05 лютого 2021, 11:04

Дотримання норм етики народними депутатами буде законодавчо закріплено: подано законопроект

У Верховній Раді зареєстрували законопроект, що передбачає покарання для народних депутатів за сексистські висловлювання.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "У Раді анонсували законопроект про відкликання народних депутатів".

Зокрема, було подано проєкт Закону №5005 від 02.02.2021 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, протидії дискримінації та дотримання норм етики народними депутатами України".

Законопроєктом пропонується внести зміни до Регламенту Верховної Ради України, затвердженого Законом України "Про Регламент Верховної Ради України", Закону України "Про комітети Верховної Ради України", Закону України "Про статус народного депутата України", а саме:

1) закріплення квотного принципу розподілу посад в комітетах Верховної Ради України та формуванні їх складу, при обранні заступників Голови Верховної Ради України, формуванні складу підготовчої депутатської групи тощо. Таким чином, гарантується, наприклад, зайняття як мінімум третини керівних посад в Комітетах Верховної Ради для представників кожної статі, як жінок, так і чоловіків.

2) для підвищення якості проєктів законодавчих актів та на виконання положень Закону України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків" пропонується внесення змін до Регламенту Верховної Ради України для запровадження обов’язкової ґендерно-правової експертизи.

3) так, як за даними соціологічного дослідження, проведеного у 2017 році, 54,2% опитаних зазначили, що на їхню думку, парламентарі повністю не дотримуються етичних норм, і лише 4,4% опитаних зазначили, що депутати переважно дотримуються таких норм. Законопроєктом пропонується уточнення положень Регламенту Верховної Ради України в частині дотримання дисципліни та норм етики народними депутатами під час пленарних засідань:

- стосовно заборони вживати висловлювання метою або наслідком яких є приниження людської гідності за ознаками раси, національності, релігійних переконань, інвалідності, статі або іншими ознаками;

- встановлення відповідальності за такі порушення у вигляді позбавлення народного депутата права брати участь у пленарних засіданнях (до п'яти пленарних засідань), у порядку, передбаченому статтею 51 Регламенту України.

4) дотримання дисципліни, норм етики та заборони вживати висловлювання метою або наслідком яких є приниження людської гідності за ознаками раси, національності, релігійних переконань, інвалідності, статі або іншими ознаками, під час засідань комітетів Верховної Ради України.

5) автори законопроекту звертають увагу на те, що жінки-народні депутатки непропорційно порівняно із чоловіками-народними депутатами зазнають дискримінації при здійсненні ними своїх повноважень. Так, згідно з дослідженням, проведеним у 2018 році Міжпарламентським союзом і Парламентською асамблеєю Ради Європи, 85% респондентів-парламентарів жіночої статі страждали від психологічного насильства в парламенті; жінки-парламентарі віком до 40 років частіше зазнавали домагань; більшість парламентів не мали механізмів, які б дозволяли жінкам висловитися. Тому, проєктом Закону встановлюється заборона дискримінації з боку народного депутата під час здійснення ним своїх повноважень.

Додатково вносяться зміни до Закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" та Закону України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків" з метою визначення поняття "сексизм".

Нагадаємо, в Україні створять Єдиний портал для викривачів корупції.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати