03 червня 2021, 12:38

Деолігархізація: що передбачає законопроєкт Президента?

Президент України подав на розгляд народним депутатам законопроєкт про деолігархізацію.

Читайте також: "В Україні створять єдиний портал для повідомлень про корупцію: прийнято закон"

У пояснювальні записці йдеться про те, що проєкт Закону "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)"  розроблено з метою визначення правових та організаційних засад функціонування системи запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів), та пов'язаних із ними осіб, змісту та порядку застосування відповідних заходів реагування.

Що передбачає законопроєкт № 5599 від 02.06.2021?

  • Загалом проєкт Закону містить 10 статей.
  • У разі його прийняття закон буде введений у дію через шість місяців з дня набрання ним чинності. А через 10 років — втратить чинність.
  • Законопроєкт передбачає створення Реєстру олігархів
  • Щоб особу визнали олігархом, вона має відповідати трьом із чотирьох критерій:

1) брати участь у політичному житті

2) мати значний вплив на засоби масової інформації

3) бути кінцевим бенефіціарним власником (контролером) природної монополії або бізнесу, що займає монопольне (домінантне) становище на одному з ринків протягом мінімум року;

4) загальна вартість активів перевищує один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (це приблизно понад 2,2 мільярда гривень або понад 80 мільйонів доларів).

  • Рішення про визнання особу олігархом буде прийматися РНБО на підставі подання КМУ, члена РНБО, НБУ, СБУ або АМКУ.
  • Після визнання людини олігархом її будуть вносити до відповідного реєстру на сайті РНБО. Доступ до нього буде публічним.
  • Особам, які включені до Реєстру, заборонятиметься:

1) здійснювати внески (прямо або опосередковано через інших осіб) на підтримку політичних партій відповідно до Закону України "Про політичні партії в Україні";

2) бути покупцем (бенефіціаром покупця) у процесі приватизації об'єктів великої приватизації;

3) крім того, такі особи будуть зобовʼязані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

  • Рішення про виключення з Реєстру прийматиметься РНБО, у випадку встановлення факту відсутності у такої особи не менше двох ознак, визначених законопроєктом.
  • Вводиться поняття декларації про контакти, яка подаватиметься публічним службовцем у випадку контакту такого службовця, з особою, включеною в Реєстр олігархів, або її представником.
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати