачену договорами для забезпечення єдиного тлумачення та повної ефективності законодавства ЄС. Якщо Суд виявляє порушення зобов’язань держав-членів, то відповідна держава-член повинна здійснити кроки, необхідні для ліквідації порушення», – заявили в CJEU.

Джерела

Komisja Europejska chce kar dla Polski za lekceważenie TSUE. Grzywna może wynieść nawet kilkaset tysięcy euro dziennie

KE podejmie kroki, by Polska została ukarana finansowo

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати