16 вересня 2019, 14:23

ДБНівські інновації

Парламент планує вдосконалити нормування у будівництві

Аргумент. Позиція. Ідея

Верховна Рада схвалила за основу проєкт Закону №1052 «Про внесення змін до Закону України «Про будівельні норми» щодо вдосконалення нормування у будівництві». Законопроєкт пропонує визначити методи нормування у будівництві (параметричний, розпорядчий, цільовий) та надати пріоритетним параметричний метод.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Коментар:

Бондаренко Тарас Бондаренко

юрист, ЮФ «ТОТУМ»

"Час активних законодавчих змін не оминає будівельну галузь. У Верховній Раді в першому читанні був прийнятий законопроєкт №1052 «Про внесення змін до Закону України «Про будівельні норми». Цим законопроєктом планується запровадження нових методів нормування в будівництві, а саме параметричного методу, який передбачає встановлення цілей, параметрів безпеки, функціональності та якості об’єкта будівництва на заміну розпорядчому методу, який пропонує поелементний опис об’єкта. Третім методом є цільовий, який передбачає встановлення цілі та конкретних критеріїв оцінки технічних характеристик об’єкта нормування.

Сьогодні для застосування передових технологій, які дозволяють забезпечити дотримання принципів безпеки життя та здоров’я людей, майна та довкілля, але порушують формальні вимоги державних будівельних норм, необхідно проходити процедуру відхилення від ДБН через погодження науково-технічної ради, що породжує певні корупційні ризики.

Ст. 7-1 законопроєкту встановлює, що перевага надається параметричному методу нормування, але це певною мірою порушує вимоги щодо юридичної визначеності та чіткості правової норми. Присутній певний суб’єктивізм тлумачення такої норми, адже неможливо встановити, в яких саме випадках допускається застосування інших методів нормування, що може призвести до зловживань контролюючими органами та перенести трактування цієї норми в судові інстанції.

Запровадження повноцінного параметричного методу фундаментально змінить роботу проєктувальників та архітекторів і дозволить вільно застосовувати передові технології та новітні будівельні матеріали. Відкритим залишається лише питання можливості забезпечення контролю для уникнення нанесення шкоди життю та здоров’ю людей.

Положення ч. 10 ст. 10 законопроєкту встановлює, що будівельні норми не повинні містити правових норм. Враховуючи, що будівельні норми – це нормативний акт, який є джерелом права, таке положення закону вважається некоректним і може стати підставою для оскарження певних норм. Тому раціональним рішенням буде виключення цього положення із закону або заміна його на принцип мінімізації юридичної інформації в нормативно-правових актах технічного характеру.

Загалом, законопроєкт надасть можливість підвищити якість будівельних норм, що сприятиме покращенню інвестиційного клімату в будівельній галузі".

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати