06 лютого 2023, 10:51

ЄК оприлюднила висновок щодо відповідності конкурентного законодавства України acquis ЄС

Антимонопольний комітет України

Європейська Комісія оприлюднила аналітичний звіт про відповідність України законодавству Європейського Союзу. Документ доповнює попередні висновки від червня 2022 року щодо заявки України на вступ до Євросоюзу. Про це повідомив Антимонопольний комітет України.

Читайте також: "Україна виконала 72% зобов’язань, передбачених Угодою про асоціацію з ЄС".

Як зазначається, рівень наближення до законодавства ЄС Комісія оцінювала на основі відповідей на опитувальник, а також інформації, отриманої в межах інтенсивних діалогів, що проводилися протягом багатьох років в рамках Угоди про асоціацію.

У документі міститься аналіз різних сфер на відповідність стандартам законодавства ЄС. Зокрема, у частині, що стосується відповідності конкурентного законодавства України, йдеться про необхідність продовження процесу узгодження законодавчої бази у сфері конкуренції та державної допомоги з відповідними частинами acquis ЄС. Також у звіті наголошується, що прийняття доопрацьованих законопроєктів про захист конкуренції та щодо державної допомоги значно покращить ситуацію.

Також зазначається, що в цілому конкурентне законодавство України узгоджене із законодавством ЄС. Зокрема, Закон "Про захист економічної конкуренції" (ЗЗЕК) широко відображає положення Договору про функціонування Європейського Союзу, а пропозиція щодо внесення змін до ЗЗЕК спрямована на подальше узгодження із законодавством ЄС, пройшла перше читання в парламенті в липні 2021 року (ред. законопроєкт №5431).

Окрема частина звіту присвячена інституційній структурі Антимонопольного комітету України, який визначено як операційно незалежний орган. Водночас зауважується, що деякі фундаментальні права, такі як право судів безпосередньо застосовувати конкурентне законодавство та право відомства самостійно визначати пріоритети своєї діяльності досі відсутні в українському законодавстві.

Окремою частиною звіту є огляд щодо державної допомоги. У документі зазначається, що відповідне законодавство частково узгоджене із законодавством ЄС лише в деяких сферах.

У звіті наголошено, що дотримання правил державної допомоги в Україні залишається проблемою, оскільки міністерства та інші надавачі "не завжди повідомляють АМКУ про заплановані заходи". Загалом Україна має вжити заходів для підвищення прозорості відносин між державою та державними підприємствами, йдеться в документі.

В АМКУ заявили, що прогалини, згадані у звіті, включено до другого етапу реформи конкурентного законодавства, пропозиції до якого розробляються АМКУ спільно з проєктами ЄС Twinning та SESAR.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати